Hamilelik

Gebelikte ilişkiye girilir mi

gebelikte ilişkiye girilir mi

Gebelikte İlişkiye Girilir Mi?

Hamilelik sürecinde en çok merak edilen sorulardan birisi de, gebelikte ilişkiye girilir mi? Sorusu olmaktadır. Öncelikle, ilk gebelik deneyimi yaşayan hanımların dikkatli ve titiz bir şekilde bu yazımızı okuması gerekmektedir. Genel bir algının hamilelik dönemlerinde ilişkiye girilmeyeceği yönünde olması, bunun tamamen doğruluğunu kanıtlamaktadır. Eşinizle olan cinsel birlikteliğinizin ve bebeğinizin sağlığını herhangi bir tehlikeye sokmaksızın cinsel ilişkiye girmek mümkündür. Ancak, doktor kontrolünde ve sağlam bilgiler ışığında bir deneyim söz konusudur.

Gebelikte İlişki Süreci

Anne rahminin zorlanması ya da sancılı ilişki biçimlerinden uzak durmalısınız. Gebelikte ilişki söz konusu olduğunda bebeğinizin sağlığını da göz önünde bulundurmalısınız. Sorunsuz bir cinsel birleşim yaşamak istiyorsanız, bilinçli ve akılcı bir yol izlemeniz gerekiyor. Hiçbir şekilde ilişki yaşanmaması durumunda her iki tarafında cinsel konuda isteksizlik ve depresyon benzeri sorunlar yaşadığını da eklememiz gerekiyor.

Yanlış Bilgilerden Uzak Durmalısınız

Halk arasında yaygın olarak bilinen bir diğer konuda, gebelik sürecinde yaşanacak ilişkinin bebeğin sakat ya da sağlıksız bir norma dönüşmesidir. Alışkanlıklarınızı ve yaşam biçiminizi değiştirmeye gayret etmeli ve gebelikte ilişki hakkında doktorunuzdan tavsiyeler almayı ihmal etmemelisiniz. Hamilelik belirli olduktan hemen sonra cinsel ilişkiyi koparmak sağlıksız olacağı kadar gereksiz de bir sonuç doğuracaktır. Hangi aylarda ilişkiye girmeniz ve bebeğin gelişimi ise aklınızda bulundurmanız gereken önemli faktörler olacaktır.

Gebelikte Bilinçli İlişki

Vajina ile embriyonun bulunduğu rahim boşluğunun aynı organlar olmadığın altını çizmeliyiz. Cinsel ilişki esnasında bebeğinize zarar vermek ve gelişimini engellemek gibi bir durumun olmayacağını bilmelisiniz. Kimyasal ve travmatik nedenler göz önünde bulundurulduğunda düşüğü önlemek adına merak edebilir ve kaygılanabilirsiniz. Ancak, yapılan bilimsel araştırmaların cinsel ilişkinin bebeğe herhangi bir zarar vermeyeceği ve düşük ihtimalini doğurmayacağı yönündedir.

Eşinizle birlikte psikoloji ve kadın doğum uzmanlarından destek almayı ihmal etmemelisiniz. Gebelik döneminde ilişki biçimi yaşam kalitenizi ortaya çıkaracaktır. Bebeğinizin sağlığı ve gelişimi açısından herhangi bir sorun yaşamayacağınızı düşünüyoruz. Hamilelikte ilişki ile ilgili olarak hassasiyetleriniz ve kaygılarınızın önüne geçmek adına bilimsel sağlık makaleleri okuyabilir ya da tecrübeli büyüklerinizle fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu