Anne

Emzirme yardımı

emzirme yardımı

Emzirme Yardımı

Emzirme yardımı sigortalı olan bir anneye ya da karısı sigortasız olup da doğum yapmış karısı olan sigortalı erkeğe verilmektedir. Bu yardıma emzirme yardımı ya da emzirme ödeneği de denebilir. Aylık periyotlarla yapılan bu ödemeyi alabilmek için çeşitli şartları sağlamanız gerekiyor.  Yani sadece emzirme yapıyor olmanız veya doğum yapmış olmanız bu ödemeyi hemen alabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Halk arasında süt parası olarak bilinen bu yardımı alabilmek için kendinizin ya da eşinizin sigortalı olması gerekmektedir. Bu yardımdan faydalanan devlet memurlarının yardımları kendi çalıştıkları kurumlar tarafından ödenir. Ayıca 4-A ve 4-B li çalışanların da bu yardımdan faydalanma hakları vardır.

Emzirme Yardımı Şartları Nelerdir

Yukarıda belirttiğimiz sigortalı olma şartları dışında süt parası yardımı alabilmenin farklı şartları da bulunmaktadır. Sigortalı çalışan olarak bu yardımdan faydalanmak isteyen kişilerin bebeğin doğduğu tarihten itibaren geriye dönük 1 yıl içerisinde en az 120 gün prim ödemesinin yapılmış olması gerekmektedir. Sigortalı olanın annenin kendisi değil eşi olması durumunda da bu kural geçerlidir. Bu şartı sağlayamayan ailelerin emzirme ödeneğinden faydalanması mümkün değildir. Ayrıca emzirme yardımı alınacak bebeğin hayatta olması gerekmektedir. Doğum sırasında hayatını kaybeden bebekler için emzirme yardımı alınamamaktadır.

Emzirme Yardımı Ne Kadar

Emzirme yardımı her yıl SGK tarafından hesaplanarak ailelere ödenmektedir. Süt parası almaya hak kazanmış aileler bu yıl için 149 TL emzirme yardımı alabileceklerdir. Emzirme yardımını olan 149 TL’yi alabilmek için şahsi olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurmanız gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek orada bulunan süt parası dilekçe örneklerinden doldurarak teslim etmeniz başvuru için yeterlidir. Eğer şartları sağlıyor iseniz yapılan incelemeler sonucunda para başvuruda bulunan veli adına Ziraat Bankası hesabına yatırılacaktır.

Süt Parası Kaç Defa Ödenir

Devlet tarafından yeni doğmuş bebekler adına yapılan bu yardım tek seferlik bir ödemedir. Her doğan bebek için bir defa alınan bu ödemenin devamlılığı yoktur. Fakat geriye dönük 5 yıl içerisinde doğmuş olan çocuklarınız için ayrı ayrı süt yardımı almanız mümkündür. Doğumundan itibaren 5 yıl geçmemiş çocuklarınızın süt yardımını almak istiyorsanız SGK’na giderek şahsi olarak başvuru yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu