Anne

Doğum Sonrası Göbek Eritme

doğum sonrası göbek eritme

Doğum Sonrası Göbek Eritme

Doğum sonrası kalan fazla kilolar, bölgesel yağlanmalar tüm kadınların ortak sorunu… Birçok kadının doğum sonrası en çok şikayetçi olduğu kilo sorunlarının başında da göbek bölgesinde meydana gelen yağlanma ve sarkmalar geliyor. Hem normal doğumda hem de sezaryen doğumda doğum sonrası kilo, göbek bölgesi yağlanma sorunu yaşanır. Bu sorun, doğumdan sonra yapacağınız egzersiz ve beslenme programları ile çözülmektedir. Kısa sürede sonuç almak için düzenli olarak egzersizlere devam etmek, doğru bir beslenme programı ile beslenmek de doğum sonrası göbek eritme için etkili olur.

Sezaryen Sonrası Kalıcı Sarkık

Kadınlar arasında yaygın inanış, sezaryen sonrası kalıcı sarkık oluştuğu yönünde… İlk doğumunu yapan ve sarkık problemi ile baş etmeye çalışan kadınlarda bu inanışın ne kadar doğru olduğunu merak ediyor. Uzmanlar, her yönden bakıldığında sezaryen ve normal doğum arasında bir fark olmadığını savunur. Yani doğum sonrası fiziksel durumlar, hormonlar vb. durumlar doğum şekline göre değişkenlik göstermez. Bu nedenle sezaryen sonrası göbek yağlanmasının, sarkıkların kalıcı olduğu yönündeki iddialar halk efsanesi olmanın ötesine geçemiyor.

Uzmanlar, sezaryen doğum sonrasında kadınların düzenli yürüyüş, egzersiz, bol su tüketimi, bölgesel hareketler, düzenli ve sağlıklı beslenme programı ile doğum sonrası kilo verme konusunda başarılı olacaklarını söylüyor.

Sezaryen Sonrası Spora Ne Zaman Başlanır?

Normal doğum ile sezaryen arasında bir fark olmasa da, sezaryen sonrasında dikişler olmasından dolayı kadınlar hemen spora başlayamaz. En hızlı ve etkili göbek eritme hareketi olarak bilinen mekik, doğum sonrası egzersiz programı arayışı içerisinde olan kadınlara da tavsiye ediliyor. Ancak dikişlerin açılma ihtimaline karşı doğumdan 1 ay sonra hekim kontrolüne gidip onun tavsiyesi ile spora başlamak en sağlıklı seçim olacaktır.

Doğum sonrası göbekte oluşan yağlanmayı azaltmak için haftanın 3 – 4 günü düzenli yapılacak tempolu yürüyüşler, haftanın 2 – 3 günü yarım saatlik koşular da doğum sonrası göbekte yağlanma problemi yaşayan kadınlara iyi gelecektir. Yine plates ve yüzme hamilelik döneminde de çok faydalı sporlar olduğu gibi doğum kilolarını da hızlı bir şekilde vermeye yardımcı olacaktır.

Göbek Eritme Bantları Etkili Mi?

Doğum sonrasında kalan fazla kiloları ve bölgesel yağlanmaları ile mücadele eden kadınlar, doğumdan sonra göbek eritme için göbek eritme bantları kullanımının etkili sonuç verip vermediğini de merak eder.

Piyasada satılan gerek göbek eritme bantları gerekse doğum sonrası kalıcı kilo vermeye yardımcı olan korseler tek başına kullanıldığında hiçbir sonuç vermemektedir. Kilo vermeye ve bölgesel zayıflamaya yardımcı olduğu iddia edilen bu ürünleri kullanan birçok kişi, etkili sonuç alamadığını ifade ediyor. Bu nedenle bu tür ürünlere aldanmadan, düzenli egzersiz ve dengeli bir diyetle destekleyerek hızlı, kalıcı kilo vermek doğumdan sonra mümkün oluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu