Anne

Doula Nedir

doula nedir
Doula Nedir?

Doula sözcüğü, kadın hizmetkârı anlamına gelen Yunanca bir sözcüktür. Kadınlar, yüzlerce yıldır doğumda başkalarına hizmet etmiş ve başka bir kadının desteğinin, emek süreci üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu kanıtlamıştır. Doula, doğum yapan, doğum yapmayı planlayan ya da yakın zamanda doğum yapmış olan bir anneye duygusal, fiziksel ve eğitsel destek sağlayan, özel doğum eğitimi almış profesyonel bir meslektir. Doulanın amacı kadınların güvenli ve unutulmaz bir doğum deneyimi yaşamasına yardımcı olmaktır. Çoğu zaman doula terimi, doğum doulası veya doğum destek partnerini ifade etmekle birlikte, Doulalar ayrıca, doğum yardımcıları, destek uzmanları, doğum koçu, doğum asistanları olarak da ifade edilebilir.

Doula Ne Yapar?

Çoğu doula ile müşteri ilişkileri, bebeğin doğmasından birkaç ay önce başlar. Doula, bu dönemde annenin soru sormaktan, korkularını ve kaygılarını ifade etmekte özgür hissettiği ve doğum planı oluşturulmasında aktif rol aldığı bir ilişki geliştirir. Çoğu doula, sorularına her an cevap vermek veya hamilelik sırasında ortaya çıkabilecek endişeleri gidermek için anneyle telefonda da bağ kurarlar. Doula herhangi bir sağlık hizmeti sunmaz. Bununla birlikte, doğumun pek çok tıbbi yönü konusunda bilgi sahibidirler. Bu nedenle, müvekkillerinin geç gebelik veya doğum sırasındaki prosedürleri ve olası komplikasyonları daha iyi anlamalarına yardımcı olabilirler. Doğum sırasında, doulalar anneye sürekli yakındırlar. Solunum teknikleri, gevşeme teknikleri, masaj ve doğum pozisyonları gibi ağrı kesici tekniklerle rahatlık sağlama becerisine sahiptirler. Doulalar ayrıca tüm yararlı aktivitelere katılımı teşvik eder ve güvence sunar. Bir doula, annenin koruyucusu gibi davranır ve doğumu için sahip olabileceği özel arzuları yerine getirmesine yardımcı olur. Bir doulanın amacı, normal doğum ya da sezaryen olsun, annenin pozitif ve güvenli bir doğum deneyimi yaşamasına yardımcı olmaktır.Doğumdan sonra, doula, annelerin emzirme sürecine başlamasına ve yeni bebek ile diğer aile üyeleri arasındaki bağı teşvik etmesine yardımcı olmak için zaman harcayacaktır.

Bir Doulaya Sahip Olmanın Faydaları Nelerdir?

Birçok çalışma, doğum süreci boyunca bir doulaya sahip olmanın faydalarını belgelemiştir. Bir doulaya sahip olunduğunda çok yüksek sayıda pozitif doğum sonuçları ortaya çıkmıştır. Doula desteği ile, doğum sürecinde ağrı kesici ilaçların uygulanması veya sezaryen doğumunun daha az muhtemel olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalar, doğum ekibinin bir üyesi olarak doulaya sahip olmanın, genel sezaryen oranını %50, işçilik süresini %25, ​​oksitosin kullanımını % 40 oranında azalttığını ve epidural taleplerini de %60 oranında azalttığını göstermiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu