Anne

Doğum Sonrası Eşler Arası Soğukluk

doğum sonrası eşler arası soğukluk

Doğum Sonrası Eşler Arası Soğukluk

Annelik heyecanı her ne kadar gebe kalmakla birlikte yaşanmaya başlasa da doğumun yaşanmasıyla birlikte gerçek anlamda yaşanır. Bebeğini kucağına alan anne tam olarak o anda annelik duygusunu yaşamaya başlar. Annenin bebeğinin doğumu ile birlikte annelik heyecanın yanı sıra ev içindeki rolleri de artar. Artık o sadece bir eş değil, aynı zamanda bir annedir. Annelik görevi ile birlikte doğum sonrası eşler arasında soğukluk durumu yaşanabilir. Bu durumun en önemli nedeni öncelikli olarak annenin bebeğine iyi bir anne olmak için hayatın merkezi olarak bebeğini görmesi ve eşini ikinci plana itebilmesidir. Bu durumda baba kendisinle yeterince ilgilenilmediği için değersizlik hissine kapılabilir ve bu durum düzeltilmezse eşler arası soğukluğun artması kaçınılmaz olur. Eskiden sadece hayatında kendisi olan bir eş bebeğin dünyaya gelmesiyle birlikte kinci planda kalarak yeterince ilgi ve alaka görmeyebilir. Bu durum eşinden ve hatta daha ileri seviyelerde bebeğinden soğumasına neden olabilir.

Eşler arasında doğum sonra olan soğuklukta baba dışında anne adayı açısından olaya bakıldığında anne de bebeğinin dünyaya gelemesiyle birlikte sorumlulukları artacağı için yalnızlık hissine kapılabilir. Bu durumda eşinden yeterince destek almadığını düşünerek eşine karşı içinde kırgınlık hissi oluşabilir. Özellikle lohusalık dönemi annenin psikolojik açıdan çalkantılı olduğu bir dönem olduğu için bu dönemde anne “lohusalık depresyonu” denilen depresryona girebilir. Bu dönemde eşinden gerekli ilgi ve desteği görmezse bu depresif durum uzayabilir.

Doğum Sonrasında Eşler Arasındaki Soğukluklar Nelere Yol Açabilir

Doğum sonrasında bebeğin aile içine katılmasıyla birlikte ev içinde sorumluluklar da çoğalacaktır. Anne sadece eşine karşı değil bebeğine karşı da sorumludur. Aynı şekilde baba da eşine karşı sadece kocalık görevini değil babalık görevini de çocuğuna yapmak durumundadır. Bebeğin sorumluğu daha fazla olacağı için bu zamanlarda eşler birbirini ihmal edebilmektedirler. Bu durumda aralarındaki soğukluğa neden olabilmektedir. Doğum sonrasında eşler arasındaki soğuklukların yol açtığı durumlar olarak şunları söyleyebiliriz; Öncelikle eşler birbirine artık eskisi gibi değer verilmediğini düşünür ve bu durum taraflardan birinin dışarıya ilgisini arttırabilir.Bu durum da haliyle huzursuzluk, tartışma ve nihayetinde boşanmaya kadar gidebilir. Kendisini ihmal ettiğini düşünen kişi eskisi gibi sevilmediğini düşünerek mutsuzlaşır ve ev içinde yaşanan gerginlik ve stres artabilir. Eşlerin birbirini ihmal etmesiyle birlikte eşler arasındaki iletişim de azalır ve bu durum kişileri yalnızlığa itebilir.

Doğum Sonrasında Soğukluğu Gidermede  Eşler Nasıl Hareket Etmeli?

Bebeklerinin dünyaya gelmesiyle birlikte eşler arasındaki iletişim kopukluğunu ortadan kaldırmak ve doğum sonrasu eşler arasındaki soğukluğu gidermek için yapılması gerekenler olarak şunları söyeleyebiliriz;

  • Bebeğinizi hayatın merkezi haline getirmeyin. Öncelikle kendiniz olmak üzere eşinize karşı olan sorumluğunuzu da unutmayın.
  • Belli bir plan ve program dahilinde hem eşinize hem çocuğunuza hem de kendinize zaman ayırabilirsiniz. Örneğin bebeğinizin uyku zamanlarında kendinize vakit ayırın. Bu zamanda yapmaktan mutlu olduğunuz işleri yapın. Eşinizden ve çocuğunuzdan önce sizin mutlı olmanız öncelikle önemlidir. Kendinizi mutlu edecek uğraşlar edinin.
  • Eşinizle aranızdaki bağı kuvvetlendirmek için sadece ikinize ait olan zaman dilimleri oluşturun. Bunun için bebeğin belli bir süreliğine bakımı için gerekirse aile büyüklerinden yardım alabilirsiniz. Eşinizle başbaşa vakit geçirmek için birkaç saatliğine bebeğinize güvendiğiniz bir tanıdığınıza bırakabilirsiniz.
  • Bebeğinize iyi bakmak için kendinizi feda edercesine tüm zamanınızı bebeğinize harcamayın. Bu durum belli bir zaman zonra kişide depresiflik durumu oluşturabilir. Bebeğinizin gelmesi sizi sevdiğiniz alışkanlıklardan vazgeçirmesin. Unutmayın siz ne kadar mutlu olursanız bebeğiniz ve eşiniz de o derecede mutlu olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu