Hamilelik

gebelikte tetanoz aşısı

gebelikte tetanoz aşısı

gebelikte (hamilelikte) tetanos aşısı

Hamilelikte belirli aşılar yapılması yasak olsa da gebelikte tetanos aşısı yapılması gereken aşılardan biridir. İçeriğinde virüs bulunmadığı için gebeler için hiçbir sakıncası yoktur. İnaktif tetanos, difteri toksinlerinin birleşmesi ile pürifiye elde edilerek toksoid enjeksiyonu olarak bilinir. Normal zamanda 10 yılda bir yapılması gereken tetanos aşısı hamilelikte eğer 10 yılı geçmiş ise yapılması gerekir.

Tetanos Aşısı Neden Önemli

Klostridium Tetani adı verilen bir virüsün bulaşmasını önlemek için hayatımız için ciddi anlamda bir virüs olduğunu bilmeniz gerekir. Vücut üzerinde kasılmalar ile başlayarak, ölüme kadar götüren hastalığın adına tetanos denilir. Tetanosun bulaşabileceği şeyler;

  • Küflü şeyler
  • Paslı alet edevatlar.
  • Paslı ya da küflü aletlerin vücutta yaratacağı yaralanmalar.
  • Hayvan pislikleri
  • Bakteri içeren yerler
  • Temiz bulunmayan alanlardır.

Anında bulaşan ve yayılabilen bir hastalık olmasından dolayı özellikle hamile anneler öncesinden önlemini alması gerekir. Tetanos aşısı alınabilecek en kolay yöntemlerden bir tanesidir. Bu sayede doğum sonrası tetanos virüsü bulaşma imkanını ortadan kaldırmış olacaksınız.

Tetanos Hamilelikte Hangi Ay Yapılması Gerekir

Tetanos anne adayının hamile kalmadan önce yapılması gereken aşılardan bir tanesi olup, hamilelik esnasında da yapılmasında bir sakınca yoktur. Hamilelikte tetanos aşısı dönemi diye bir şey yoktur. Eğer son 10 yıl içerisinde tetanos aşısı vurulmadı iseniz kesinlikle hamile kaldığınızda yaptırmalısınız. Kadın doğum uzmanları tarafından da ilk aylar içerisinde yaptırılması gerektiği söylenir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu