Anne

Emzirme çatlaklarına ne iyi gelir

emzirme çatlaklarına ne iyi gelir

Emzirme Çatlaklarına Ne İyi Gelir

Yeni doğan bebeklerin emzirme sırasında annelerine verdikleri sıkıntıları bilmeyen yoktur. Bebeklerin emzirilmesi sonrasında oluşabilecek sorunları hemen hemen bütün anneler bilmektedir. Bebekler il doğdukları andan itibaren anneye muhtaçtır. Bu muhtaçlık çoğu alanda geçerlidir. Bir anne ne olursa olsun çocuğunun beslenmesine dikkat etmelidir. Ancak günümüz anneleri birden fazla nedenden dolayı çocuklarına olan ilgilerini azaltmaktadır. Mesela bir anne emzirme yaptığı sırada gayet mutlu ve huzurludur.  Bu anne bir zaman sonra çocuğunun isteklerini farklı yöntemlerle çözmeye çalışacaktır. Her bebeğin özel olduğunu ve isteklerinin çok farklı olabileceğini annelerin düşünmesi gerekmektedir.  Emzirme sırasında bebeğin emme stratejisinden kaynaklanan emzirme çatlaklar oluşabilir. Bu çatlaklar yüzünden annelerin kaygıları bir o kadar artmıştır. Yazımızda size emzirme çatlakları hakkında sahip olmanız gereken bütün bilgileri iletmeye çalışacağız. Bu sayede göğüs bölgenizde yaşadığınız çatlakların neden oluştuğunu ve nasıl çözülmesi gerektiğini bileceksiniz.

Emzirme Çatlakları Neden Oluşur

Emzirme çatlaklarının oluşabileceği birden fazla durum mevcuttur. Emzirme çatlakları annenin genetik özelliklerinden dolayı oluşabilir. Aynı zamanda yanlış yapılan emzirme işleminden sonra emzirme çatlakları kaçınılmaz bir son olarak da yaşanabilir. Annenin emzirme işlemi sırasında daha bebek olan bir bireyi emzirdiğini unutmaması gerekli. Yeni bir anne emzirme sırasında tecrübesiz ve tedirgindir. Yeni doğan bir bebek için de aynı sözleri kullansak yanılmış olmayız. Anne zamanla bazı şeylerin farkına vardığında bebeğini eğitmeye çalışacaktır. Bebek de aynı şekilde emdikçe ve annesinin tavırlarını gördükçe emme konusunda aşırı bir tecrübeye sahip olacaktır.  Emme sürecinde oluşan meme çatlaklarının sebebi bebeğin emme stratejisi veya annenin emzirme tekniği olabilir. Bu gibi durumlardan emme çatlakları oluşuyorsa annelerin bazı şeyleri yanlış yaptığı ve düşünmeleri gerektiği düşünebilir.

Yeni bir dünyaya gelmiş olan bir bebeğin en büyük kılavuzu kesinlikle annelerdir. Anneler bebeğine gerekli olan kültürü ve  enerjiyi aşılayan en önemli insanlardır. Dünyaya yeni gelen bir bebeğin yani yenidoğan bebeğin bu dönem içerisinde birden fazla soruna sebep olabileceğini unutmayın. Bu Problemler içinde birden fazla kaygının olabileceğini unutmayın .

Meme Çatlaklarının Oluşmaması İçin Ne Yapmalıyız ?

Her ne kadar çatlakların oluşmamasını isteyen anneler olsa da bu çatlakları oluşturan kişilerin bebekler olduğunu unutmamak gerekiyor. Bebekler bir annenin birden fazla sıkıntıyla onu büyüttüğünün farkında olamaz. Bebeklerin hareket ettiği durumlar sadece iç güdüleridir. Fakat bir bebeğin birden fazla durumu hissettiğini ve düşünebildiğini bilmemiz gerekiyor. Bebekler anlık olarak bazı şeyleri fark edebilir. Mesela bir  annenin anne sütünü kestiğinde ve bebeğe olan ilgisini azalttığında bebek annenin sevmediğini bilinçaltına işleyecektir. İnsanlar bilim ve teknolojiye yeterli derecede değer vermemektedirler. Bu yüzden bebeğe olan davranışları tıp ve insan sağlığı açısından çok bir öneme sahip değildir. Hal böyle olunca gayet bilinçsiz ve ilgisiz anne babalar ortaya çıkmaktadır.  Yenidoğan bir bebeğin emme refleksi zamanla gelişir. Bebek bir süre sonra emme işleminin nasıl yapılması gerektiğini öğrenir. Tabi ki bu zamana kadar annenin yanlış yapmış olduğu veya bebeğin yanlış yapmış olduğu durumlardan ötürü annenin göğsünde emzirme çatlakları oluşabilir. Bu çatlakların sebebi ise annenin göğsüne yeterince dikkat etmemesi ve annenin bebeğinin özelliklerini bilmemesinden kaynaklanır. Yeni doğan bir bebeğin emme ihtiyacını karşılarken ne kadar amatör olabildiğinden bahsetmiştik. Böyle bir durumda gerekli ve yeterli eğitimi verebilecek kişinin sadece anne olduğunu da biliyoruz. Anne olmak zor bir iştir. Fakat  dünyaya yeni gelmiş bir bebeği kontrol altına almak da fazla zor  bir işlem Eğer uygun bir zaman olduğunu düşünüyorsanız veya sütten kesme niyetiniz kesin ise bebeğinizle bu süreçte çok daha fazla ilgilenmelisiniz. değildir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu