Hamilelik

Gebelik sırasında vegan beslenme nasıl olmalı

gebelik sırasında vegan beslenme nasıl olmalı

Hamilelik sırasında vegan beslenme nasıl olmalıdır?

Vegan veya vejetaryen beslenen birçok anne adayı mevcut bulunuyor. Fakat vegan ile vejetaryen olmayı iyi ayırt edebilmek gerekir. Vejetaryen et ürünleri tüketmeyen kişilere verilen bir isim iken, vegan ise kesinlikle hiç bi hayvan ürünü tüketmemeye verilen isimdir. Özellikle hamilelik döneminde et ve protein ağırlıklı besinlere ihtiyaç duyulur. Vegan hamileler ise bunları yemediği için besinsiz kalabilir. Peki, vegan anneler ne yemeli?

Gebelik esnasında sağlıklı beslenmeye dikkat etmek gerekir. Bebeğin sağlıklı gelişimi için beslenme önemli rol oynar. Durum böyle olunca vegan anneler bebeklerini beslemek için ne yemeli? Hangi gıdaları tüketmeli?

Vegan Gebeler Ne Yemeli?

Vegan olarak beslenen bir anne bebeğinin besinsiz kalmaması için protein, B12, folik asit ve omega3 gibi daha birçok vitamini nasıl almalı? Gelin birlikte hangi gıdalardan vitaminler alabiliriz bakalım.

Protein İçin Fındık, Fıstık

Asıl protein kaynağı yumurta, süt gibi hayvansal ürünlerde yer alıyor. Fakat bu ürünleri tüketmiyor iseniz kesinlikle hamile iken mercimek, fındık, fıstık, bezelye gibi ürünleri bol tüketerek vücutta ki protein eksikliğini tamamlamanız gerekir.

Folik Asit İçin Tam Tahıllı Gevrek, Ispanak

Gebe kalmadan önce vücudun gerek olduğu vitamin kaynaklarından bir tanesi folik asit oluyor. Gebelik öncesi başlanarak, gebelik esnasında da alınması gerekir. Bebeğin sinir sisteminin gelişmesinde büyük etken olan folik asit ise kuşkonmaz, tam tahıllı gevrekler ve ıspanakta mevcut bulunuyor.

Kalsiyum İçin İncir, Brokoli

Gebelik esnasında hem anne hem bebek için kalsiyum almak oldukça önemli bir gereksinim. Gün içinde ortalama 1000 mg kadar kalsiyum alınması gerekir. Süt ve süt ürünleri tüketmeyen bir kişi bu kalsiyumu alabilmesi için brokoli, incir, badem, soya sütü, pirinç sütü tüketmesi gerekir.

Omega3 İçin Fındık, Brüksel Lahana

Gebelikte birçok hormonun değiştiği gibi kan dolaşımında da yavaşlama gözlenmesi kaçınılmaz oluyor. Bu durum kan pıhtılaşmasına neden olabilir. Bunu önlemek ve bağırsak sisteminin de daha iyi çalışması için omega3 tüketmek gerekir. En iyi omega3 kaynağı balık olsa da vegan bir kişi balıkta tüketmemektedir. Bu durumda vegan gebeler, fındık, fıstık, balkabağı, ceviz, chia tohumu gibi gıdaları bol tüketmesi gerekir.

Demir İçin Tam Tahıllı Gıdalar

Gebelik esnasında demir alınması gereken vitamin kaynakları arasında yer alıyor. Günlük 27 miligram demir takviyesi alınması gerekir. En iyi demir içeren besin ise kırmızı et olduğu için veganlar bu besinden mahrum kalmamak için, bol C vitamini tüketmesi gerekir.

Çinko İçin Ne Tüketmeli?

Çinko vücudun bağışıklık sistemini koruyan vitaminler arasındadır. Gebelikte günlük 11-12 miligram mutlaka tüketilmesi gerekir. Vegan bir anne adayının çinko minerallerini bünyesine alabilmesi için mercimek, bezelye birçok tahıl ürününü tüketmesi gerekir.

Not: Bu vitaminlerin yanı sıra takviye ürün olarak B12 hamilelik döneminde mutlaka alınması gereken bir vitamindir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu