Hamilelik

Gebelikte Kan Uyuşmazlığı Tedavisi

gebelikte kan uyuşmazlığı tedavisi
Gebelikte Kan Uyuşmazlığı Tedavisi

Gebelik döneminde kan uyuşmazlığı bazı çiftlerde yaşanabilen bir durumdur. Gebelikte kan uyuşmazlığı durumunda bir tarafın negatif diğerinin pozitif olması gerekir. Örneğin anne adayı Rh negatif, baba Rh pozitif olabilir ya da bunun tam tersi olabilir. Her iki durumda da kan uyuşmazlığı durumundan söz edilmektedir. Böyle bir durumda hamile kalındığında anne için çok risk oluşturmasa da bebek için risk oluşturur. Tedavi olunmadığı durumda bebeğin ölümüyle bile karşılaşılabilir. Bunu önlemenin yolu ise kan uyuşmazlığının öğrenildiği anda tedavisinin yapılmasıdır. Tedavinin yapıldığı durumlarda bebeğin kurtarılma ihtimali yüksektir. Aksi takdirde bebeğin hayatının riske girmesi kaçınılmazdır.

Gebelikte Kan uyuşmazlığı Nasıl Olur?

Gebelik döneminde kan uyuşmazlığının yaşanması anne ve bebeğin kan guruplarının negatif ya da pozitif olmasıyla ilgilidir. Biri negatif diğeri pozitifse kan uyuşmazlığı yaşanır. Bu durumda annenin savunma sistemi bebeğin kan gurubundaki uyuşmazlığa bağlı antijen olarak adlandırılan maddeleri yabancı olarak algılar. Bu durumda annenin kan gurubundaki antikorlar bebeğin kan gurubundaki yabancı addettiği maddeleri yok etmeye çalışır. Bu durumda bebeğin savunma mekanizması düşebilir ve ilerleyen safhalarda bebek hayatını kaybedebilir. Tabi bu durum genelde ikinci bebeklerde yaşanır. İlk bebeklerde bu durumun yaşanması düşük olsa da ikinci gebelik riskine karşı kan uyuşmazlığı tedavisinin yapılması gerekir. Bunun için kan uyuşmazlığı riskinde mutlaka tedavinizi yaptırmayı ihmal etmeyin.

Kan Uyuşmazlığı Tedavisi Nasıl Olur?

Kan uyuşmazlığı yaşandığı durumlarda mutlaka bir uzmana doktora danışmalı ve uzman doktorun önerileri doğrultusunda tedaviye başlanmalıdır. Gebelikte kan uyuşmazlığı tedavisi için anneye kalçadan uyuşmazlık iğnesi yapılır. Bu iğnenin içinde annenin kan gurubundaki antikorlara karşı savunmasını gerçekleştirmesi için antijen hücreler bulunur. Bu durumda anneni savunma sistemi bu antijenleri algılar ve yok eder. Bu durumda bebeğin antijenleri korunmuş olur. Bebeğin antijenleri ile karşılaşmadan bu maddeler parçalanır. Bu sayede bebeğin savunma sistemi korunmuş ve akabinde bebek te korunmuş olur. Gebelik döneminde kan uyuşmazlığı olan annelerin bu iğneyi bu amaçla mutlaka yaptırması ve bebeğini bu şekilde korum altına alması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu