Hamilelik

Gebelik Kesesi Ultrasonda Ne Zaman Görünür

gebelik kesesi ultrasonda ne zaman görünür
Gebelik Kesesi Ultrasonda Ne Zaman Görünür?

Hamileliğin her aşaması, bebeğin sağlıklı olup olmadığı ve ne kadar gelişmesi gerektiği gibi oldukça önemli ve takip edilmesi gereken özelliklerle ilerlemektedir. Bu, hamilelik sırasında ultrasonun ilk haftalarda bile çok önemli ipuçları veriyor olmasını kanıtlar. Bir ultrason, yaklaşık altı haftalık gebelikte gerçekleştiğinde, doktorun ve teknisyenin aradığı şeylerden biri bir gebelik kesesidir. Bu yapı orada görünmüyorsa, hamileliğin uygun olmadığı anlamına gelebilir – başka bir deyişle, bir düşük olmuş ya da olabileceği anlamına gelebilir. Ama bu her zaman böyle olmayabilir. Her iki senaryo hakkında bilgi sahibi olmak sizin için faydalı olacaktır.

Gebelik Kesesi Nedir?

Hamileliğin erken döneminde, gebelik kesesi gelişmekte olan fetüs için bir besin kaynağı olarak işlev görür. Gelişmekte olan fetüse ve amniyotik sıvıyı kuşatan gestasyonel kesede görülebilen ilk yapıdır. Gestasyonel kesesi, açık bir merkez etrafında beyaz bir kenar gibi görünür ve transvajinal ultrason sayesinde gözlemlenir, üç ila beş haftalık gebelik süresi arasında, karın üzerine bastırılmak yerine vajinaya sokulur. Gebelik kesesi yaklaşık beş buçuk ila altı haftalık sürece kadar görülmez. Gebelik kesesi, plasenta oluşana kadar gelişmekte olan embriyonun beslenmesini sağlar. Bu yüzden, sağlıklı hamileliğin iyi bir göstergesidir.

6 Haftalık Gebelikte Kesenin Görünmüyor Olmasının Nedenleri

Hamileliğin bu aşamasında bir ultrasonda kesenin görülmemesi, fetüsün gebelik yaşının yanlış hesaplanmış olabileceği anlamına gelebilir. Bu, son döneminizin ne zaman olduğunu hatırlamakta bir hata yaparsanız veya düzensiz adet döngüleriniz varsa oluşabilir. Bir doktor yaklaşık altı haftalık hamile olduğuna inanılan ancak gebelik kesesi bulunmayan bir kadındaki gebelik yaşının yanlış olduğunu düşündüğünde, genellikle bir veya iki hafta içinde başka bir ultrason uygulaması önerir. O zamana kadar, eğer her şey yolunda ve hamilelik uygunsa, gebelik kesesi ve fetal kutbu (sonunda bebeğe dönüşecek olan kavisli bir yapı)muhtemelen görünür olacaktır.

Gebelik Kesesinin Görünmemesi Ne Zaman Bir Düşük Belirtisi Olabilir?

Altı haftada herhangi bir kese görülmemesi düşük yapma belirtisi olabilir. Emin olmak için takip eden ultrasonu beklemek gereklidir. Hamilelik devam eden gelişimini göstermiyorsa ve hala görülebilir bir kese yok ise, doktorunuz bir düşük yapma teşhisi koyacaktır. Ancak, emin olmak için beklemek zorunda değilsiniz. Bazen, gebelik kesesi belirli bir boyutta iken(25 mm veya daha fazla)  veya embriyo olmadığında da doktorunuz bir düşük durumunu teşhis edebilir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu