Anne

Gebelikte oluşan cilt lekelerine ne iyi gelir

gebelikte oluşan cilt lekelerine ne iyi gelir
Gebelikte Oluşan Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir?

Hamilelik sırasında, vücut birçok fiziksel değişikliğe uğrar ve cilt bu etkilere bağışık değildir. Kadınlar genel olarak, göğüsler, meme uçları ve iç uyluklar, melazma, linea nigra, çatlaklar, akne, örümcek damarları ve varisli damarlar üzerindeki karanlık noktalar dahil olmak üzere cildin görünümünde değişiklikler yaşarlar. Bu koşulların çoğu hormonal değişikliklerden kaynaklanır. Melanin düzeylerindeki artışa bağlı olarak koyu lekeler ve yamalar gelişebilir. Melazma, hiperpigmentasyonun bir şekli olarak da “hamilelik maskesi” olarak bilinir. Leke görünümü üçüncü trimesterde ortaya çıkabilir. Açık tenli olanlar bile hamilelik sırasında akne gelişebilir, ancak akne için bazı ilaçlardan kaçınılmalıdır. Örümcek damarlar hormonal değişiklikler nedeniyle ortaya çıkabilir. Varisli damarlar gelişebilir, ancak genellikle doğumdan sonra çözülürler.

Hiperpigmentasyon

Hiperpigmentasyon ciltte koyu lekelerin ya da lekelerin görünümüdür. Doğal olarak ortaya çıkan melanin artışından kaynaklanır. Genellikle, doğumdan sonra çözülmeye başlar ancak izleri birkaç yıl sürebilir. Hamilelik sırasında melazmanın tedavisi hakkında bir dermatolog ile görüşmek faydalı olmaktadır. Güneş ışığını sabah 10:00 ila öğlen 14:00 arasında sınırlandırarak 30 faktör ve üzerinde güneş koruyucu kullanarak ve dışarda geniş kenarlı bir şapka takarak durumun kötüleşmesi önlenir.

Gebelik Lekelerini Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Hamilelikte ya da normal zamanda olsun, hormonlarınızın dengede olduğundan emin olmak cildi koruyacaktır. Hormonal dengesizliklerin düzeltilmesi genel ağlık durumumuza da iyi gelir ve kolay bir hamilelik şansını arttırır. Gebe kalmadan önce hormonları kontrol altına almak en iyi yol olsa da hamile iken onları dengelemek gebelik lekelerinin hafiflemesine yardımcı olabilir. Tıpkı akne tedavisindeki gibi, içten dışa başlamak en iyisidir. Vücudunuzu beslemek ve ihtiyaç duyduğu hormonu üretmek için vücudunuzun uygun yapı taşlarına ihtiyacı vardır. Bunun için ise doğru ve dengeli beslenmek en önemli unsurdur. Organik yumurtalardan, organik sebzelerden ve meyvelerden, hindistancevizi yağı, otlu tereyağı ve avokado gibi sağlıklı yağlardan bol miktarda alın. Vücudumuzun, özellikle hormon üretmek için, en iyi şekilde çalışması için doymuş ve tekli doymamış yağlara ihtiyacı vardır. Ayrıca, rafine şekerden tamamen uzak durun ve doğal şekeri sınırlayın.

Gebelik Lekeleri İçin Doğal Maske Tarifi

Koyu renkli noktaların hafifletilmesi için topikal tedavi yöntemi :

Limon suyu. Limon suyu cildin koyu pigmentli üst tabakasını çıkarmaya yardımcı olur. Sprey şişesinde 1/2 limon suyu ve 1/2 hidrojen peroksit karıştırın. Yüze günde birkaç kez püskürtün. Hidrojen peroksiti salatalık suyu ile de değiştirebilirsiniz.

Eski dostumuz elma sirkesi koyu lekeleri kaldırabilir ama aynı zamanda genel cilt sağlığınızı da geliştirebilir. Bir elma sirkesi toniği  (1/2 ölçek sirke ve 1/2 ölçek su) kullanın ve hafifletmek için doğrudan koyu noktalara uygulayın.

Zerdeçal sütü: Zerdeçal, cildi UV hasarından korur. Zerdeçal ve çiğ sütü bir macun yapana kadar karıştırın. Koyu noktalara uygulayın ve yıkaması için 10 dakika bekletin. Ayrıca cildinize içeriden fayda etmesini sağlamaya yardımcı olabilecek zerdeçal sütü de içebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu