Bebek

Doğum Sonrası Hastanede Bebek Bakımı

doğum sonrası hastanede bebek bakımı

Doğum Sonrası Hastanede Bebek Bakımı

Dünyanın en güzel anlarından birisi herhalde aylarca beklediğiniz bebeğinizi kucağınıza aldığınız andır. Özellikle ilk defa anne olacaklar için bu an daha anlamlı ve heyecanlı geçmektedir. Bebeğinizin dünyaya gelişiyle birlikte ilk olarak bebeğiniz için neler yapıldığı ve yapılması gerektiği ile ilgili bilgisi olmayanlar için bu yazımızda yardımcı olması için sizleri bilgilendirmeye çalışacağız: İlk olarak bebeğiniz muhtemelen hastenede gözlerini açacaktır. Peki bebeğiniz için ilk olarak hastanede neler yapılıyor? Doğum sonrası hastanede bebek bakımı ile ilgili tüm merak edilenleri buradan öğrenebilirsiniz.

Yenidoğan olarak adlandırılan bebeğinizin ilk müdahalesi hastanede yapılır. Bebeğinizin ilk olarak doğum öncesinde sizinle bağlı olan göbek kordonu kesilir. Kordon kesildikten sonra bebeğinizin akciğerleri solunum görevi yapmaya başlar. Doğumdan sonra bebeklerin ilk dakikaları apgar skoru olarak değerlendirilir. Apgar, bebeğin sağlık durumunu gözlemlemek ve değerlendirmek için yapılan testin adıdır. Yeni doğan bebeklerin soluması, kalp atışı ve hızı, cildinin rengi, reflekleri gibi durumların toplam sayısını gösterir. Skor sayısı 7 İle 10 arası olan bebeklerin sağlık durumları normal kabul edilir. Düşük olanların takibi yapılır.

Hastanede doğumdan sonra yapılan diğer önemli müdahalede bebek ve annenin kimliklerinin yapılmasıdır. Bunun için bebek doğar doğmaz bebeği tanıtan bileklik bebeğin kol ya da ayağına takılır. Bebeğin ayak izi de kimliklendirme için yapılır.

Hastanede Bebek İçin Yapılan Tıbbi Önlemler

Yenidoğan bebeğinizin sağlığını korumak için hastanede bir takım tıbbi müdahaleler yapılır. Hastanede bebek için yapılan tıbbi önlemler olarak ilk olarak bebeğinizi göz enfeksiyonundan korumak için antiseptik göz damlası uygulanır.

Bebeğin doğum sonrası olası kanamalara karşı korunması için K vitamini iğnesi uygulanır. Bu vitamin enjeksiyon olarak uygulanabileceği gibi ağızdan damla şeklinde de uygulanabilir. Tüm bu işlemleri bebeğiniz ilk doğduğu anda yapılan ve koruyu önlem amacıyla yapılan tıbbi müdahalelerdir. Bebeğiniz bu şekilde ilk olarak koruyucu önlemlerini hastanede doktor ve hemşireler vasıtasıyla alır. Sonrasında sizi emeceği için doğal olarak bebeğinizin korumasını siz üstelenmiş olacaksınız. Anne sütünün içindeki mucizevi şifalı besinler bebeğinizin gelişimi ve hastalıklara karşı korunmasında etkilidir.

Hepatit B Aşısı

Bebeğiniz bakım odasına alındıktan sonra doğum sonrası müdahalede hepatit B aşısı uygulaması önemli bir uygulamadır. Bebeğinizin kilosu, boyu, baş çevresi gibi özellikleri ölçüldükten sonra bu aşı yapılır. Eğer anne hepatit B taşıyıcıysa bebek ilk doğduğunda yıkanmaz sadece kurulanır. Bazı hastaneler yıkamayı tercih etmektedir. Bebeğin yıkanmak istenmeyişinin diğer bir nedeni de bebeğin cildinde “verniks” adı verilen tabakadır. Beyaz ve yağlı olan bu tabaka anne karnındayken bebeğinizi korumaktadır. Bu açıdan bebeğin yıkanmayarak bu tabakayı cildinin emmesi beklenmektedir. Saymış olduğumuz tüm bu rutin işlemler bakım odasında olsa da isterseniz sizin yanında olması için talepte bulunabilir ve yanınızda bu işlemleri yaptırabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu