Anne

Doğum Sonrası Kanama Ne Zaman Kesilir

doğum sonrası kanama ne zaman kesilir

Doğum Sonrası Kanama Ne Zaman Kesilir?

Doğumun hemen ardından lohusalık dönemi içinde doğum sonrası kanamalar görülmektedir. Bu kanamalar belli bir süreye kadar normal kabul edilir. Doğum sonrası görülen kanamalar doğum öncesinde büyüyen ve genişleyen ve doğum yapmakla birlikte daha çok açılan rahmin kendini toparlaması açısından önemlidir. Doğum sonrasında görülen kanamalarla birlikte rahim yavaş yavaş kendini toplamaya ve eski haline gelmeye başlayacaktır. Pek çok annede 5- 6 haftaya kadar olan bu kanamalarla rahim kendini toparlasa da bazı durumlarda başka sorunlar da olabilir. Kanamanın 6 haftayı geçtiği durumlarda uzun süre kanama geçmiyorsa rahim içinde yaşanan bir rahatsızlıktan şüphe edilebilir.

Kanamaların süresi doğumun şekline  göre değişebilir. Normal doğumda kanamalar daha kısa süreli olurken, sezeryan doğumda kanamaların daha uzun süreli olması beklenebilir. Bunlar dışında kanamalar belli bir süre geçmesine rağmen hala devam ediyorsa sorunun tespiti için uzman bir doktara gidilebilir. Doktorun tanıyı koymasıyla birlikte tedavi sürecine başlanabilir. Tedavi sürecine tanı konduktan sonra hemen başlanması önemlidir. İleride daha büyük bir sorunun oluşmasını önlemek amacıyla tedaviye bir an önce başlanarak sorunun çözümü sağlanmalıdır.   Annenin etkili tedavi sonucu eski sağlığına kavuşması açısından bu gibi durumlarda doktor muayenesi oldukça önemlidir. Zamanla geçer düşüncesiyle ihmal etmek ve dikkat etmemek belki ileride büyük sorunların yaşanmasına neden olabilir. Bu açıdan kanamanın çok yoğun olduğu durumlarda belli bir süre geçmesine rağmen hala kanama geçmiyorsa mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Doğum Sonrası Yaşanan Kanamanın Nedenleri

Doğum sonrasında belli bir zamana kadar yaşanan kanamalar normaldir. Belli bir süre geçmesine rağmen kanamalar devam ediyorsa kanamanın ardında başka nedenler olabilir. Doğum sonrası yaşanan kanamanın nedenleri olarak şunları sayabiliriz;

 • Çoğul gebelik: Birden fazla bebek doğumlarında doğum sonrası kanamalar çok daha fazla olabilir.
 • İri bebek: Bebeğin normal fazla kilolu olması doğum esnasında rahmi zorlayacağı için kanama şiddetini de arttırabilir.
 • Suyun çok gelmesi: Doğum sırasında suyun normalden çok gelmesi de kanamaların fazla olmasına neden olabilir.
 • Hızlı ve uzun süren doğumlar: Doğum süresinin uzaması ve hızlı olan doğumlarda rahim zorlanabilir ve bu durum sonrasında kanama artabilir.
 • Miyomlar: Rahim içinde miyom oluşumu doğum sonrası kanamaların şiddetini ve süresini arttırabilir.
 • Rahim içinde parça kalması: Doğum sırasında rahim içinde plesemta parçaları kalabilir. Rahim içinde parça kalması durumunda kanamalar çok daha fazla artacaktır. Bu durumda kürtaj ile kalan parçaların alınması sağlanabilir.
 • Pıhtılaşma bozukluğu: Pıhtılaşma bozuklukları doğum sonrası kanamanın çok olmasına neden olabilir.

Doğum Sonrası Kanamaların Tedavisi

Doğum sonrasında kanamalar belli bir süreden sonra geçmiyorsa tedavi edilmesi gerekebilir. Doğum sonrası kanamaların tedavisi için şunlar yapılabilir:

 • Masaj uygulaması: Rahim doğumdan sonra sertleşebileceği için rahmin sertleşmesini önlemek için tedavi uygulanabilir. Doğru bir şekilde masaj uygulamak için doktordan yardım alınmalıdır.
 • Rahim kaslarının düzene girmesi için misoprostil, ergometrin ve oksiton ilaçları verilebilir.
 • Vajina kısmında normalden fazla yırtık olması da kanamaların şiddetini ve süresini arttırabilir. Bu gibi durumlar için de vajina yırtığını tamir etmek için tekrar rahim bölgesine dikiş atılabilir.
 • Rahim içinde doğum sırasında parça kalmış olabilir. Bu gibi durumşlarda kalan parçaları almak için kürtaj işlemi uygulanmalıdır.
 • Doğum sonrası kanamaların çok uzun süre devam ettiği durumlarda mutlaka uzman bir doktora gidilmeli.
 • Normal kanamalarda ped kullanılmalı, tampon uygulamasından kaçınılmalı.
 • Vajina bölgesinin temizliğine çok dikkat etmeli. Bu bölge temiz tutulmazsa enfeksiyon kapma riski oluşabilir. Bol ve ılık su ile vajina bölgesi yıkanarak temizlenmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu