Bebek

Emzirme döneminde doğum kontrolü

emzirme döneminde doğum kontrolü

Emzirme Döneminde Doğum Kontrolü

Doğum sonrası lohusanın kendi vücut direncini kazanması ve çocuğu sağlıklı bir şekilde emzirmek için bazı önlemler alması gerekebilir. Çünkü annenin her yediği içtiği süt yolu ile bebeğe geçecektir. Diğer bir yandan bebeğin sağlıklı gelişimi ve ard arda hamile kalmayı önlemek diyebiliriz. Birçok lohusanın en büyük kaygılarından biridir korunma yöntemi.

Gerek kendi vücudunu toplamak için olsun, gerek maddi ve manevi yönden henüz ikinci bir bebeğe hazır olmamak. Doğumun sezeryan ya da normal olması fark etmeden doktorlar annenin vücudunun toparlanması için en az 1 yıl gebeliği önermiyor. Bu nedenle korunma (kontrasepsiyon) yöntemlerinden birine başvurmanız tavsiye edilecektir.

Genel olarak emzirmeyen anneler 3 hafta içinde, emziren anneler ise 3 ay sonrası hamile kalma riski taşıyor. Doktorlar tarafından doğumdan 40 gün sonra muayene yapılmaktadır. Bu muayene esnasında kesi yeri kontrolü yapılarak en uygun korunma yöntemleri hakkında aileye bilgi verilir.

Doğum Sonrası Korunma Yöntemleri

Bariyer Yöntemleri

Bariyer yöntemleri ile korunmada %90’a kadar başarı görülür.

  • Prezervatif yöntemi: Gebelikten korunmak için doğru bir seçim olmakla birlikte vajinal enfeksiyon kapma olasılığını da en aza indirir.
  • Diafram (Vajinaya uygulanan esnek kap): Doğum sonrası önerilmez. En az 6 ay sonra kullanılır.
  • Vaginal Tablet (Spermisit): Emzirme döneminde vajinal kuruluk oluşmaktadır. Bunun yanı sıra bu korunma yöntemi kuruluğu daha fazla artıracaktır.
Hormonal Yöntemler

  • Doğum Kontrol Hapları: Progesteron ve östrojen içerdiği için sütü azaltabilir. Bu nedenle lohusalarda pek fazla önerilmez. Aynı zamanda östrojen bulunmasından dolayı kanı pıhtılaştırma ihtimali bulunur. Damar tıkanıklığı riski için 6 aydan önce önerilmez.
  • Sadece Progesteron İçeren Doğum Kontrol Hapı: 6 haftadan sonra başlanıp, doğum kontrol yöntemleri arasında önerilir.
  • Progesteron İçeren 3 aylık İğne: Doğum sonrası önerilen korunma yöntemlerinden biridir. Yıllar boyunca denenmiş ve sütü az olanlarında, sütünde artış gözlenmiş bir yöntemdir. Sadece adet görmeyebilir, iğnenin bitmesi ile adet düzene binecektir.
  • Aylık İğne: İçeriğinde Östrojen bulunduğu için sütü azaltır. Bu nedenle doğum sonrası önerilmez.
  • İmplant: Kolun cilt altına 3 cm lik bir çubuk yerleştirilmektedir. Bu çubuk hormon içerir. 3 yıl süreliğine gebelikten koruma etkisi bulunur. Bebeği etkilemeyecek şekilde hormon yaymaktadır. Bunu kullanım süresinde adetiniz düzensiz olabilir.

Rahim İçi Korunma

  • Spiral: Başarısız olma oranı nerede ise % 2-3 aralığındadır. Doğum sonrası 4-6 hafta içinde taktırabilirsiniz. Daha önce takılması sakıncalıdır. Rahim kasılmalarından dolayı gebe kalma oranını artırır. Hormonlu veya bakırlı olarak iki çeşit spiral Hormon vücuda çok az derecede geçer ve bebeğin sütüne etkilemez.

Cerrahi Yöntem

Kalıcı doğum kontrolü olarak bilinir. Burada erkek tarafından korunma söz konusudur. Diğer bir adı ile kısırlaşma yöntemi diyebiliriz. Anne ve bebeği hiçbir şekilde etkilemez.

Kadında kısırlaştırılma ise kanama ve karın organlarında yaralanmalar meydana getirir. Emzirmeyi etkilemez.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu