Bebek

Emzik kullanımı

emzik kullanımı
Emzik Kullanımı

Emzik bebeğe ağlamaması için veya oyalama amaçlı verilen bebek materyalleri arasında yer alır. Bebeği olan çiftler normal ailelerden daha sesli olabilirler. Bunun nedeni ise bebeğin konuşamaması üzerine isteklerini ağlayarak ebeveyne bildirmesidir. Evde, dışarıda veya seyahat esnasında bebeği susturmak amaçlı kullanılan emzikler ne kadar sağlıklı? Bebeklere emzik verilmeli mi?

Genel olarak anne babaların kafalarında bu gibi sorular meydana gelir. Emzik kullanmalı mıyım? Tabi birde emziği bebeğin kabul etme durumu söz konusu. Bazı bebekler emziği doğduğu günden kabul ederken, bazıları ise hiç kabullenemez. Hem ebeveynler için hem de bebek için emzik kullanımı sakıncalı olmadığı gibi, bazı dikkat edilmesi gereken durumlar bulunuyor.

Genel olarak yapılan anketlerden çıkan sonuçlar bebeklerin % 85’inin emzik kullandığını ortaya koyuyor.

Bebeklere Emzik Verilmeli Mi?

Bu konuda ebeveynler ikiye bölünüyor diyebiliriz. Bir kısım aileler bebeğin ağlamaması ve rahatlaması için emzik verilme taraftarı olurken, diğer bir kısımda ise emzik verilmesine karşı çıkmaktadır. Peki, uzmanlar bu konuda ne diyor?

Bu konuda uzmanlarında yolları ayırdığını gözleyebiliyoruz. Uzmanların yorumlarını sizler ile paylaşıyorum. Artık bebeğinize göre seçim yapmak sizin elinizde.

 • Uzman doktorlarımızdan biri bebeğe emzik verme taraftarı olup, sürekli ağlayan bebeklerin rahatlaması amacı ile bebeğe emzik verilmeli diyor. Aynı zamanda devamlı emmek isteyen bir bebeği obeziteden korumak amaçlıda emzik kullanımının bebeği beslenme dışında oyalamak amaçlı verilmesi kanısında. Eski zamanlara göre de emzik kullanımının artması ile bebek ölümlerinin azaldığını gözlendiğini belirtiyor.

Yaratacağı yan etkisinin ise ilk zamanlarda bebeğin emme kavramına karşı kafasında bir karmaşa yaratacağı konusuna da değinmeyi unutmuyor.

Bebeğin zamanında emziği bırakması gerektiğini aksi taktirde damak ve ağız bozukluğunu neden olabileceğinin de göz ardı edilmemesi gerektiğine belirtiyor.

 • Bir uzmanımız ise bebeğe emzik verme konusuna karşı. Bebeğe emzik verilmemesi gerektiğini belirten uzmanımız, bebeğe emzik vermenin zararlarını şöyle anlatıyor;
Bebeklere emzik verilmesi ile sakinleştiği ve huzursuzluğun giderildiği gözlenir. Bu anlamda çok huzursuz bir bebeğe emzik verilebilir. Bebeklerin doğduklarında en iyi yaptığı eylemlerden biri emmektir. Çocuklara emzik verildiğinde bu emziği sürekli emiyor ve büyük bir efor kaybediyor. Dolayısı ile enerji kaybeden bebek gereğinden fazla sakin olabilir. Aynı zamanda ileriki zamanlarda orta kulak iltihabı, mikrop bulaşma riski olduğu için oldukça hijyen gerektiren bir konu. Diğer uzmanımız gibi diş ve damak bozukluğuna yol açacağına değinmeden de edemiyor.

 • Bir başka uzmanımız ise bebeğe emzik verilebilir, fakat emzik kullanımının da zamanı var. Diye değinerek doğru zamanın beklenmesi kanısında.

Emziğin Faydaları

 • Emzik kullanımı ani ölümlerin önüne geçmek için önemli bir rol oynuyor.

Bebeklerde sürekli ağzının kıpırdamasına yardımcı olan emzik eski zamanlara göre bebeğin beşikte ölmesini engelliyor. Beşikte yatan bebeklerin hareket halinde olması ve dilinin geriye kaçma olasılığının önüne geçilmesi konusunda uzmanlar tavsiye ediyor.

 • Bebeklerin 1 ay geçtikten sonra emziğe alıştırılması tavsiye ediliyor. Çünkü bebekler ilk aylarda anne göğsünü emme konusunda deneyim sahibi olması gerekiyor. Fakat hemen emzik kullanımı bebeğin kafasının karışmasına neden oluyor.
 • Emziklerin belirli bir zaman içinde kullanılarak bebeğe zamanı geldiğinde bıraktırılması durumunda ağız ve diş hastalıklarına neden olmaz.

Emziğin Zararları

 • Bebeğin doğar doğmaz emzik emmeye başlaması, anne sütü ile emzik arasında git gel yaşamasına neden olur. Bu durum anne sütünü bırakmasına neden olabilir.
 • Orta kulak enfeksiyonuna neden olabilir.
 • Doğru zamanda bırakılmadığında ağız ve damak sorunları ortaya çıkabilir.
 • En önemlisi ise emzik sürekli yere düşen, kaybolmaya müsait bir materyaledir. Yerdeki mikroplar nedeni ile bebeğiniz hasta olabilir. Bunun önüne geçmek için emziği sık kaynatıp her bebeğin ağzına verildiğinde yıkanmalıdır.

Emzik Seçiminde Kauçuk Mu? Yoksa Silikon Mu?

Son zamanlarda en çok merak edilen konulardan biri de silikon mu? Yoksa kauçuk emzik mi kullanılması daha sağlıklı sorusu oluyor. Kauçuk emzik günümüzde ki en çok konuşulan konular arasında. Dolayısı ile anneler bebekleri için telaşlanıyor. Bebeğini en sağlıklı şekilde yetiştirmek isteyen anneler tarafından bu konu araştırılıyor.

Kauçuk emzik için atılan iddialar arasında bebeğin tükürüğü ile zararlı bir madde birleşiyor ve bebek sağlığını tehlikeye atıyor. Bu konu hakkında geniş çapta araştırmalar yapılıyor. Bu nedenle silikon emzik bebekler için faydalı diyebiliriz.

Diş çıkarmamış bebekler için silikon emzik ağız ve damak sağlığı içinde zararsız diyebiliriz. Bebeğin diş çıkarmasına da yardımcı olan emzikler, diş darbelerine dayanıklı olup, anne sütü ve biberon arasında geçiş yapan bebekler için oldukça ideal bir seçim olacak.

Emzikten Ne Zaman Vazgeçilmeli?

Bebekler için emzik verme zamanı en az 1 aydan önce olmayıp, 2 yaşından önce bıraktırılması gerekiyor. Çünkü bebekler 2 yaşında ağız ve damak rahatsızlığına neden açabilir. Bu nedenle bebeği rahatlatmak amacı ile verilen emzik zamanı geldiğinde bıraktırılmalı. Devam etme durumunda bebekte dişleklik ve diş şeklinde bozukluklar meydana gelebilir.

Damaklı Emzik Mi? Yoksa Damaksız Mı?

Piyasa üzerinde çok fazla emzik çeşidi bulunmaktadır. Dolayısı ile bebeğe en doğru emziği bulma konusunda zorlanıyoruz. Peki, seçim nasıl yapılmalıdır.

 • Damaksız Emzik: yutma problemi olan bebekler için yutma işlemini kolaylaştırıcı özelliğe sahiptir.
 • Pramatüre doğan bebekler için genel olarak düz emzikler ideal görülür.
 • Bebeğiniz emmiyor ise düz veya damaklı olması çok a fark etmiyor. Bebeğiniz hangisini kabul ederse kullanabilirsiniz.
 • Çok emen bebekler için ise çocuk doktoruna sorularak emzik kullanılmalı.

Eğer bebeğinize damaklı veya damaksız hangi emziği vereceğiniz konusunda henüz karar veremedi iseniz bebeğinizin doktoruna danışarak emzik seçimi konusunda yardım alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu