Anne

Emzirme zamanları

emzirme zamanları

Emzirme Zamanları

Bu yazımızda, annelerin emzirme zamanları hakkında merak ettiği birçok soru ve benzeri konuların üzerinde durmak ve yardımcı olmayı umuyoruz. Öncelikle, anne beslenmesinin emzirme konusundaki önemi bir hayli büyüktür. Yeni doğan bebeklerin besin ihtiyacının anne sütü ile karşılanması bebeğin bedensel ve zihinsel gelişimini direkt olarak etkilemektedir. Bu sebeple, annelerin emzirme zamanlarını ve beslenme programlarını tekrar gözden geçirmesi gerekmektedir. Düşük doğum ağırlığına sahip sindirim sistemi, kalp, akciğer gibi sorunların yanı sıra prematür bebeklerin beslenmelerinde de oldukça titiz olunmalıdır.

Emzirme Zamanlarında Anne Sütünün Önemi

Anne sütünün önemi ve değeri tartışma konusu olmaksızın, her bebek için özellikle ilk altı ay anne sütü alımı hayati önem taşımaktadır. Çoğul doğumlarda dahi anne sütü beslenmesinin önerilmesi, bebeklerin besin ihtiyacını gün yüzüne çıkarmaktadır. Emzirme döneminde annelerin çocuklarının yaşayabileceği hastalık ve alerjilerin önüne geçmesi gibi sorumlulukları bulunmaktadır. Kabızlık, gaz ve alerji gibi sıklıkla görülen bu problemlerin, besin ve yiyecekler kaynaklı bebeğe geçtiği bilinmektedir. Anne sütü yolu ile aktarımın sağlanması, anne sütünün değerini bir kez daha kanıtlamaktadır. Bebeğinizin ileride başına gelebilecek romatizma, obezite, kanser ve şeker hastalığı gibi sorunlarla boğuşmasını istemiyorsanız, anne sütünü ve emzirme zamanlarını hayatınızın merkezine almalısınız.

Emzirme Zamanlarında Anne Sağlığı

Annenin ideal ve kaliteli süt üretimi için bakımlı ve sağlıklı olması ön koşuldur. Günümüzde, sezaryen ve benzeri doğum uygulamalarının artması sebebiyle, anneni bebeğine geç kavuştuğunu ve emzirme konusunda yavaş davranıldığı bilinmektedir. Normal doğumlarda görülmeyecek bu durumun bebekle kurulan direkt iletişimle ortadan kalktığını da eklemeliyiz. Her annenin emzirme zamanlarında bebek bakımı öncesi kendi sağlığını önemsemesi büyük bir ciddiyet taşımaktadır. Dinlenmesine ve beslenmesine özen göstermeli ve aldığı kiloları normal vermesi adına da emzirmesine en doğal şekilde yerine getirmesi gerekmektedir.

Bebek Doğduğunda En Geç Bir Saat

Her bebeğin doğum sonrasındaki bakım ve kontrollerinin yapılmasıyla birlikte en fazla bir saat içinde anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. Sezaryen doğumlarda daha titiz olunmalı ve bir an önce bebek beslenmelidir. Emzirme sürecinin bebeğin uyanık olduğu bir zaman dilimine tekabül etmesi gerekmektedir. Her emzirme, süt oluşumunu desteklemekte ve anne sağlığını da düzenlemektedir. Emzirme sürecinin sağlıklı şekilde devam etmesi için ortalama emzirme Aralığınızın 2 ile 3 saat aralığında olması tavsiye edilmektedir.

Yeni Doğan Bebeklerde Emzirme Zamanları

İlk zamanların kısa aralıklarla emzirme ile devam etmesinin yanı sıra ilerleyen günlerde 3 saat aralıklarına ulaşması doğaldır. Emzirme tekniklerine hâkim olmalı ve bu konuda gerekli desteği almalısınız. Emzirmenin önce bir memeden başlaması ve tam yapılmasıyla birlikte diğerine geçilmesi gerektiğinin altını çizmeliyiz. En son emzirilen göğüsün kullanılması, bir sonraki emzirme için geçerli olmalıdır. Emzirme esnasında annenin bebeğinin memeyi doğru kavradığına emin olması ve reflekslerini titizlikle incelemesi oldukça önemlidir. Emzirme teknikleri, arama, emme ve yutma bölümlerden oluşmaktadır. Son kısım olan yutma bittiğinde emzirmeniz tamamlanmış demektir.

Emzirme Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerin, emzirme konusunda sağlıklı ve doğru beslenmesinin ön kanıtı olarak, emzirme esnasında ya da sonrasında ortaya çıkardığı sarı ve sulu dışkılamadır. Annelerin, ilk ayda günde 30 gram tartı artışı olması gerektiğini ve kontrolleri aksatmamaya dikkat ettiği bilinmelidir. İki aylık olan bebeğin tükürük bezleri çalışmakta ve bunun diş oluşumu işareti yanılsaması da beraberinde gelmektedir. Peki, emzirme sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Her bebek, 2 aylık olmasıyla birlikte uykuda değilse emme sürecinde ışık, ses ve görüntü ile emmesini yarıda bırakmaktadır. Bu sebeple, bu unsurları ortadan kaldırmalı ve huzurlu bir ortamda bebeğinizi emzirmelisiniz. Sonraki aylarda ise gece emme zamanları kendisini gösterecektir. Kalp, akciğer ve benzeri hastalıklara sahip prematüre bebeklerin sık beslenme ve kısa sürelerde emzirme süreci doğru bir yöntem olacaktır. Bu tür bebeklerin diğer bebeklere göre kilo alımları az oranlarda seyredecektir. Annelerin, bebekleri ile hem bedensel, hem de ruhsal bağ kurduğu emzirme zamanlarında bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılamalı ve zararlı alışkanlıklarınızdan vazgeçmelisiniz.

Emzirme Süreleri Ve İstekler

Annelerin kendilerine özel bir program hazırlamasını ve doktor kontrolünde bir emzirme dönemi geçirmelerini tavsiye ediyoruz. Annelerin 2 ile 3 saat aralıklarında bebeğin yaşı ve durumunu göz önünde bulundurarak emzirmesi gerektiği bilinmelidir. Her bebeğin aynı hızda hazmetme olanağı mümkün değildir. Bu sebeple, bazı bebeklerin daha az beslenme ihtiyacı duyması sizleri şaşırtmamalıdır. Bebeğin isteği ve ihtiyacı fazlası bir beslenmenin huzursuzluk yaratması kaçınılmaz olacaktır.

Emzirme zamanları anne sütünün çabuk bir şekilde hazmedildiği bilinmektedir. Bebeğin istekleri, beslenme programınızı kontrol etmenize işaret edebilir. İlk aylarda bebeklerin düzensiz ve sıklıkla beslenme isteğinin, ileriki aylarda belirli düzene girdiğini de belirtmemiz gerekiyor. Genel bir sayısal veri vermemiz gerekiyorsa eğer; bebeklerin üç ile dört saat aralıklarla ve nadir olarak altı saatten fazla emzirilme istekleri bulunmaktadır. Zaman konusunda problem yaşayan annelerin yaşamını dengeye sokması ve emzirme sürecini aksatmaması gerekmektedir. Kendinize esnek saat çizelgeleri çizebilir ve bebeğinizin ihtiyaçlarını bir not kâğıdına yazarak sağlam bir veriye kavuşabilirsiniz. Aşırı süt sağımı ya da az süt gibi durumlarda diğer yazılarımıza göz atmayı unutmamalı ve fikir sahibi edinmelisiniz.

Gece Emzirmesi

Bebeklerin gece emzirilmesine yönelik yanlış bilgilerin aldatıcı olmamasına dikkat etmeli ve bebeğinizin istekleri doğrultusunda bir süreç elde etmelisiniz. Beslenme programının yanı sıra bebeğinizin gece emzirme süreci, hem anne, hem de baba bakımından son derece stresli ve yorucu bir zamanı kapsamaktadır. Ancak, bebeğinizin 3 aylık olmasıyla gece öğünlerini terk edeceğinden emin olabilirsiniz. Ek olarak, bebeğinizin ağırlığı 5 kiloya geldiğinde ortalama on saatlik bir uyku ile karşılaşabilirsiniz.

Emzirme Teknikleri Ve İşlevi

Bebeğinizin emme refleksleri kadar, annelerin emzirme konusunda büyük bir sanatçı görevinde bulunduğunun altını çizmeliyiz. Memenin süt dolması durumunda, meme uçlarında belirginleşen hassasiyet sancılı bir süreci de beraberinde getirmektedir. Meme doluluğu ve şişkinliği, emzirme zamanı sütünüzün gelmesine işaret etmektedir. Kan, süt ve sıvıların memenizi doldurmasıyla birlikte dolgunluk hissini yaşamanız da bir olacaktır. Bu sebeple, yaşayabileceğiniz ağrı ve sancı gibi durumlarda soğuk kompres uygulamalarına yönelebilirsiniz. Aynı zamanda, emzirme öncesinde ılık komprese de geçebilir ve sıcak su şişelerinden faydalanabilirsiniz.

Emzirme Zamanları Meme Sorunları

Annelerin, bebeklerini beslemesi ve emzirmesinin en büyük sorunlarından biri olan tahriş ve ağrıların canınızı sıkmasına izin vermemelisiniz. Emzirmenizin, bebeğinizin hayat kaynağı olduğunu bilmeli ve bu doğrultuda pozitif düşünmelisiniz. Çatlamış meme uçlarının ağrılı bir süreç sunmasının yanı sıra bunun geçici olduğunu aklınızda bulundurmalısınız. Meme uçlarınızda ortaya çıkacak hassasiyet dengesinin bozulmasına izin vermemeli ve rahat pozisyonlarda emzirme sürecini gerçekleştirmelisiniz. Bebeğinizin, amatör reflekslerinin zaman içerisinde oldukça profesyonel bir konuma geleceğini söyleyebiliriz. Çocuğunuzla geçireceğiniz en özel anları olumsuz düşüncelere hapsetmeye ve yalan yanlış bilgilerle canınızı sıkmaya izin vermemelisiniz. Emzirme sorunu, bebeğinizin yaşam sevinci ve motivasyonuna zıt bir örüntüde değerini kaybettiğini göreceksiniz. Emzirme zamanlarında anne ve bebek birlikteliğinin tadını çıkarmalı ve sağlıklı bir yaşamın öznesi olmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı