Bebek

Emzirme sıklığı

emzirme sıklığı

Emzirme Sıklığı Hakkında

İnsanlık tarihi boyunca milyarlarca bebek dünyaya gelmiştir fakat çağımızda bile hala bebek beslenmesi, emzirme sıklığı, mama kullanımı ve bebek gelişimi hakkında yanlış bilinen bilgiler kullanılmaktadır. Bu makalede sağlıklı bir bebek için sağlıklı bilgiler paylaşacağız. Öncelikle genel olarak annelerin sorunu bebeğin neden yemediğini araştırmak yerine zorla yedirmeye çalışmak, sürekli yedirmeye çalışmak veya bebeklerin bol bol kilo alması için çalışmak. Öncelikle baştan başlamak gerekiyor. Bu başlangıçta bebeği emzirmeye başlamadan önce ilk önce emzirme durumunda alınacak konum hakkında bilgi vermemiz gerekiyor.

Gerçekten bebeğinizin rahat bir şekilde emebilmesi için onun fiziksel konumunu çok iyi bir şekilde ayarlamalısınız. Bebeğiniz emme sırasında kolay bir şekilde memenize ulaşmalı ve bu sayede rahat bir şekilde gerekli olan anne sütünün karşılanması sağlanır. Ayrıca anneler bebeklerini emzirirlerken sadece bebekleri değil kendini de düşünmelidir. Anne kendini rahat hissettiği konumda (yatarak, oturarak) bulunarak emzirme işi yapabilir doğru olan da bu şekilde bir emzirme politikasıdır. Eğer bebeğiniz yeni doğmuşsa emzirme sırasında poposundan destek vermeniz gerekmektedir. Bebek anatomisini düşünürsek diğer organları gibi midesinin de çok küçük olabileceğini tahmin edebiliriz. Bebeğiniz büyüdükçe bebeğin emme sıklığı da git gide düşmektedir çünkü bebeğiniz her geçen gün gelişecek bu gelişimle beraber midesi de büyüyecektir. Mide hacmi büyümüş olan bebeklerin alacağı besin miktarı da artacaktır bu sayede acıkması daha da fazla zaman alacaktır. Yeni doğmuş bir bebeğin çok kısa aralıklarla emzirilmesini bu yüzden gerekir. Emzirme yapacak annelerin işinin kolay olduğunu ne yazık ki söyleyemeyiz. Çok sayıda bilgiye sahip olması gereken annenin bununla birlikte bebeğin karnını sık sık doyurması gerektiğini düşünürsek anne ve evladı arasında ki bağın neden bu kadar kuvvetli ve sağlam olduğunu da görmüş oluruz.

İdeal Emzirme Nedir?

İdeal bebek emzirme bebekten bebeğe farklılıklar gösterir. Bildiğiniz gibi bebeklerin ay olarak belirli sınıflara ayrılmaktadır ve bu sınıflandırmaya göre emzirme süreleri, sıklıkları veya kiloları yani kısacası ideal emzirme özellikleri farklıdır. Bebeğin erken doğum olması bile emzirme işleminde farklılıkların olmasına sebep olabilmektedir. Öncelikle bebeğinizin acıktığı her dakika bebeğinizi doyurmak zorunda olduğunuzu bilmelisiniz fakat bebeğim sürekli acıkıyor saatte bir bebeğimi emzirmek zorundaysanız ve bu durumdan şikayetçiyseniz emin olmanız gerekiyor ki bu durum sadece bebekle alakalı bir durum değil. Bebeğinizin öğün zamanlarında öğün sürelerini uzatmanız ve bunu çeşitli yöntemlerle başardığınız zaman sorunun ortadan kalkabileceğini göreceksiniz. Sadece bebeğinizi tanımanız ve özelliklerini bilmeniz bazı problemleri kolaylıkla çözmenizi sağlayacaktır. Bebeğinizin annesi ve aynı zamanda onun doktorluğunu yaptığınızı düşünün hem kendinizi rahatlatabilir hem de bebeğinizin gelişimi eksiksiz bir biçimde tamamlamasına yardımcı olabilirsiniz. Peki ortalama bebek emzirme sıklıkları nelerdir?

Ortalama bir bebek 2 ile 3 saat arasında bir beslenmeyle normal bir biçimde gelişimini sağlayabilir. Hatta kilolu bir bebeğiniz varsa bile bu sıklıkta emzirme yapabilirsiniz sakıncası yoktur. Bebeğinizin uyku ve yemek dengesini kurduğunuz zaman yapmanız gereken sadece onun gelişimini izlemek olacak. Onu uygun pozisyona getirip yedirebilirseniz ve öğünlerde gerçekten doyduğuna emin olmaya başlarsanız siz farkında olmadan o sizi gerekli düzene sokacaktır. Ağladığında acıkmaya başlayacak ve vücudu istediğiniz düzeni alacaktır. Eğer uygun pozisyonda emzirmezseniz o zaman göreceğiniz bir diğer problemlerden birisi de gaz problemi olacaktır. Bebek sütü emmeye çalıştığında içine çektiği boş havalar sayesinde belirli bir gaz kitlesini midesinde oluşturmuş olacak ve sizin emzirdiğiniz sütün de ne kadar gaz yaptığını düşünürsek bebeğinizin gaz problemleri ile de ayrı uğraşmak zorunda kalacaksınız. Emzirme problemlerinden bir diğeri de annede süt üretimidir bu problemde bebeğin de büyük rol oynadığından bahsedebiliriz. Bebek eğer yeterince süt tüketmiyorsa annenin süt üretimi düşecektir vücut süt üretimini zamanla durduracaktır. Aslında bakıldığında anne ve bebek arasında o kadar kuvvetli ve önemli bir bağ vardır ki bu bağ bir dengeyi de beraberinde getiriyor. Bir zincir gibi her şey birbirine bağlıdır ve bu zincirin kuvvetlenmesini sağlayacak en büyük görevli annedir. Yeni doğan bir bebek için 3 4 saat aç kalmak çok nadir bir olaydır bunun anlamına gelecek olursak anneyi uzun ve uykusuz zamanlar bekleyecek ve anne bebeğini bu zaman dilimlerinde bebeğini yalnız bırakmayacak. Annenin ve bebeğin bedensel temizliği emzirme için üzerinde durulması gereken başka bir husustur. Anne sütünün bağışıklık sistemini ne kadar güçlendirdiğini ve anne sütünün yararlarından bahsettik fakat temizlik en az bunlar kadar düşünülmesi gereken bir durumdur.

Emzirme Zamanları Annenin Beslenmesi ve Sağlığı

Bebeğinizi emzirdiğiniz saatleri belirlemeniz tabi ki mümkün değildir. Bebek açken hayır birkaç saat sonra yiyeceksin deme şansınız tabi ki yok. Ancak bebeğinizin acıkma süresini uzatabilirsiniz.  Eğer bebeğiniz bir yaşından büyükse sütün ona ek gıda takviyeleri yaparak acıkma zamanlarının arasında farklılık olacağını göreceksiniz. Anne sütü ve normal sütün ortak bir noktası vardır bu ortak nokta bebeğinizde oluşan tokluk hissinin sadece kısa süreliğine yaşanmasına sebep olmalarıdır. Emzirme yapan annelerin dikkat etmesi gereken çok sayıda durum vardır. Bunlardan en önemlisi annenin aldığı besin miktarları ve beslenme şeklidir. Emzirme sırasında bedeninizde oluşan bir sütü başka bir bedene besin olarak aktardığınızı düşünürsek bu olayın farklı bir boyutta olduğunu daha iyi algılarız. Bebekler hassas oldukları için aldıkları besinin sağlıklı olması şarttır.

Mantık olarak sağlıklı ve dengeli beslenme bir insanın hayatı boyunca özenle yapması gereken bir kuraldır. Anne olan bireyin emzirme dönemi sırasında hormonlu abur cuburlar yerine sağlıklı ve organik ürünler tüketmesi gerekmektedir. Anneler veya anne adayları bu dönemde sıvı tüketimine dikkat etmeli vücudunda ki protein, kalsiyum ve vitamin dengesini iyi kurmalıdır. Biyolojik olarak işleyen süt üretiminde annenin yeterli beslenmediği durumlarda vücut süt üretmekte zorlanır ve düşme belirtileri gösterir. Emzirdikten sonra baş dönmesi, halsizlik gibi sorunlar olabilmektedir. Annelerin yaptığı en büyük hatalardan biriside bebek yüzünden aldıkları kiloları bir anda vermeye çalışmalarıdır ancak dengeli ve sakin bir şekilde kilo vermeleri bebek için büyük önem taşımaktadır. Uzmanlara göre annelerin bu süreçte sürekli ağır iş yapmamaları gerektiği söylenmektedir. Ağır egzersizlerin sütün yapısını bozabileceğini ve bu durumun bebeğinizin sütü reddetmesiyle sonuçlanabileceğini sebep olarak öne süren uzmanlar annelerin daha çok hafif egzersizlerle spor yapmaları gerektiğini söylemektedirler. Bütün bunlara rağmen bebeğinizi emzirmek bakımını yapmak gözünüzde asla büyümesin çünkü yapısal olarak hisleriyle size bunu belli edecek bir varlık dünyaya geliyor. Siz farkında olmadan size öğreteceği şeyler olacaktır. Siz bebeğin acıktığını nasıl anlaşılır sorusunu merak ederken o dünyaya geldiğinde size kendi öğretecektir. Önemli notlardan bir diğeri de bebek sadece karnının acıktığı için ağlamamaktadır. Bebeğin sizinle kurmuş olduğu eşsiz ve müthiş bir bağ bulunmaktadır. Sizin sevginizi ve ilginizi aradığı zamanlarda da ağlayıp kucağınızda bulunmak isteyebilir. Emzirme basit bir olay gibi görünüyor olabilir ama belirttiğimiz gibi aynı zamanda da çok farklı bir anne – bebek bağı oluşturuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu