Anne

Emzirme ve göğüs bakımı

emzirme ve göğüs bakımı

Emzirme ve Göğüs Bakımı

  1. yüzyılda olmamıza rağmen emzirme ve göğüs bakımı hakkında hala yanlış yapılan birden fazla olayın olduğunu görebilmekteyiz. Emzirme yaparken bunun yanında göğüs bakımının ne derece önemli olduğuna dikkat çeksek fena olmaz. Günümüzde çok sayıda annenin yanlış emzirme sonucunda yaşadığı göğüs problemleri yüzünden canları sıkılmaktadır. Üstelik bunu sadece emzirmeyle bağdaştırsak büyük bir hataya düşeriz. Genel olarak kadınların göğüs bakımlarına emzirme olsun veya olmasın dikkat etmeleri gerekmektedir.

Göğüslerin bakımı deyince aklımıza çok sayıda şey gelebilir. Bunların arasında en önemliler listesinde sayılabilecek bir olay ise giyinmedir. Giyinme göğüs bakımı için en önemli faktörlerdendir çünkü giyindiğiniz sutyenler kazaklar bodyler ve benzeri çoğaltılabilecek kıyafetler göğsünüzün yapısını etkileyebilir. Bu yüzden tavsiye edildiği üzere göğüsleri çok sıkmayan bunun yanı sıra göğüsleri tam olarak sarabilen yapıda olan sutyenleri tercih etmeniz göğüs sağlığınızı büyük ölçüde etkileyecektir. Ayrıca diğer bir husus olarak gösterebileceğimiz olay ise temizliktir. Temizliğin insan sağlığı için kaçınılmaz bir gerçek olduğunu dünya üzerinde bilmeyen kalmadı. Göğüslerinizin bakımında temiz kıyafetler giymeye ve sürekli olarak yıkanmaya özen göstermelisiniz. Bunların yanında beslenmenizin kalitesiyle ve sporla desteklediğiniz süreç sonucunda sağlıklı bir göğüsünüz olacaktır.

Emzirme Dönemi Sorunları

Emzirme döneminde her kadının yaşayabileceği problemlerden biri göğüs ucunda oluşan çatlaklardır. Genel olarak emzirme döneminin başlarında karşılaşılan bu durum ilk etapta normal olarak karşılanabilir. Nedenine gelecek olursak emzirme döneminde çocuğun emme eylemine tam olarak hâkim olmamasını gösterebiliriz ve aynı zamanda emme işlemini ilerde daha bilinçli bir şekilde yapabileceğini de söyleyebiliriz. Bebeğinizin henüz yeni doğduğu göz önünde bulundurulduğunda emme işlemini bitirdikten sonra göğüs ucunda acıma etkisi bırakabilecektir. Bir diğer neden olarak ise annenin emzirme tekniklerine ve bilgisine sahip olmadığı için gereken emzirme kurallarını çok uygulayamadığını gösterebiliriz.

Basit bir öneri verecek olursak annenin emzirme öncesinde göğsünü ılık ve temiz bir suyla yıkaması çatlaklar için bir önleyici olarak kullanılabilir. Ayrıca emzirmeden sonra emzirme yapan annenin göğsünü kesinlikle temizlemesi gerekmektedir. Çünkü temizlememesi durumunda göğüste bakterilerin oluşmasına sebep olabilir. Bu bakteriler hem bebek için hem de anne için büyük problemleri de beraberinde getirebilir. Anne de göğüs ucunda mantarlar oluşabilir. Bu mantarlar yüzünden bebek emzirme işlemi güçleşebilir. Bebekler hassas yapıları düşünüldüğünde bu durumla baş etmeleri pek söz konusu değildir.

Bilinçli Anneler ve Sağlıklı Bebekler

Bir bebeğin sağlığını kontrol eden ve geleceğini belirleyecek olan detay o bebeğin ailesidir. Bu aile içerisinde baba kardeş babaanne dede her kim olursa olsun bebeğin sağlığında önemli rolü vardır. Bebeğin herkes tarafından sevgi gösterilmek istenen bir varlık olduğunu düşünürsek öpücükler ve yakın temasların bebeğin sağlığını ciddi manada etkileyebileceğini de söyleyebiliriz. Fakat her ne olursa olsun bebek sağlığında bir numaralı detay annedir. Anne ne kadar bilinçli ve mantıklı hareket ederse bebeğinin sağlığı da o kadar iyi ve güvende olur. Yapılan birçok hata yüzünden bebekler sürekli hastalıklarla mücadele etmektedir. Hatta ve hatta bu hastalıklar kronikleşebilmektedir. Annelerinde insan olduğunu ve zaman zaman bazı şeyleri es geçtiğini, yorgunluktan emzirme işlemini bir an önce halledip uyuma isteğini düşünebiliriz. Emzirme yapan annelerin bu gibi durumlarda kendilerini hiçe sayıp bebeklerini düşünmeleri gerekiyor.  Annelerin bıkmadan usanmadan bebekleri için araştırmalar yapmaları gerekiyor. Bu araştırmalar içerisinde emzirme teknikleri ,göğüs bakımı ve bebek sağlığı gibi önemli detaylar olması gerekiyor. Sağlıklı bireyler sağlıklı bir toplumu da beraberinde getirecektir. Bu bölümde annelere büyük görev düşüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu