Bebek

Emzirme süreci

emzirme süreci

Emzirme Süreci

Gebelik döneminin zorlukları kadar emzirme süreci de, kendi içerisinde birçok sorumlulukları barındırmaktadır. Annelerin, emzirme süreci hakkında gerekli bilgi ve tecrübelere sahip olması, bebeğin sağlıklı gelişimi açısından büyük önem taşıyacaktır. Bu yazımızda emzirme sürecine dair birçok detay ve öneride bulunacak ve siz değerli annelere bebeğinizle birlikte uzun ömürlü mutlu bir süreç geçirmeniz adına temennide bulunacağız. Öncelikle, anne sütünün besin değeri açısından bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimini direkt etkilediğinin altını çizmemiz gerekiyor. Sütün gelmemesi ya da az olması gibi durumlarda endişelenmemeli ve çocuğunuza gerekli anne sütünü sağlamalısınız.

Emzirme Döneminin Zorlukları

Her annenin emzirme dönemlerinde yaşayabileceği ruhsal ve bedensel problemler bulunabilir. Ancak, emzirme döneminde telaşa kapılmadan tecrübeli büyükleriniz ve doktorlarınız tarafından gerekli desteği sağlamayı unutmamalısınız. Her annenin bünyesi ve iradesi değişkenlik göstereceğinden olumsuz söylevlerden uzak durmalısınız. Yanlış ve hatalı emzirmelerin çocuğunuzun sağlığını tehlikeye atması mümkündür. Bu sebeple, aceleci olmaksızın sabırlı ve kaygıdan uzak tutarlı bir yol izlemelisiniz.

Emzirme Dönemlerinde Yanlış Bilgiler Ve Eksiklikler

  • Bebeğinizi üç saatte bir olmak üzere emzirmeye özen gösterin
  • Eğer bebeğiniz uyuyorsa uyandırmamalısınız.
  • Her iki memeden en az 15 dakika kadar emzirmelisiniz.
  • Bebeğinizin ağlaması durumunda emzirmeye başvurabilir ve nazik davranabilirsiniz.
  • Bebeğinizin ruhsal sağlığını korumak adına emzirmenizi aksatmamalı ve duygusal bağı koparmamalısınız. Emzirme dönemlerine dair en önemli ayrıntılardan birisi de, bebeğinizin yaşayabileceği hastalık ve alerjilere karşı anne sütünün etkisi olacaktır.

Emzirme Süreci Hakkında

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklamaya göre; ilk 6 ay içerisinde bebeklerin anne sütü ile beslenmesi ve bunun gün içerisinde en az 10 ile 12 kez olması gerektiği vurgulanmıştır. Her bebeğin 1,5 ile 2 saat arasında emme sürecine hazır olduğu bilinmektedir. Yeni doğan bebeklerin ise sık olarak emzirilmesi oldukça önemlidir. Emzirme sürecinde memenin tam boşaltılmasına dikkat etmelisiniz. Her yeni doğan çocuğun güçlü emme reflekslerine sahip olduğunun altını çizmeliyiz. Annelerin bilinçli hareket etmesi ve bu dönemlerde diyet uygulamalarına başvurmaması bebeğin yararına olacaktır. Bebeklerin emzirme dönemi hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorsanız doktorunuz kontrolünde hareket etmeli ve gereksiz bilgileri hayatınızdan atmalısınız.

Emzirme Döneminde Neler Yapılmalıdır?

Bebeğinizin anne sütü ile hem doyuma ulaştığını, hem de psikolojik olarak huzur bulduğunu belirtmeliyiz. Annelerin bilinçsiz ve kulaktan dolma bilgilerle hareket etmesinin bebeğe direkt olarak zararı olacağı akıldan çıkarılmamalıdır. Stresli ve oldukça yoğun bir dönem olan emzirme sürecinde sabırlı olmalı ve moralinizi üst düzeyde tutmalısınız. Anne şefkatini yoğun derecede vermeye özen göstermeli ve bebeğinizle sağlıklı bir iletişim kurmalısınız. Bebeklerin meme emme pozisyonlarına hakim olmalı ve hem sizin sağlığınız, hem de bebeğinizin dengesini korumalısınız. Emzirme dönemlerine ilişkin bir diğer konu da, bebeklerin emme sinyalleri göndermesidir. Bu noktada, algılama ve bebeğin isteklerine cevap verebilme yetinizin olması büyük avantaj sağlayacaktır. Kadın doğum uzmanları ve bebek gelişimi hakkında bilimsel makalelerden yararlanarak nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Emzirme Süreci Ve Anne Sütü

Anne sütünün bebeğe olan etkileri hemen hemen herkes tarafından bilinen gerçekler arasında yer almaktadır. Emzirme sürecinde anne sütünün yararları arasında hastalıkların ve alerjilerin önüne geçmesini örnek gösterebiliriz. Aynı zamanda, bebeğinizin alacağı tüm besin değerleri anne sütünde mevcuttur. Kalsiyum, demir, vitaminler ve benzeri birçok değerin bebeğinizin gelişimine doğrudan etkisi bulunmaktadır. Biberon dönemine girmeden önce bebeğinizi emzirmekten kaçınmamalısınız. Anne sağlığını da olumlu yönde etkileyen emzirme süreci, bebeğinizle duygusal ilişki kurabileceğiniz en önemli dönemdir.

Emzirme Döneminin Önemi

Yetersiz beslenme ve düzensiz uykunun emzirme dönemlerinde bebeğe olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu sebeple, titiz ve hassas bir sürece girdiğinizin bilincinde hareket etmelisiniz. Bebeğinizin sarılık ya da şeker düşmesi gibi sorunlarla uğraşmasını istemiyorsanız sağlığınıza öncelik vermelisiniz. Bebeğinizin sıklıkla emzirilmesi, yaşayabileceği potansiyel hastalık ve alerjilerin önüne geçilmesi demektir. İki memenizle de emzirmeye özen göstermeli ve stresli bir yapıdan uzak durmalısınız. Mutsuzluğunuz ya da yaşadığınız her üzüntünün bebeğinizin zihinsel ve duygusal zekâsını etkileyeceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Annelerin sıklıkla düştükleri yanılgılardan en önemlisi, emzirme döneminin süresi ile alakalı olmaktadır. Doğum sonrası ilk 6 ay sürekli bir emzirme sağlanmalı ve annenin sağlığını öncelik alması gerekmektedir. Bebeğin, fizyolojik ve ruhsal gelişimi açısından annenin sağlığı pozitif bir ivmeye sahip olmalıdır. Emzir dönemi ne yapılmalıdır? Sorusuna yanıt vermemiz gerekiyorsa eğer; bebeğinizin sağlığı için sıklıkla emzirmeli, kendi sağlığınızı ön plana çıkarmalı ve doktorunuz kontrolünde hareket etmelisiniz diyebiliriz.  Duygusal olarak yaşayabileceğiniz en kutsal zamanları iyi değerlendirmeli ve bebeğinize şefkatli bir yaklaşımda bulunmalısınız. Sizin yaşayacağınız her sağlık sorunu, anne sütüne direkt etkili olacak ve bebeğin gelişimini doğrudan etkileyecektir. Bu sebeple, sabırlı olmalı ve eşinizden gerekli tüm desteği almaktan kaçınmamalısınız. Tecrübeli büyüklerinizden ve doktorunuzdan da önemli bilgi ve deneyimleri almaktan kaçınmamalı ve mutlu bir geleceğin öncüsü olmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu