Bebek

Emzirme nasıl kesilir

emzirme nasıl kesilir

Emzirme Nasıl Kesilir

Bir bebek ve annenin en önemli bağının oluştuğu an olarak gösterilen emzirme hakkında bilinmeyen birçok şey vardır. Emzirme nedir emzirme nasıl bırakılır emzirme bırakma süreci nasıl yönetilir gibi birden fazla soru annelerin kafalarında sorulmaktadır. Bebekler için genel yargılara ulaşmak zordur. Anne sütüyle beslenmek bebekten bebeğe değişebilen durumlardan birisidir. Anne ve bebek arasında anne sütüyle alakalı bazı problemler olabilir. Belirli bir zaman sonrasında bebeğin hala süt istemesi anneyi rahatsız edebilir. Bazen de anne yeteri kadar emzirmediğini düşünmesine rağmen bebek daha fazla anne sütü istememektedir. Her iki durumda da ortaya çıkan tablo hoş bir tablo değildir. Çünkü iki taraftan birisi verilen karar karşısında memnun olmayacaktır.

Günümüz tıp dünyası anne sütünün besin değeri ve bebeğe olan etkilerini göz önünde bulundurarak anne sütünün altı ay boyunca devam etmesi gerektiğini her fırsatta vurgulamaktadır. Hatta bazı ön görülere göre altı aydan sonra bile anne sütünün verilmesinin daha faydalı olacağı düşünülüyor. Yazımızda sizlere emzirme ve emzirmeyi bırakma süreci hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Bu bilgiler sayesinde daha bilinçli bir biçimde bu problemi aşabileceğinizden şüphemiz yok.

Emzirme Bırakma Süreci

Emzirmeyi bırakma süreci zor bir süreçtir. Ancak bu kararı bir anda uygulamanız kesinlikle mümkün değil. Bunun en azından belirli periyotlara yayılması ve aşama aşama ilerlenmesi gerekiyor. Anne ve bebek arasında emzirme sürecinde oluşan çok büyük bir bağ vardır. Bu bağda bebeğin de hassas olabileceğini unutmamak gerekiyor. Emzirme annenin bebekle birlikte yaptığı bir eylemdir. Bu eylem zamanla bebek için bir alışkanlık ve özel bir durum olmaya başlar. Böyle düşünüldüğünde bu süreci sonlandırmak isteyen anne kesinlikle yönetimini iyi yapmalı ve bunu bebeğe hissettirmemelidir. Bir anne ve bebek için emzirme işleminin terk edilmesi için her iki birey içinde uygun olan dönemin seçilmesi en önemli hususlardandır. Eğer bebek emmek istemiyor ise sürecin yönetimi daha zor olur. Dikkat çekilecek bir diğer durum ise bebeğin emme eylemi sadece açlık ihtiyacını gidermek için yaptığı bir eylem değildir. Bebek bu sırada aynı zamanda huzur bulur ve güvende olduğunu hisseder.

Süreç Nasıl Yönetilir

Eğer uygun bir zaman olduğunu düşünüyorsanız veya niyetiniz kesin ise bebeğinizle bu süreçte çok daha fazla ilgilenmelisiniz. Ayrıca bebeğiniz uykudan uyandığında emzirme için olmasa da yine yanında olmaya çalışmalısınız. Bu şekilde bebeğiniz emzirmenin eksikliğinin yanında sizin eksikliğinizi yaşamayacaktır. Aynı zamanda bir başka tavsiye verecek olursak bebeklere bazı durumları anlatmaya çalışın el kadar bebek sütten kesilme olayını nasıl anlasın diyebilirsiniz fakat deneyerek ne kadar güçlü duyguları olduğunun farkına varacaksınız. Bebeğinizi dışardan aldığınız sütlerle beslemeye alıştırabilirsiniz. Böyle bir şeyi ancak onların hoşuna giden ve alışmış olduğu yöntemlerle yapabilirsiniz. Onlara sütlerini biberonlarla ve emme hissiyatı veren yumuşak nesnelerle verdiğinizde reddetmeleri çok zordur.

Bebeğiniz tüm bunlara rağmen hala sizin sütünüzü isteyebilir. İzlediğiniz yöntemler ne olursa olsun bu süreçte genellikle bebeğinizin dediği olacaktır.  Fakat şunu da unutmamak gerekiyor bir anda bırakılan emzirme sonucunda annenin çeşitli hastalıklara yakalanma şansı da vardır. Anne göğsünün süt üretimi tepkiye göre sürekli değişir. Mantık olarak bebeğinizin emme tepkisine göre her gün üretilmekte olan bir süt miktarınız var. Bu üretim devam ederken siz emzirmeyi bir anda kesiyorsunuz. Böyle olunca göğüsler süt ile dolacak ve boşaltılmadıkları için sert bir yapıya bürünecektir.

Elinizden Geldiği Sürece Emzirin

Bedensel ve ruhsal sağlığınız hala emzirmeye uygunsa neden anne sütü gibi bir mucizeyi bebeğinizden mahrum bırakasınız ki? Uzmanlar uzun süre emzirmenin bir zararı olmadığı konusunda hemfikirler onların bu fikrine katılmamak çok zor görünüyor. Nedenine gelecek olursak günümüzde organik beslenmek ve katkısız yiyecekler bulmak gerçekten çok zorlaştı. Mesela şu anda insanların yeni keşfettiği doğal ve katkısız olduğunu bildiğiniz bir besin var. Üstelik bedava bir maliyeti de yok. O ürünü kullanmayan insan kalır mıydı tabi ki hayır. Bu yüzden bebek emzirmek bir gerekliliktir. Bebeğinize verdiğiniz süt de bu olanaklara sahip ve bebeğinizin anatomisine uygun bir besin. Özet olarak anlatmak istediğimiz olay bebekleriniz artık emmek istemeyene kadar emzirmeniz sizin ve bebeğinizin sağlığını olumlu etkileyecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu