Hamilelik

Gebelikte mide yanması nedenleri

gebelikte mide yanması nedenleri

Gebelikte Mide Yanması Nedenleri

Hamilelik dönemlerinde yaşanan heyecan ve güzellikler kadar, ufak tefek tatlı sorunları da unutmamak gerekiyor. Bu yazımızda, kadınların sıklıkla dile getirdiği gebelikte mide yanması nedenleri hakkında öneri ve tavsiyelerde bulunmak ve sizlere yardımcı olmak istiyoruz. Öncelikle, gebelik sürecinde ortaya çıkan mide yanmalarına engel olmak adına beslenme ve bazı alışkanlıkların elde edilmesi gerekmektedir. Asitli gıdalar, kahve, çikolata, işlenmiş etler ve ağır yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Öğün sayınızı kontrol etmeli ve egzersiz hareketlerine yönelmelisiniz.

Gebelikte Mide Yanması Hakkında

Kalsiyum ve vitamin ihtiyacının en yoğun olarak yaşandığı gebelik döneminde, sağlıksız beslenmemeye özen göstermelisiniz. Mide yanması sorunlarına çözüm olacak antiasitler kullanabilir ve doktorunuz kontrolünde hareket edebilirsiniz. Demir ihtiyacının eksik olması gibi durumlarda da ortaya çıkabilen mide yanması hakkında, ilaç ve spor tedavi yöntemlerinin bulunduğunu eklemeliyiz.

Gebelikte Mide Yanmasını Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Beslenme ve sağlıklı yaşam formunun gebelikte mide yanmasını engellediğini bilmeli ve aşağıdaki tavsiyelerimize kulak vermelisiniz.

  • Gazoz ve kola benzeri asitli içeceklerden uzak durmalısınız.
  • Özellikle, pastane ve hamur işleri ürünleri satan işyerlerinden kaçınmalı ve mide yanmasının önüne geçmelisiniz.
  • Kızarmış, yağlı ve baharatlı yiyecekler tüketmemeye çalışın.
  • Gece uykusuna dalmadan önce yemek yememeli ve sağlıklı bir uyku düzenine kavuşmalısınız.
  • Uyumadan önce yemek yememeli ve hemen yatmamalısınız. Belirli bir süre geçmesini bekleyerek midenin hazmetmesini sağlayabilirsiniz.
  • Porsiyonlarınızı azaltmalı ve öğün yemek sayılarınızı arttırmalısınız. 5 veya altı öğün yeşillikli ve sağlıklı gıdalar tüketebilirsiniz.
  • Yemeğinizi hızlı bir şekilde yememeli ve kendinize minimum 20 dakika ayırmalısınız.

Gebelikte Mide Yanmasının Nedenleri

Her kadının beslenme alışkanlığı, gebelik yaşasın yaşamasın mide yanmalarının sonuçlarını da beraberinde getirmektedir. Sağlıksız beslenme, hızlı yemek tüketimi, zararlı yiyecek ve içecekler ve ağır yemeklerin mide yanmalarına yol açtığı bilinmektedir. Gebelikte mide yanması çözümü olarak düzenli yürüyüşler yapabileceğinizi ve beslenme alışkanlığınızı değiştirmeniz gerektiğinin altını çizebiliriz. Zararlı diyet programları, kafein içerikli içecekler ve hamut işi yiyeceklerden kesinlikle kaçınmalısınız. İlaç tedavisine gerek kalmadan gebe mide yanmasının önüne geçebilir ve sağlıklı bir sürece sahip olabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu