Bebek

Emzirme döneminde yeşil çay

emzirme döneminde yeşil çay

Emzirme Döneminde Yeşil Çay

Bilindiği gibi emzirme döneminde sıvı alımı oldukça önemlidir. Anne sütünün artması için anne sütünü arttırıcı sıvılar alınması önemlidir. Emzirme döneminde sıvı alımı olarak en sık tüketilmesi gereken sıvı sudur. Su dışında taze meyve suları gibi sıvılar da sıvı alımında ve anne sütünü arttırmada etkili olmaktadır. Emzirme döneminde yeşil çay alımı ise tartışmalı bir konudur. Yeşil çay da her ne kadar normal zamanda sıvı alımında etkili bir içecek olsa da emzirme döneminde bazı sakıncaları olabilir. Yeşil çayın içerisinde kafein bulunması nedeniyle aşırı tüketimi emzirme döneminde zararlı olabilir.

Çok Miktarda Emzirme Döneminde Yeşil Çay Tüketimin Zararları

Çok miktarda emzirme döneminde yeşil çay tüketiminin zararları olarak şunları sayabiliriz:

  • Emzirme döneminde yeşil çayın çok sık tüketilmesi anne sütünü azaltabilir.
  • Yeşil çayın fazla tüketimi kişide kabızlığa neden olabilir.
  • Özellikle yeni doğum yapmış olan annelere yeşil çay önerilmez. Sizin yedikleriniz ve içtikleriniz bebeğinize de geçeceği için yeşil çayın içindeki kafein de direk bebeğinize geçer. Bunun sonucunda bebeğinizde huzursuzluk, hiperaktivite, gözlerde büyüme gibi sorunlar olabilir.
  • Emzirme döneminde yeşil çayın sık tüketilmesi bebeğinizin ilk yaşam yıllarında vücudunun kafeine alışmasını sıklaştırır. Bu açıdan yeşil çay kullanımını emzirme döneminde kesinlikle almamanız sizin ve bebeğinizin sağlığı açısından çok daha yararlı olacaktır. Az miktarlarda yeşil çay alımı doktor tarafından izin verilse de hiç içilmemesi daha iyidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu