Hamilelik

gebelik öncesi beslenme

gebelik öncesi beslenme

Gebelik öncesi beslenme

Hamilelik dönemi bir hayli dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Özellikle hamile kalmadan önce yani hamile kalmak istenen dönem içerisinde neredeyse her şeye dikkat etmek ve özen göstermek gerekir. Bu sıranın en başında ise beslenme gelir. Gebe kalmadan önce çoğu anne adayı bir diyet programına başlar ve bu programa uymak için elinden geleni yapar. Bu yapılan oldukça doğru bir davranış olması ile beraber doktora danışılmadan yapılıyor ise bir hayli yanlış olabilmektedir. Bu konuda daha ayrıntılı bir açıklama ise makalemizde mevcuttur.

Hamile kalmadan önce beslenme listesi

Hamile kalmak ya da hamile kalmayı düşünmek bir hayli önemli bir konudur. Bunun için yapılması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususların en başında ise nelerin yenmesi ve içilmesi gerektiği konu gelir. Hamile kalmadan önce özellikle bir doktora görünmek ve onun verdiği listeye göre beslenmeye özen göstermek önem arz eder. Bunun yanı sıra su içmek bu bağlamda önemlidir.

Hamile kalmadan önce yediklerinize dikkat etmek herşeyin başında gelir. Vitamin ve minareller açısından zengin olan besinlerin tüketilmesi ve bu konuda daha çok annenin depolaması önemlidir.

Hamilelik öncesi beslenme listesinde genellikle folik asit, demir, kalsiyum gibi vitaminler önemlidir. Bu dönemde dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Bu durum yediğiniz şeylerden vazgeçmek ya da sevdiğiniz besin maddelerini yememeniz gerektiği demek değildir. Sadece daha fazla dikkat etmek ve dengeli beslenme açısından yapılması gerekenlerdir.

Hamile kalmak için beslenme listesi

Hamile kalmak istediğiniz dönemde özellikle meyve ve sebze tüketimini artırmalısınız. Gün içerisinde 3 ya da 4 defa meyve tüketmeniz bu bağlamda oldukça yararlı olacaktır. Bunun yanı sıra taze sıkılmış meyve suyu da tüketebilir, özellikle yeşil sebze suları da içebilirsiniz. Buna örnek olarak çok fazla yararlı olan brokoli içeceğidir. Hamile kalmak için olan beslenme listenizde mutlaka ekmek, makarna ve pilav üçlüsünden bir tanesi olmalıdır. Bu besinler nişasta bakımından oldukça zengin olduğu için tüketilmesi de yararlı olacaktır. Bir de önemli olan protein bakımından zengin olan besinler olacaktır. Bu da özellikle et, tavuk ve balık besinleri olarak sınıflandırılabilir. Bu listenin olmazsa olmazlarından olan ise süt ve süt ürünleridir. Özellikle gün içerisinde içilen az yağlı süt bir hayli yararlı olacaktır. C vitamini ve demir de bu bağlamda önemlidir. Yeşil yapraklı olan sebzeler bu konuda oldukça yardımcı olacaktır.

Genel olarak bakıldığı zaman hamile kalmadan önce beslenmenizde sınırlama değil de daha çok dengeleme yapmanız bir sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu konuda doktorunuz daha detaylı bilgiyi size verecektir. Doktora danışmadan yapılan diyetler çoğu zaman yarar yerine zarar getirecektir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bu üreme diyetinde alınması gereken besin değerlerinin olduğu bi yiyecek yapılmış gebesin diye ara öğünlerde alınıyor güvenilir içeriği doğal bi ürün gönül rahatlığıyla kullanıyorum herşeyime dikkat ediyorum yakında gebe kalıcam inşallah 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu