Hamilelik

Gebelikte Son Haftalar

gebelikte son haftalar

Gebelikte Son Haftalar( Gebelikte 40.- 41. Hafta)

Artık gebeliğinizin son haftaları içindesiniz. Gebelikte 40. Hafta doğumun genelde son haftası olsa da bazı anne adaylarında bu süreç uzayabilir. Bu hafta içinde doğum olayınızın gerçekleşmesi beklense de 41. Haftaya kadar da doğumunuzun uzama ihtimali vardır. 41. Haftadan sonra artık miad geçmesi olarak adlandırılacağı için bu haftadan sonra artık doğum olayı başlamadıysa ve normal doğum yapma şansınız da az ise doktorunuzun önerdiği şekilde sezaryen ile doğumunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Gebeliğin son haftalarında bebek kordonun kalınlığı 1,3 cm civarında, kalınlığı ise 50 cm kadardır.

Bu dönemde bebeğinizin cildini kaplamış olan verniks maddesi ve lanugo adı verilen tüyler kaybolacaktır.

Bebeğinizin kafatasında yer alan kemikler tam olarak kaynaşmadığı için esnek yapıdadır. Bu esneklik doğum esnasında bebeğinizin doğum kanalından kafasının rahatça geçmesi içindir.

Gebelikte Son Haftalar ve sizdeki değişiklikler

Gebeliğinizin artık son haftalarındasınız. Gebeliğinizin son haftalarında sizde olan değişiklikler olarak rahminizde birtakım değişiklikler yaşanmaktadır. Rahim ağzınız iyice yumuşamaya başlamış ve karnınızın alt kısmında ağırlık hissi çoğalmaya başlamıştır. Bu hafta içinde büyük olasılık ile doğum yapma şansınız yüksektir. Doğum çantanız her an için yanınızda bulunsun. Gebelik tetkik dosyaları, gerekli olan telefon numaraları ve ilgili diğer şeyler görebileceğiniz en yakın yerde olsun. Hastaneye geç kalmamak için her olağan durumu en iyi şekilde değerlendirerek tedbirlerinizi ona göre almaya çalışın.

Tebrikler! Artık Annesiniz

Uzun, yorucu ve sabır isteyen bir hamilelik sürecinden sonra nihayet artık beklediğiniz an geldi. Çektiğiniz bunca yorucu ve zahmetli yolculuğun sonunda arzu ettiğiniz bebeğiniz artık dünyaya gözlerini açtı. Aylarca hayalini kurduğunuz bebeğiniz artık kollarınızın arasında. Artık siz de annelik duygusunu daha belirgin ve yoğun bir şekilde tatmaktasınız. Bu dönemden sonra hayatınız bebeğinizin varlığı ile daha anlamlı ve daha güzel olacaktır. Bu süreçten sonra bebeğiniz sizin varlığınıza daima ihtiyaç duyacaktır. Hamilelik dönemi ile başlayan bu süreç sonsuza kadar devam edecektir. Bebeğiniz gebelik döneminde olan gelişimine bundan sonra dünyada devam edecek ve sizin varlığınıza her zamandan daha çok ihtiyaç duyacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu