Anne

Gebelikte bel ağrısı

gebelikte bel ağrısı

Gebelikte Bel Ağrısı

Her kadının gebelikte bel ağrısı sorunlarından mustarip olduğu bilinmektedir. Bunun önüne geçebilmek için belirli öneri ve yöntemlerin mevcut olduğunun da altını çizmeliyiz. Öncelikle, gebelik dönemleri hem bebeğin, hem de annenin sağlığına direkt etkisi vardır. Bu sebeple dikkatli ve titiz olunmalıdır. Atılacak her yanlış adımın daha ciddi sorunlara yol açacağı akıldan çıkarılmamalıdır. Bu yazımızda, gebelikte bel ağrısına dair şikâyet ve sorunların, nedenleri ve çözümü ile ilgilenecek ve sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Gebelik Döneminde Bel Ağrısı Normal Midir?

Bu dönemde görülebilen bel ağrıları genellikle 5 ile 7. Aylarda kendisini göstermektedir. Gebelik döneminde bel ağrısı şikâyetleri, kadın uzmanlarının dile getirdiği üzere sıklıkla görülmektedir. Doğum sonrası 1 ile 3. Aylardan itibaren ortadan kalkan bu sorunun sizleri endişelendirmemesi gerekmektedir. Yaşam kalitesine direkt etkisi bulunan bel ağrılarının %10 oranında kronik şekilde görüldüğünü de eklemeliyiz.

Gebelik Dönemindeki Bel Ağrıları Nedenleri

Gebelik döneminde görülen bel ağrıları, bel ya da leğen kemiği çevresindeki eklem ve kas gerilimleri ya da gevşemelerine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Her ikisinin de bir arada olmasının mümkün olmasının yanı sıra damarsal, biyomekanik ya da benzeri nedenlerle de belirginleşebilmektedir. Göbeğin büyümesi ve kilo alımlarının da direkt olarak bel ağrılarına neden olduğu bilinmektedir. Sırt ve karın kaslarındaki dengesizlikler, büyümüş rahim ağırlığı ve aşırı kilo alımları gebelikte bel ağrısı nedenleri arasında sayılabilmektedir. Oturma pozisyonu ve D Vitamini eksikliğine bağlı birçok faktörün bulunduğunu da eklememiz gerekiyor.

Gebelikte Bel Ağrısını Önlemek İçin Neler Yapılmalıdır?

  • Oturma pozisyonunda değişikliklere başvurmalısınız.
  • Sıklıkla yürüyüşler yapmalısınız.
  • Kaslarınızdaki zorlanma ve gerilimleri engellemek adına vücudunuzdaki duruş şekillerini kontrol etmeli ve dengede tutmalısınız.
  • Yeterli miktarda kalsiyum ve D Vitamini almalısınız.
  • Kilo alımlarına dikkat etmelisiniz.
  • Sırt ve karın kaslarınızın kuvvetli olması gebelikte bel ağrısı çözümü olarak görülse de, pelvis ve kalça bölgesindeki ağrıyı azaltmayacaktır. Bu sebeple, doktorunuz kontrolünde bir uygulama yararlı olacaktır.
  • Spor egzersizleri yapabilir ve çizeceğiniz programın hafifliği oranında hayatınıza ekstra bir çözüm önerisi getirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu