Bebek

Emzirme Dönemini Bitirme

emzirme dönemini bitirme

Emzirme Dönemini Bitirme

Bebekleri belli bir ayı dolduran anneler, memeden ne zaman kesmeli sorusunu sık sık kendilerine sormaktadır. Çevrede, internette farklı görüşler bu konuda ortaya atılmakta, anne adaylarının karar verme süreci daha da zorlaşmaktadır. Aslında her konuda olduğu gibi bu konuda da bebekten bebeğe farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Kimi bebek doğar doğmaz emmeyi reddedebildiği gibi kimileri ise 2.5 yaşına gelmesine rağmen halen emme isteği duyabilmektedir.

Bir bebek ne kadar emmeli sorusu sorulduğunda, 6 – 12 – 24 ay gibi farklı görüşler ortaya atılmaktadır. Uzmanların genel kanaati bu konuda, sağlıklı bir gelişim için bebeklerin en az 24 ay anne sütü ile beslenmesi önemlidir. Elbette bu dönemde başlanılan ek gıdalar da bebeklerin gelişimine önemli katkıda bulunmaktadır. Fakat uzmanların annelere tavsiyesi, ek gıdaların sadece ek gıda olarak tüketilmesi yönünde olmaktadır.

Emzirme döneminde annelerin kafasını kurcalayan bir başka soru ise, ek gıda konusu olmaktadır. Bebek 6 aylık olana kadar sadece anne sütü ile beslenmesi yeterli olmaktadır. 6 aydan önce ek gıdaya başlamak, hiçbir uzman tarafından tavsiye edilmemektedir. Eğer bebek istiyorsa 24 aydan sonra emzirmeye, ek gıda tüketimi ile devam edilmesinin hiçbir sakıncası bulunmamaktadır.

24 ayı tamamlayan annelerde “artık emzirme dönemini noktalamalıyım” gibi endişeler ortaya çıkmakta, bebeği memeden kesmek için çeşitli yöntemler denenmektedir. Bebeğin emmeyi istemesi durumunda bu yöntemler işe yaramamakta, anne strese girmektedir. Fakat uzmanlara göre bu durumda panik yapmak için hiçbir neden bulunmamaktadır.

Emzirmeyi Bitirme Sürecinin Yönetimi

Memeden kesmeye karar verdiğinizde her şeyden önce kendi çocuğunuzu iyi tanımalı, onun duygu ve isteklerine kulak vermelisiniz. Bu süreci en sağlıklı ve rahat bir şekilde atlatmak için çocuğun da emmeyi bırakmak istemesi önemli rol oynamaktadır. Anne ve çocuk için çok hassas olan bu dönemde, anne psikolojik olarak da bu duruma kendini hazırlamalıdır. Çünkü emzirmeyi sonlandırmak demek anne – çocuk arasındaki bir bağın kesilmesi demek anlamına gelmektedir. Herhangi bir hassasiyet söz konusu olduğunda, emzirmeyi bitirme sürecinin ertelenmesinin bir sakıncası yoktur.

Memeden Keserken Nelere Dikkat Etmeli?

Her şeyden önce bebeği memeden keseceğiniz dönem seçimi yaparken çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Tuvalet eğitimi, kişisel gelişim atakları, bakıcı değişimi, şehir veya ev değişikliği, annenin iş hayatına geri dönmesi, diş çıkarma, hastalık gibi çocuk için hassas olan dönemlere denk getirmemek sürecin daha sağlıklı ve kolay ilerlemesine yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzu kısa sürede memeden kesmek istiyor olabilirsiniz. Ancak bunun birden yapmak çocuğun duygularında, sizle kurduğu bağda değişimler ortaya çıkmasına yol açabilmektedir. Bu yüzden uzmanlar, birden memeden kesmenin doğru olmayacağını, azaltarak çocuğa bu alışkanlığı unutturmanın daha sağlıklı olduğunu savunmaktadır. Gün içerisindeki emzirme sayılarınızı düşürerek, saat aralarını açarak yaklaşık 1 ay gibi bir sürede memeden kesme sürecinin tamamlanması mümkün olmaktadır.

Uyku öncesi emzirmesi çocuklarda en zor vazgeçilen emme alışkanlıklarındandır. Tüm gün emzirmeseniz dahi çocuk uzun süre uyku öncesi emme isteği ile yanına gelebilir. Bu durumda çocuğunuza yeni bir uyku öncesi alışkanlığı edindirmeniz gerekmektedir. Belli bir süre oyun oynamak, kitap okumak, beraber sakin müzikler dinlemek, masaj yapmak gibi aktiviteler hem çocuğunuzu uyku öncesi rahatlatacak hem de emme isteğini unutmasına yardımcı olacaktır.

Emzirmeyi Neden Erken Bırakmamalı?

Birçok anne, sütün kesilmesi, bebeğin memeyi reddetmesi gibi bir durum söz konusu olmadığında uzun aylar boyunca emzirebilmektedir. Bazı kişiler, bebeği emzirmeyi erken bırakmayı savunurken dünya genelinde birçok uzman buna katılmamaktadır. Üstelik en az 24 ay diyerek uzun süreli emzirmenin faydaları hakkında uzun makaleler yayınlamaktadır.

Emzirme, anne sütü ile beslenme bebeğinin fiziksel ve sağlık açısından gelişimini olumlu etkilerken aynı zamanda sosyal yaşantısına da katkı sağlamaktadır. Erişkin dönemde dahi beden sağlığı için çok önemli olan anne sütünü imkan olması halinde uzun süre vermek çocuğun sağlıklı gelişimi için önemlidir.

Annesi ile arasında güçlü bir bağ kurmasına yardımcı olan emzirme, çocukların sosyal yaşamdaki psikolojik yapılarını etkilemektedir. Çocuk istediği sürece emzirme, emme isteği karşısında azarlama, şiddet, reddetme, yasaklama, ceza verme gibi çocuğu olumsuz etkileyecek davranışlar sergilememe psikolojik açıdan önem taşımaktadır. Bu noktalara dikkat ederek anne – çocuk arasındaki emzirme bağı kopsa dahi sevgi bağını güçlendirerek bu süreçten çıkma hem anne hem çocuk için önemli olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu