Hamilelik

Epidural Anestezi Doğum Nedir

epidural anestezi doğum nedir

Epidural Anestezi Doğum Nedir?

Özellikle gebeliğin son haftalarında olan anne adayları daha önce doğum yapan kişilerden duymuş olduğu yorumlardan etkilenerek doğum esnasında zor durum yaşayacaklarını düşünmekte ve bu durum da onları büyük ölçüde etkileyerek strese sokmakta. Ancak gelişen tıp anne adaylarını ağrısız doğum yöntemleri ile rahatlatarak hem kolay bir doğum olanağı sağlamakta hem de anne ve bebeğin sağlıklı bir şekilde hayata tutunmalarına yardımcı olmaktadır. Genellikle anne adayları doktorlardan çekindiğinden dolayı pek çok merak ettikleri konuyu danışmamakta. Bu durum anne adayını olumsuz açıdan büyük ölçüde etkilemekte olduğundan dolayı doğum öncesi anne adayı merak ettiği ve aklına takılan her tülü konuyu hem kendi hem de bebeğinin sağlığı açısından mutlaka doktoru ile paylaşarak fikir almalı.

Epidural anestezi doğum son yıllarda anne adaylarının en çok tercih etmekte olduğu doğum yöntemlerinin başında bulunuyor. Epidural anestezi uygulamasında bölgesel olarak uygulama yapılarak annenin ağrı duyması engellenir. Anne adayı epidural anestezi uygulaması sonunda hiçbir şekilde acı ve ağrı hissetmemektedir ancak bazı anne adayları üzerinde baskı ve ağırlık hissedebilir. Bu durum kişinin bünye yapısına bağlı olarak değişiklik gösterebilmekte ve böyle anlarda anne adayı kesinlikle panik olmadan durumu normal olarak karşılamalı ve doktoru ile paylaşmalı.

Bu uygulamada anne ağrı hissetmez ancak tüm dokunmaları hissedebilir ve vücudunu kolay bir şekilde hareket ettirebilir. Epidural anestezi anne adayının onayı ile uygulanmakta olan bir yöntemdir. Kanama bozukluğu olan kişilerde bu doğum yöntemi uygun görülmemektedir. Ayrıca her anne adayı doğumdan önce mutlaka doktoru ile görüşme sağlayarak doğum yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmalı ve kendini bu duruma hazır bir hale getirmeli.

Epidural Anestezi İle Doğum Yapmanın Faydaları

Epidural anestezi bölgesel anestezi yöntemi olarak bilinmekte ve annenin doğum esnasında uyanık olduğu halde ağrılarını hissetmemesini sağlamaktadır. Epidural anestezi rahimde 4 cm açıklık olduğu zaman uygulanmaktadır. Pek çok annenin tercih etmiş olduğu epidural anestezi hem normal doğumda hem de sezaryen doğumda uygulanmakta. Epidural anestezinin doğum yapan anneye pek çok yararı bulunmakta. Epidural anestezi ile doğum yapmanın faydalarına şöyle bir göz atacak olursak;

  • Doğumun daha kolay ve daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesine olanak sağlar.
  • Epidural anestezi ile doğum yapan bir anne doğum süresi boyunca uyanık kalarak bebeğinin doğduğu ana tanıklık yapabilmektedir.
  • Anne adayının acısız bir doğum gerçekleştirmesine yardımcı olur.
  • Özellikle sezaryen doğumlarda uygulanmakta olan epidural anestezi yöntemi annenin tüm vücudunun uyuşturularak uyutulmasını engeller ve annenin doğum sonrası çok daha hızlı bir şekilde toparlanarak günlük hayata dönmesine yardım eder.

Epidural Anestezi Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Epidural anestezinin anne adayına sağlamış olduğu yararlar gibi bazı dezavantajları da bulunabilmektedir. Epidural anestezi uygulaması yapılmadan önce doktorun anne adayını iyi bir şekilde muayene etmesi ve bu doğum yöntemine uygun olup olmadığını araştırması gerekir. Eğer anne adayında kontrolsüz şeker hastalığı ve anestezi alerjisi gibi sorunlar var ise bu doğum yöntemi anne adayına kesinlikle uygulanmamalıdır.

Epidural anestezinin anne adaylarına sağlamakta olduğu dezavantajların başında ise tansiyon düşüklüğü ve şiddetli baş ağrısı gelmekte. Ayrıca bunun yanı sıra anne adayına epidural anestezi verildikten sonra anne adayı sürekli sabit bir şekilde aynı pozisyonda durmamalı. Aksi durumda doğum yavaşlayabilmekte bu da anneye zorlu durumlar yaşatabilmekte. Bebek sağlığı ve bebeğin kalp atışları belirli zaman aralıkları ile doğum zamanına kadar sürekli olarak kontrol edilmeli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu