Anne

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Nasıl Geçer

doğum sonrası saç dökülmesi nasıl geçer

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Nasıl Geçer?

Saç dökülmesi pek çok nedenlerden kaynaklanan sorunlar nedeniyle dökülebilmektedir. Günlük belli miktarda herkesin saçı dökülür. Bu durum normal bir durumdur. Aşırı saç dökülmesinin ardında ise pek çok nedenler yatabilir. Doğum sonrası saç dökülmesi de saç dökülme nedenlerindne biri olsa da normal şartlarda bu saç dökülmesi doğaldır.

Saçların yüzde doksanlık kısmı devamlı olarak uzama halindedir. Geriye kalan yüzde 10’luk kısım ise “dinlenme evresi” denen evreden geçer. Bu evrede 2 ya da 3 ay kadar dinlenme evresinden sonra saçlar dökülür ve dökülen saç köklerinden yeni saçlar çıkmaya ve büyümeye başlar. Bu şekilde saç döngüsü oluşur. Buna göre her gün 50 ya da 100 saç teli kadar dökülme normal kabul edilir. Hamileliğim ardından da saçlar dökülmeye başlar. Hamilelik sırasında hormonal değişimler nedeniyle saçlar önce hızlı bir şekilde büyür ve gürleşir. Bebeğin doğumndan sonra ise saç telleri büyümeyi durdurur ve 2-3 aylık dinlenme devresine geçer. Saçların yaşam döngüsü başladığın saçlar dökülmeye başlayacaktır. Bu dökülme kişide kişiye farklılık göstererek bazı kadınlarda çok bazılarında ise daha az dökülme olabilir. Saç dökülme miktarı genetik yatkınlığa bağlı olarak da değişebilir. Beeli bir zamandan sonra saç dökülmesi normal halini alacak ve saçlar yeniden büyüyüp eski halini almaya başlayacaktır.

Doğumdan Sonra Olan Saç Dökülmesi Tedavisi

Doğumdan sonra normal zaman göre daha çok olabilen saç dökülmesi bazı durumlarda normaldir. Bu durum geçici olduğu için 2 ya da 3 aylık bir zaman diliminden sonra saçlar yeniden çıkacağı için hamilelik öncesindeki saçlara geri dönülebilmektedir. Genelde doğum sonrası olan saç dökülmesinde doğumdan sonra saç dökülmesi tedavisi için herhangi bir uygulama yapılmamaktadır. Bunun için tıbbi uygulama yapılmasına gerek yoktur. Belli bir zaman sonra saçlar eski haline döneceği için sabırlı olarak biraz beklemek gerekir. Hamilelik dönemindeki saç dökülmesi hormonlardan kaynaklanan bir durum olduğu için doğumdan sonra hormonların eski haline gelmesiyle saçlar da eski haline döner ve eskisi gibi saçlarınız yeniden çıkmaya ve uzamaya başlar. Bu dönemde saç dökülmesini önlemek için herhangi bir vitamin ya da ilaç almanıza da gerek yoktur. Belirttiğimiz gibi bu durumun geçici olduğunu bilip biraz beklemek uygun olacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Doğum sonrasında pek çok kadında görülebilen saç dökülmeleri normaldir. Doğumdan sonra saç dökülmesini doğal olması nedeniyle sizin bu konuda ekstra bir çaba harcamanıza gerek yoktur. En uygun olan biraz sabırlı olarak hormonal değişimlerin eski haline gelmesini beklemek ve saçların yeniden eski haline gelmesini beklemektir. Doğumdan sonra saç dökülmesi kalıcı değil geçici bir durum olduğu için bu konuda kaygılanmanıza kesinlikle gerek yok. Zamanı geldiğinde saçlarınız yeniden çıkmaya ve eskisi gibi uzamaya devam edecektir. Hormonlar hamilelik sırasında daha çok artacağı için saçların büyüme hızı da bu dönemde çok olacak ve dökülme de çok olabilecektir. Doğumdan sonra altı ay geçtikten sonra saçlarınız normal haline dönecek ve yenideneskisi gibi büyümeye ve uzamaya başlayacaktır. Doğum sonrası saç dökülmesi hemen her kadında olacağı için bu konuda gereksiz kaygılara gerek yoktur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu