Bebek

Emzirmenin anneye faydaları

emzirmenin anneye faydaları

Emzirmenin Anneye Faydaları

Bebeğiniz sağlıklı gelişimi ve büyümesi için en uygun besin olarak anne sütü kesinlikle ilk gıda olarak verilmesi gereken besindir. Anne sütü hakkında yapılan araştırmalarda hiçbir besin kaynağının anne sütünün yerini alamadığı kanıtlanmıştır. Anne sütü içerişimdeki maddeler bebeğinizin ihtiyaç duyacağı tüm besinleri bir arada bulunmaktadır. Bu açıdan bebeğinizi bu değerli besinden mahrum etmek bebeğinize yapılabilecek en büyük haksızlıktır. Anne sütü, bebeğinizi pek çok hastalıklara karşı koruyucu kalkan olarak görev yapar. Anne sütü ile büyüyen çocuklar daha zeki, daha sosyal ve daha sağlıklı olurlar. Anne sütünün bunlar dışında çok sayıda faydası bulunmaktadır. Emzirmek hem bebeğe hem anneye oldukça büyük yaralar sağlar.

Emzirmenin anneye faydaları olarak şunları sayabiliriz:

 • Emzirme ile kadınlarda sık olarak rastlanan meme kanseri riski azalmaktadır. Düzenli olarak en az bir yıl bebeğini emziren kişilerde meme kanseri olma riski yapılan araştırmalara göre azalmaktadır.
 • Emziren annelerin göğüslerinde süt birikiminden kaynaklı sorunlar ortadan kalkmaktadır. Böylece göğüslerdeki süt birikimiyle kaynaklı şişlik ağrı gibi durumlarda emzirme esnasında önlenebilir.
 • Emzirme ile birlikte rahimde toparlanarak eski halini almaktadır. Doğum sonrasında rahimde sarkmalar ve çeşitli sorunlar olabilir. Emzirme sırasında salgılanan oktisoton hormonu sayesinde rahim kendini daha hızlı bir şekilde toplamaya başlayacaktır.
 • Emzirme ile birlikte lohusalık döneminde rastlanan kanamalarda azalmaya başlayacaktır. Böylece lohusalık dönemini emzirme ile birlikte daha iyi bir şekilde geçirebileceksiniz.
 • Bebeğinizin doğumuyla birlikte uyku problemleri yaşayabilirsiniz. Emzirme ile birlikte uykuya dalmanızda kolaylaşacaktır. Böylece uyku sorununuzda çözülmüş olacaktır.
 • Kadınlarda meme kanseri dışında yumurtalık kanseri de sık görülen vakalardan birisidir. Emziren kadınların yumurtalık kanserine yakalanma riski emzirmeyen kadınlara göre daha azdır.
 • Emziren annelerin romatizmal hastalıkları yaşama riski azdır.
 • Şeker hastası olan annelerin günlük insülün ihtiyacı emzirme ile birlikte azalmaktadır.
 • Emziren kişilerde anemi yani kansızlık daha az görülür.
 • Emziren anneler vicdanen rahattırlar. Bebeklerine karşı ilk görevlerini yaptıkları için inanılmaz bir huzur hissederler.
 • Emzirme anne ile bebek arasındaki güven bağını en iyi şekilde sağlar. Emzirme sadece anne ile bebek arasındaki özel bir bağdır. Bu bağla anne ile bebek arasındaki güven bağı en iyi şekilde güçlenir. Hem anne hem de bebek güvenli ve huzurlu olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu