Anne

Emzirme izni

emzirme izni

Emzirme İzni

Anne sütünün yeni doğan bir bebek için ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğunu hemen hemen bütün anneler biliyor. Anneler doğumdan sonra bebeklerini emzirmek en belirli bir süre bebeği sadece anne sütüyle beslemek zorundadır. Bir bebek biyolojik olarak günün belli kısımlarında beslenmek için anneye ihtiyaç duyuyor evet ancak okurların merak ettiği bir başka konu ise çalışan anne çocuğunu nasıl emzirecek? İşte tam burada devletlerin annelerin bu durumu için yaptığı düzenlemeye emzirme izni deniliyor. Ülkemizde yasaların ve kuralların tam olarak oturmadığını düşünsek de emzirme izninin çalışan bir anne için hukuksal hak olduğunu da söylemeliyiz.

Emzirme İzninin İçeriği Nedir?

Bu maddenin içeriğinde geçen durum çalışan annelere bebeklerini emzirmeleri için günde bir buçuk saat izin verilmesidir. Aynı zamanda emzirme maddesi geçerliliği için çalışan annenin bebeğinin en fazla bir yaşında olması gerekiyor.  İyi ama bu bir buçuk saatte çocuğumu ne kadar emzirebilirim ki diyen anneleri duyar gibiyiz. Fakat verilen bu sürenin planlaması tamamen anneye bağlıdır. Anne bu süreyi kaç defada tamamlayacağına kendi karar verir. Yani işten ayrılıp bebeğinizi emzirmeye başladığınızda bu süre başlayacaktır. İşe döndüğünüzde ise bu süre durdurulacaktır. Örnek olarak evinize gittiniz bebeğinizi emzirdiniz yaklaşık 30 dakika süre sonra geri geldiniz. Böyle bir durumda çocuğunuzu emzirmek toplamda 1 saat süreniz kalacaktır. Evim iş yerimden çok uzak benim evime gidip gelmem zaten bir buçuk saat sürer diyebilirsiniz. Bu sorunuzun cevabı ise aşağıda ki başlıkta.

Emzirme İzni ve İş Yeri Sahibi

Böyle bir durumun oluşması sizin sorununuz değil ve sorumluluk tamamen iş yeri sahibinize aittir. Eğer çalıştığınız yerde 100 150 ye yakın kadın eleman çalışıyorsa emzirme yapan kadınların çocuklarını emzirmeleri için işyeri sahibiniz tarafından iş yerinize yakın olan bir emzirme merkezi oluşturması gerekiyor. Oluşturmaması durumunda bunun hakkınız olduğunu ve iş yerinizi gerekli mercilere şikayet ederek gereğinin yapılmasını isteyebilirsiniz. İş yeri sahipleri emzirme yapan anneler için esneklik sunmak zorundadır. Bu esnekliklerden bir diğeri ise annenin çalışma süresidir. Emzirme yapan annenin normal olan emzirme süresi boyunca gece çalışmasını talep edemez. Aynı zamanda emzirme yapan anneyi yedi buçuk saatten fazla çalıştırma hakkına sahip değildir. Emzirme konusunda haklarınızı iyi bilmeniz sizden böyle bir talep istendiğinde hakkınızı korumanızı ve çalışan bir anne olarak sağlıklı bir emzirme dönemi geçirmenizi sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu