Hamilelik

Gebelikte Bebeğin Kalp Atışı Ne Zaman Duyulur

gebelikte bebeğin kalp atışı ne zaman duyulur
Gebelikte Bebeğin Kalp Atışı Ne Zaman Duyulur?

Gebeliğin beşinci haftasında, bebeğinizin kalbi oluşmaya başlar. Bebeğinizin kalbi hamileliğinizin beşinci haftasından 22 veya 23 gün sonra atmaya başlayacak. Bu noktada, bebeğinizin kalbi, doktorunuzun ofisinde tıbbi ekipman kullanarak güçlendirildiğinde bile, duyulabilecek kadar ses dalgaları üretemeyecek kadar küçüktür. Bebeğinizin kalp atışını yaklaşık 8 haftalık hamileyseniz ilk defa duyabiliyor ve görebiliyor olabilirsiniz. Gebelikte kalp atışları doğum öncesi kontrol ziyaretinde bir fetal Doppler ile kontrol edilir. Uzmanınız bunu Doppler ile 10. hafta gibi erken bir zamanda da duyabilir, ancak 12. haftada duymak daha yaygındır. Sesin ne kadar erken alınabileceği, bebeğinizin rahmindeki pozisyonuna, kilonuza ve ebelik yaşınızın doğruluğuna bağlıdır. Bebeğinizin kalp atışını kontrol etmek her doğum öncesi ziyaretin düzenli bir parçası olacaktır.

Fetal Doppler Nedir?

Fetal Doppler, doktorunuzun bebeğinizin kalp atışını bulmak için kullanabileceği elde taşınabilir bir bebek kalp atışı monitörüdür. Ultrason jeli ile uygulanır ve kalp atışının tespit edilebileceği bir nokta bulana kadar karnınızın etrafında hareket ettirilir. Doppler bebeğinizin kalbini saran ses dalgaları gönderir ve alır. Bu sayede fetal Doppler bebeğinizin kalp atışlarını duymanıza yetecek kadar yüksek tutar.

Gebelikte Bebeğin Kalp Atışını Duymak ve Görmek Nasıl Mümkün Oluyor?

Obstetrik ultrason veya sonogram, doktorunuzun bebeğinizin kalp atımını kontrol etmek için kullanacağı en doğru ve en yaygın kullanılan yöntemdir. Bebeğinizin kalp atışını kontrol etmenin yanı sıra doğum uzmanınız, hamileliği altı haftada onaylamak için sonogramı kullanabilir; fetal yaş ve büyüklüğü belirler; Hamileliğiniz ile ilgili sorunları bu şekilde belirleyebilir ya da örneğin; ikiz bebek söz konusu ise durumu kontrol altına alır. Genel bir kural olarak, 5.5 ila 6.5 hafta içinde, doktorunuzun trans-vajinal ultrasonla fetal kalp atımını tespit edebildiği en erken dönemdir. Başka bir deyişle, yaklaşık altı hafta, minik bebeğinizin kalp atışını ultrasonla duyabileceğiniz en erken aşamadır. Bu erken aşamada bebeğinizin kalp atış hızının dakikada yaklaşık 100 atış olması gerekir. Bazen bebeğin kalp atışı yedi ya da sekiz haftaya kadar açık bir şekilde duyulmayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu