Anne

Emzirirken neler yenmez

emzirirken neler yenmez

Emzirirken Neler Yenmez?

Hamilelik döneminde beslenmenin önemi kadar emzirme sürecini de ihmal etmemelisiniz. Bebeğin gelişimi ilk altı ayda oldukça ciddi bir konudur. Bu sebeple, anne sütü ve kalitesi, beslenme alışkanlıkları gibi unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır. Peki, emzirirken neler yenmez? Öncelikle, emzirme dönemine ilişkin annelerde ve bebeklerde oluşabilecek rahatsızlıkları engellemek gerekmektedir. Annelerin önlem alması gereken durumların olduğunu akıldan çıkarmamaları ve telaşa kapılmamaları da bir diğer önceliktir. Şimdi, emzirme dönemine ilişkin beslenme alışkanlıklarına ve önerilerine kulak kabartmanızı istiyor ve sağlıklı bir yaşam diliyoruz.

Emzirme Sürecinde Gaz Yapan Yiyecekler

Emziren annelerin en fazla şikâyet ettiği konulardan olan bebeklerde gaz sancıları, sağlıksız beslenme ve yiyeceklerin bir getirisi olmaktadır. Uzun uzun ağlama nöbetlerine tutulan bebeklerin ve gaz sancısı yolu ile ortaya çıkan rahatsızlıklarla ilgili olarak belirli yiyeceklerden uzak durmalısınız. Emzirirken neler yenmemelidir? Sorusuna yanıt olabilecek yiyecekler olarak ise;

 • Lahana, brokoli, karnabahar gibi yiyeceklerin içeriğinde sülfür barındırması sebebiyle uzak durulması gerektiği bilinmektedir.
 • Gazlı içecekler
 • Nohut, kuru fasulye benzeri baklagiller
 • Kiraz, kavun ve portakal
 • İnek sütü ile yapılan dondurma, peynir, yoğurtların bazı bebekler için uzak durulması gerektiğinin altını çizmeliyiz.
 • Barbunya, enginar, kereviz ve pırasa

Beslenme programında yer alan yukarıda yiyeceklerden tamamen vazgeçmeniz gerekmemektedir. Emzirme sürecinde her annede farklılık gösteren gıdaların olması kadar doktor kontrolünde hareket etmek de bir o kadar yararlı olacaktır. Gaz sancısına yol açabilecek yiyeceklerin bir genellemesini sunduğumuz bu başlığın yanı sıra emzirirken neler tüketilmemelidir? Sorusunu biraz daha açmak ve sizlere yardımcı olmak istiyoruz.

Emzirirken Uzak Durulması Gerekenler

 • Bazı balık türlerinin enfeksiyon riski taşıdığı bilinmektedir. Çiğ et tüketiminin ise emzirme döneminde önerilmediğini altını çizmeliyiz. Hamilelik dönemi kadar tehlikeli olmasa da, sağlıksız bir beslenme sonucunda anne sütünden bebeğe geçmesi muhtemel yiyeceklerdir. Köpekbalığı, kılıç balığı ve uskumru gibi balık türlerinin yüksek metal ve cıva içermesi sebebiyle uzak durulması gereken gıdalardan olduğunu söyleyebiliriz.
 • Kafein içerikli ürünlerin emzirme dönemlerinin yanı sıra hamilelik sürecinde de tavsiye edilmediğini belirtmeliyiz. Çikolata ve kahve tüketiminin sınırlı ya da asgari düzeye indirilmesi gerekmektedir. Annenin sağlığı kadar bebekte oluşabilecek huzursuzluk ve uykusuzluk gibi durumların önüne geçmelisiniz. Kafein bağımlığınız bulunuyorsa gün içerisinde bir veya iki küçük kahve ile idare etmenizi tavsiye ediyoruz.
 • Rezene çaylarının herhangi bir soruna yol açmadığı ve anne sütünü arttırdığını eklemeliyiz. Papatya ve ıhlamur gibi doğal bitki çaylarını da gönül rahatlığı ile deneyebilirsiniz.

Emziren Anne Beslenmesinde Bebeklerde Alerjiye Yol Açan Nedenler

Emzirirken dikkat edilmesi gerekenler konusunda annede ya da ailede alerji konusunda genetik bir altyapı olması gibi bir durum belirdiğinde, inek sütleri, yer fıstığı ve yumurta gibi yiyeceklere dikkat edilmelidir. Kesin bir bulgu ile konuşamasak da, doktorunuz kontrolünde hareket etmeli ve alerjiye yol açabilecek yiyeceklerden sakınmalısınız. İnek sütünün bazı annelerde hassasiyete yol açtığı ve anne sütü ile bebekte alerji gibi problemler ortaya çıkardığı da bilinmektedir.

Bebekte Gıda Alerjisi Belirtileri

Emzirme sonrasında bebeğinizi gözlemlemeli ve anne sütünden kaynaklı bir geçişle ortaya çıkabilecek yiyecek alerjilerinin önüne geçmelisiniz.

 • Hırıltılı nefesler
 • Aşırı hırçınlıklar
 • Kusmalar
 • İshaller
 • Bağırsak rahatsızlıkları
 • Kabızlıklar
 • Kızarıklıklar

Yukarıdaki belirtilerin bebeğinizde görülmesi durumunda beslenme listenizi gözden geçirmelisiniz. Doktorunuza danışmalı ve önerileri doğrultusunda hareket etmelisiniz. Bebeğin sağlığını tehlikeye atabilecek yiyeceklerin tespit edilmesi tedavi ve önlem sürecini de hızlandıracaktır.

Gaz Sorununu Engellemek İçin Neler Yapılmalıdır?

 • Çikolata, kahve ve çay benzeri kafein içeriğine sahip besinlerin gaz yapma özelliği bulunmaktadır. Huzursuzluk ve uykusuzluk gibi çeşitli sorunlara yol açtığı da bilinmektedir.
 • Greyfurt, limon, soğan, karnabahar, lahana ve kuru fasulye gibi yiyecekler gaz yapma konusunda öncelik olmaktadır.
 • Meyve ya da çiğ sebze tüketiminin, gaz yapma durumları belirdiğinde azaltılması gerekmektedir. Haşlanmış sebzeler ve pişmiş meyve kompostolarını tercih edebilir ve gaz oluşumunun önüne geçebilirsiniz.
 • Nane, güvercin otu, rezene, meyan kökü ve papatya gibi doğal bitki çaylarının gaz oluşumunu engellediğinin altını çizmeliyiz. Emzirirken neler yapılmalıdır? Sorusuna karşılık yaşanabilecek gaz sorunlarına karşı kimyonun etkili olmasıdır diyebiliriz.
 • Bebek emzirme esnasında bebeğinizin gazını çıkarmaya özen göstermelisiniz.
 • Hazır meyve suları ve gazlı içeceklerden kaçınmalısınız. Taze sıkılmış meyve sularından yararlanabilir ve doktor kontrolünde ilaç kullanmaya dikkat edebilirsiniz.
 • Gaz oluşumunun önüne geçmek adına kuru baklagilleri haşlayarak suya dökmeli ve daha sonra pişirerek tüketmelisiniz.

Emzirirken Neler Yenmelidir?

Emme kavramının bebeğin salınımı ve süt üretimi noktasında önemi büyüktür. Bir bebeğin emme gücünün süt salınımına yol açması kaçınılmaz olmaktadır. Dünya Sağlık Uzmanlarının araştırmaları sonucunda annelerin ilk 6 içerisinde vereceği anne sütünün bebeklerin gelişimine direkt etkisinin olduğudur. Zihinsel ve bedensel gelişim süreci olarak tanımlanabilecek emzirme dönemlerinde bebekler, gaz ve çeşitli sorunlarla karşılaşabilmektedir. Telaşa kapılmamalı ve emzirirken neler yenmelidir? Nelerden uzak durulmalıdır? Konu başlıklarımızı tekrardan gözden geçirmelisiniz.

Annelerin, emzirme dönemlerinde gün içerisinde 5 su bardağı kadar süt ürettikleri ve bu sebeple yeterli miktarda su tüketmeleri gerektiğini söylemeliyiz. Oruç tutmak ve uzun süre aç kalmanın emzirme dönemindeki annelerin sağlığını olumsuz etkilediğinin altını çizmeliyiz. Emzirme sürecinde olan her annenin 1000 ml kadar süte karşılık olarak 700 kalori kadar enerji gereksinimi bulunmaktadır. 700 kalorinin büyük çoğunluğunun dışarıdan alınmasının annede şişmanlama ve sağlıksız kilo alımlarına yol açması kaçınılmaz olacaktır. Beslenme uzmanlarından da destek almayı unutmamalı ve bilinçsiz beslenmekten bir an önce vazgeçmelisiniz.

Emzirme Döneminde Beslenme

Emziren her kadının hızlı diyet uygulamalarından kaçınması gerektiğini bir kez daha belirtmek istiyoruz. Hamilelik döneminde alınan kiloların doğal akış içerisinde kaybolacağını bilmeli ve tedirgin olmamalısınız. Emzirme dönemi beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeli ve doktorunuz kontrolünde ilaç kullanmalısınız. Aşırı derecede egzersiz yapmanın laktif asit üretimine yol açması kaçınılmaz olacaktır. Bunun sonucu olarak da, bebeğinizin sütünüzden vazgeçebileceğini aklınızda bulundurmalısınız. Emzirme dönemlerinde her gün bir yumurta, haftada en az 2 kez balık tüketiminin protein ihtiyacınızı karşılayacağını söyleyebiliriz. Doymuş katı yağlardan uzak durmalı ve doymamış doğal sıvı yağlarına yönelmelisiniz. Balık konusunda buğulama, kızartma alternatif olarak kavurma önerilerini de değerlendirebilirsiniz.

Annelerin emzirme döneminde bedensel gereksinimlerinin en önemli unsurlarından biri olan demir ihtiyacı, kuru meyveler, kuru baklagiller, yumurta ve et ile sağlanabilmektedir. Demir gereksiniminin artış göstermesi adına kahve ve çay benzeri sıvı içeceklerin yemekten yarım saat sonra tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Vücudun ihtiyacı olan C Vitamini bakımından zengin olan mandalina, domates ve portakal da tüketebilirsiniz. Ancak, aşırı C ve D Vitamini tüketiminin sütünüzün kalitesini etkileyebileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Emzirme döneminde dikkat edilmesi gerekenler? Hakkında fikir sahibi olduğunuzu düşünüyor ve rahat bir nefes aldığınızı hissediyoruz. Ek olarak söyleyebileceğimiz öneriler ise; mineral tabletleri ve ek vitamin ihtiyacınızın doktorunuz kontrolünde tüketilmesi olacaktır. Doktorunuzla fikir birliği yapabilir, papatya ya da ıhlamur benzeri doğal bitki çayı tüketimine ağırlık verebilirsiniz. Gaz çıkaran besinleri incelemeli ve ortaya alerji gibi olumsuz sonuçlar çıkarabilecek yiyeceklerden uzak durmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu