Hamilelik

Endometriozis Nedir

endometriozis nedir
Endometriozis Nedir?

Kadınlarda aylık hormonal değişiklikler, rahim ağzının (endometriyal doku olarak adlandırılır) hamileliğe hazırlıkta kalınlaşmasına neden olur. Eğer kadın hamile kalmazsa, hücreler doğal olarak parçalanır ve adet döngüsünün bir parçası olarak vücuttan dışarı sızar. Bu rahim hücreleri vücutta başka yerlerde geliştiğinde endometriozis oluşur. Aynı aylık döngüden geçerler, ancak yıkıldıktan sonra vücudu terk edecek bir çıkışları yoktur. Bu, iltihaplanma (şişme) ve etkilenen bölgelerde potansiyel olarak yara izi dokusunun oluşumuna neden olur.

Endometriozis Nedenleri

Endometriozisin kesin nedeni bilinmemektedir. Aşağıdakileri içeren çeşitli faktörlerin birleşiminden kaynaklandığı düşünülmektedir:

Retrograd adet kanaması: Bir dönemdeki endometrial doku, vücudun dışına değil de fallop tüplerine doğru akar. Dokunun vücudun başka yerlerine yapışmasına ve büyümesine neden olan şey belirsizdir.

Genetik: Endometriozis, ailelerde görülme sıklığına eğilimlidir ve endometriozis gelişimini daha olası kılan genler olabileceğini düşündürmektedir.

Hormonlar: Endometrioz östrojene bağımlıdır ve çoğu durumda, endometrial doku progesterona karşı bir direnç geliştirir.

İmmün disfonksiyon: Bağışıklık sistemi genellikle endometriozisli kadınlarda tehlikeye girer.

Çevresel faktörler: Endometriozis, belirli pestisitler gibi belirli kimyasallara maruz kalmayla ilişkilendirilmiştir.

Metaplazi: Mevcut bir doku farklı bir doku tipine dönüştüğünde görülebilir.

Endometrioz Belirtileri ve Teşhisi

Endometriozis semptomları şiddetli olabilir ya da bazı kadınlar herhangi bir semptom görmeyebilir. Genellikle ağrılı, ağır veya düzensiz adet dönemleri, cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ağrı, kısırlık, ağrılı veya kanlı bağırsak hareketleri, pelvik ağrı ve yorgunluğu içerir. Endometriozis tanısı zor olabilir çünkü semptomlar bir dizi başka koşulda yaygındır. Genellikle tanı, laparoskopi adı verilen cerrahi bir prosedürle doğrulanır. Bu, küçük bir insizyon yapılmasını içerir ve rahmin dışındaki endometriyal dokunun varlığını doğrulamak için bir kameranın yerleştirilmesine izin verir.

Endometrioz Tedavisi

Endometriozis için tedavi yoktur, ancak semptomları kontrol altına almak için tedavi yöntemleri vardır; Non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID’ler): Bunlar, aşırı dokunun neden olduğu iltihaplanmayı da azaltan ibuprofen gibi ağrı kesicilerdir.

Doğum kontrol hapı, gonadotropin salgılatıcı hormon (GnRH) analogları, progestinler veya Mirena (levonorgestrel salan intrauterin sistem) dâhil olmak üzere hormon tedavileri.

Endometriyal doku (laparoskopi veya anahtar deliği ameliyatı) veya rahmi (histerektomi) kaldırmak için cerrahi uygulanır.

Endometriozisli kadınlarda infertilite yaygın olabilir. Bununla birlikte, bunun üstesinden gelmeye yardımcı olabilecek çeşitli infertilite tedavileri vardır, örneğin intrauterin inseminasyon (IUI) ve in vitro fertilizasyon (IVF).

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu