Anne

Emziren annenin beslenmesi

emziren annenin beslenmesi

Emziren Annenin Beslenmesi

Emziren annenin beslenmesi sorunu bir sorun olmaktan çıktığı anda, hem bebek için, hem de anne için huzurlu ve sağlıklı bir gelecek mümkün olmuş demektir. Öncelikle, bu yazımızda emziren annelerin beslenme alışkanlıklarına değinecek, tavsiye ve önerilerle annelere yardımcı olmaya çalışacağız. Hamilelik sürecinde alınan kilolardan yakınan annelerin telaşa kapılmaması ve bu sürecin geçici olduğunu bilmesi gerekmektedir. Bebeğin ilk 6 aylık sürecinde gereksinim duyduğu tüm ihtiyaçlar anne sütünde saklıdır. Bu sebeple, emzirme süreci ve annenin beslenme alışkanlığı büyük önem taşımaktadır. Kaliteli süt artımı için zengin bir beslenme ön koşul olarak kendisini gösterecektir.

Emzirme Dönemlerinde Beslenme Önerileri

 • Bu dönemlerde tüm besin kaynaklarından dengeli ve doğru oranda tüketim sağlanmalıdır. 3 ana ve 3 ara öğün olmak üzere gün içerisinde en az 6 öğünlük bir beslenme önerilmektedir.
 • Emziren annenin beslenmesi hakkında en önemli unsurlardan birisi de; anne sütünün kalitesidir. Bu sebeple, zengin içeriğe sahip vitamin ve mineral tüketmeye özen göstermelisiniz.
 • Sucuk, salam ve sosis benzeri içeriğinde katkı maddeleri bulunan gıdaların tüketiminden şiddetle kaçınmalısınız.
 • Asitli içecekler ve hazır meyve sularının yanı sıra sigara, alkol ve benzeri zararlı alışkanlıklardan vazgeçmelisiniz.

Emzirme Döneminde Süt Arttıran Yiyecekler

 • Yeşil yapraklı sebzelerin yanı sıra dereotu karalahana ve ıspanak
 • Fasulye, barbunya ya da nohut
 • Badem, fındık, ceviz benzeri zengin yağ içerikli kuruyemişler.
 • Yulaf, eski kaşar, kimyon ve sarımsak

Emzirme Döneminde Annenin İhtiyacı Olan Besin Ögeleri

 • Kalsiyum ihtiyacının anne beslenmesi ile ilgili olarak oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır. Bu sebeple, gün içerisinde en az 1000 mlg kalsiyum ihtiyacını karşılamalısınız. Aynı zamanda, yeşil yapraklı sebzeler, yağsız süt ve yoğurt gibi besin kaynaklarından da faydalanmalısınız.
 • Bir annenin gün içerisinde en az 60 gram protein ihtiyacı bulunmaktadır. Baklagiller, kırmızı et, balık, tavuk ve haşlanmış yumurta protein bakımından oldukça zengin içeriğe sahip besinlerdir.
 • Günde en az 20 mgr demir tüketiminin yorgunluk, stres ve kansızlık gibi sorunların önüne geçtiği bilinmektedir. Baklagiller ve kırmızı et tüketimi ile de demir problemini ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Enerji verici gücü ile bilinen karbonhidratlar, kuskus, pirinç pilavı, yulaf ya da kepek ekmeği ve makarna gibi ürünlerle sağlanabilir.
 • D Vitamini, emzirme dönemlerinde büyük önem taşımaktadır. Ancak aşırı D Vitamini tüketiminin zararları sebebiyle doktorunuzla hareket etmeniz faydalı olacaktır.
 • Omega 6 ve Omega 3 gibi yağların bebeklerde zekâ gelişimini direkt etkilemesi mümkündür. Emziren annelerde sağlıklı beslenme için, keyten tohumu, ceviz ve balık gibi gıdalar tüketmelisiniz.

Emzirme Dönemlerinde Annelerin Sıvı Tüketimi

 • Annelerin emzirme dönemlerinde sıvı alımlarında dengeli bir profil çizmesi gerekmektedir. Su içmenin yanı sıra ayva kompostosu ve kayısı, gaz yapmaması halinde de süt tüketimi önerilmektedir.
 • Su içmenin bol enerji getirdiğinin altını çizmeliyiz. Bir anne gün içerisinde en az 2 litre su içerek anne sütü artışına yol açabilmektedir.
 • Malt içecekler ve arpa gibi besin kaynakları emziren annelerde süt artmasına yol açtığı bilinmektedir.
 • Anne sütü artışına yol açabilecek diğer sıvı besinlerden papatya ve rezene çayını örnek gösterebiliriz.

Emziren Annelerin Tüketmesi Gereken Yiyecekler

Annelerin, emzirme dönemlerinde yiyip içtikleri her gıdanın süt yoluyla bebeğe geçtiği akıldan çıkarılmamalı ve bu doğrultuda titiz olunmalıdır. Bebeklerdeki emzirme dönemlerinde en fazla yaşanan sorunlar arasında gaz sancısı gelmektedir. Tamamen beslenme kaynaklı bu ve benzeri problemlerin önüne geçmek annelerin elindedir. Şimdi aşağıda belirteceğimiz üzere, dikkat edilmesi gereken ve annelerin beslenmesine katkı sağlayacak önerilerimize göz atalım.

Emziren Annelerin Dikkat Etmesi Gereken Gıdalar

 • Bebeğinizin aşırı baharat tüketiminden rahatsız olması kaçınılmazdır. Bu sebeple, bilinçli ve dengeli bir tüketim önerilmektedir. Kusma, ishal ve karın ağrısı gibi durumlarda bebeğinizin sindirim sisteminde hasarlar oluşabilmektedir. Anne ve bebek sağlığı bakımından baharatlı yiyecek tüketimi, oldukça dikkat edilmesi gereken bir unsurdur.
 • Her annenin bebeğinin rahat uyumasını ve dinlenmesini istediği bilinmektedir. Ancak, kafein tüketiminiz oranında bebeğinizde hırçınlık ve psikolojik çeşitli huzursuzlukların meydana gelebileceğini aklınızda bulundurmalısınız.
 • Süt ürünleri tüketiminin inek sütü alerjisini arttırmasının söz konusu olması kadar, ağrı ve kaşınma gibi problemleri de eklemeliyiz. Bu sebeple, titiz ve dikkatli bir süt tüketimi faydalı olacaktır.
 • Mandalina, portakal, limon ve ananas gibi C Vitamini bakımından oldukça zengin besinlerin vücutta döküntüler, gazla birlikte gelen şişkinlikler ve sindirim sorunları getirmesi muhtemeldir. Dengeli beslenme tavsiye edilmektedir.
 • Sağlık kuruluşlarının yaptığı açıklamalar ışığında yer fıstığının bebeklerde alerjiye yol açabildiği görülmüştür.
 • Trans ve doymuş yağ asitlerine sahip yiyeceklerden uzak durmalısınız. Bebeğinizin beyin gelişimi için Omega 3 ve 6 gibi besin içeriğine sahip gıdalar tüketmelisiniz.
 • Tarım kalınlarının, tüketilen birçok yiyeceğin içerisinde bulunduğu bilinmektedir. Yiyeceklerinizi yıkamaya ve kabuklarını soymaya özen göstermelisiniz.
 • Sigara ve alkol alışkanlıkları, emziren anneler için beslenme programı karşıtı olarak kendisini göstermektedir. Bebeğinizin ruhsal ve bedensel gelişimini direkt etkileyecek bu maddelerden kaçınmalı ve uzak durmalısınız. Emzirme sürecinde süt azalması ve çeşitli hastalıkları da beraberinde getirebileceğini unutmamalısınız.

Emzirme Döneminde Diyet Uygulaması

Hamilelik sürecinde aldığınız kiloların sizleri tedirgin etmesi doğaldır. Ancak, bu kiloların geçici olduğunun bilincinde hareket etmelisiniz. Emzirme sürecinde uygulayacağınız her diyet uygulamasının olumsuz yönleri bulunacaktır. Bebeğin sağlığı anne sütü tarafından sağlandığından, annenin beslenme ve diyet alışkanlıklarını kontrol etmesi gerekmektedir. Eski formunuza döneceğinize emin olabilir ve emzirme sürecinde diyet uygulamalarından vazgeçebilirsiniz. Hızlı ve ani kilo kayıplarının süt azalmasına yol açabileceğini bilmeli ve doktorunuz kontrolünde bir emzirme dönemi geçirmelisiniz.

Emziren Annelere Dengeli Beslenme Önerisi

Emziren annenin dengeli beslenmesi ve ihtiyacı doğrultusunda kalori tüketimi oldukça önemlidir. Gün içerisinde en az 300 ile 500 arasında bir kalori beslenmesi yeterli olacaktır. Bu ihtiyacınızı karşılamak adına 1 köfte büyüklüğünde et, 1 yumurta, 1 adet meyve ve 1 ince dilim ekmeğin yanı sıra 1 su bardağı süt yeterli olacaktır. Aşırı ya da az beslenme programlarından uzak durmalısınız.

Emziren Annelerin İhmal Etmemesi Gerekenler

 • Su ihtiyacının emzirme sürecinde kendisini göstermesi normal kabul edilmelidir. Her annenin günde en az 2 litre sıvı alması gerekmektedir. Komposto, ayran, taze meyve suları ve doğal bitki çayları tüketebilirsiniz. Şeker kullanmamaya da özen gösteriniz.
 • Annelerin hamilelik döneminde aldığı multivitamin tabletlerinin emzirme konusunda büyük avantaj sağladığı bilinmektedir. Emzirmenin ilk aylarında bu tabletlerden kullanabilir ve sebze-meyve tüketiminize dikkat edebilirsiniz.
 • Domates, havuç, patates ve kavun gibi meyve ve sebzelerin doğal mineral ve vitaminler içermesi bakımından sağlık kuruluşları tarafından önerilmektedir.
 • Yoğurt, süt ve peynirin kalsiyum konusunda oldukça etkili olduğunun altını çizmeliyiz. Gün içerisinde en az 2 ya da 3 porsiyon tüketebilirsiniz.
 • Yumurta, hindi, balık, yağsız kırmızı etler ve tavuk gibi gıdaların protein konusunda sizlere yardımcı olması kaçınılmazdır.
 • Sebze ve meyvelerin enerji konusunda yardımcı olmasının yanı sıra tam tahıllar ve kompleks karbonhidratlar oldukça önemlidir. Son olarak, emziren annelerin dikkat etmesi gerekenler konusunda düzenli ve sağlıklı beslenme, emzirme yöntemleri ve bebek kontrolü hakkında araştırmalar yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu