Bebek

Emmeyen Bebek İçin Beslenme

emmeyen bebek için beslenme
Emmeyen Bebek İçin Beslenme

Hamileliğin öğrenildiği ilk andan itibaren anne adayları, bebeklerini yeterli sürede emzirmeyi hayal eder. Bebeğin sağlıklı gelişiminin desteklenmesi, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi, ileriki yaşlarda çeşitli hastalıklara yakalanma ihtimalinin düşmesi için özellikle ilk 6 ay anne sütü ile besleme çok önemli. Ancak bu durum her zaman mümkün olmuyor.

Anne sütü almayan, alamayan birçok bebek ile karşılaşmak mümkün. Bir bebeğin emmemesinin nedenleri çok çeşitli olabiliyor. Anne sütünün gelmemesi, annenin doğum sonrasında bir hastalık tedavisine başlaması, annenin ilaç kullanması veya bir hastalığı, bunların dışında bebeğin memeyi reddetmesi gibi durumlardan dolayı bebek anne sütünden mahrum kalabiliyor. Bu durumda 6 ay tamamlanmadan bebek beslenmesinde mama verilmesi gerekiyor.

Hangi Mamalar Tercih Edilmeli?

Piyasada içerik bakımından anne sütüne en yakın mama seçenekleri bulunuyor. Bu seçenekler ile bebekleri emmeyen anneler, ek gıdaya geçiş dönemine kadar bebeklerini beslemeyi tercih edebiliyor. Ancak bazı anneler, paket gıdaları bebek beslenmesinde uygun bulmadığından dolayı mama yerine evde hazırlanabilen mamaları tercih etmektedir. Sizler de mamalar yerine evde verebileceğiniz daha sağlıklı olduğunu düşündüğünüz gıdaları merak ediyorsanız emmeyen bebekler için beslenme programı yaparken şunları tercih edebilirsiniz:

  • İnek sütü, içerik bakımından anne sütü ile birebir aynı değil. Bu nedenle bebeğinizin sindirim sistemine ağır gelebilir. Bu konuda dikkatli olmakta fayda var. Bazı uzmanlar, emmeyen bebeklere koyun, keçi veya inek sütü verilebileceğini söylüyor.
  • Meyve ve sebzelere geçmek için bebeğiniz en az 5 aylık olana kadar beklemelisiniz.
  • Yoğurt yine bebek beslenmesinde tercih edebileceğiniz bir seçenek… Ev yapımı yoğurtlar daha çok tavsiye edilmektedir. Yoğurt vermeyi düşünüyorsanız bir parça sulandırabilirsiniz.
  • Bebek beslenmesinde emmeyen bebekler için mama arayışı içinde seçmiş olduğunuz her şeyin püre halinde yani yumuşak, boğaza takılmayacak, nefes borusuna kaçmayacak olmasına dikkat etmelisiniz.
  • İlk altı ay içerisinde hayvansal proteinlerden uzak durun. Eğer 7 aylık ve daha büyük bir bebeğiniz varsa yumurta, pirinç ürünü, et, baklagil vb. gıdaları uygun şekilde yedirebilirsiniz.
  • Anne sütünün içerisindeki proteinlerden mahrum kalan bebeklerin, diğer gıdalardan bu protein ihtiyacını karşılaması önemli. Bu nedenle doktorunuzla da görüşerek bebek gelişimi için uygun beslenme programı hazırlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu