Anne

Doğum Sonrası Egzersiz Hareketleri

doğum sonrası egzersiz hareketleri

Doğum Sonrası Egzersiz Hareketleri

Doğumdan önce anne adaylarında gerek psikolojik olarak gerekse fiziksel olarak pek çok değişimler yaşanabilir. Bebeğin dünyaya gelmesiyle birlikte hormonal değişimlerin normale dönmesiyle beraber anne yavaş yavaş eski haline dönmeye çalışsa da tamamen eski haline kavuşması zaman alabilir. Doğum sonrası annede değişiklikler içinde özellikle annenin fiziksel özellikleri anneyi üzebilir. Doğum anında kiloların bir kısmı verilse de tam olarak eski hale dönmek için biraz çaba gerekecektir. Doğum sonrası kilolardan daha hızlı kurtulmak için kişi egzersiz çalışmaları yapabilir. Egzersiz çalışmaları dışında annenin bebeğini hemen emzirmeye başlaması ve gün içinde bebeğini sık emzirmesi annenin kilolarını vermesinde yardımcı olabilir. Emzirme esnasında anne enerji harcayacağı için kilo da verecektir. Emzirmek doğumdan sonra yapılabilecek en etkili egzersizlerden birisidir diyebiliriz. Doğumdan sonra pek çok anne düzenli emzirme sonucu hamilelik döneminde aldığı kilolarını verebilse de bazı anneler veremeyebilir. Özellikle sezeryan doğum yapan anneler kilo vermede daha çok zorlanabilirler. Bu durumda annenin emzirme dışında egzersiz yapmaya da ihtiyacı olabilir.

Doğumdan sonra annenin egzersize başlaması için dikkatli olması gerekir. Normal doğum yapan anneler birkaç hafta sonra pek çok egzersiz hareketlerini yapabilse de sezeryan ile doğum yapan annelerin iyileşme süreci daha uzun sürebileceği için egzersiz hareketlerine hem daha geç başlayabilirler hem de daha dikkatli olmaları gerekebilir. Sezeryan ile doğum yapan anneler operasyon geçirdikleri için kendilerini çok zorlamamaları gerekebilir.

Doğumdan Sonra Yapılabilecek Olan Egzersizler

Doğum yaptıktan sonra kişinin eski formuna geri dönmesi için doğumdan sonra yapılabilecek olan egzersizler olarak anneler pek çok egzersizler yapabilir. Ancak dediğimiz gibi bu egzersizlere başlamak için doğumun şekli önemlidir. Doğumdan sonra yapılabilecek egzersiz hareketleri için şu egzersizleri önerebiliriz:

Derin solunum egzersizi:  Düz bir zeminde oturun. Kollarınızı yana salın, başınızı yukarıda tutun. Dizlerinizi kırarak bacaklarınızı ve ayak tabanları tam olarak yere basacak şekilde karnınıza doğru çekin. Bu durumda derin solunum yapmak için burundan nefes alın ve karnınızı şişirin. Ağzınızınden nefesinizi salarak diyaframınızı yükseltin.

Köprü: Sırtüstü yatın .Mekik çeker gibi ellerinizle başınızn tutun. Nefes vererek kalçanızı yukarı kaldırın. Ayaklarınızın sağlam bassın ve bu durumdayken nefes alın ve nefes vererek kalçanızı aşağı indirin.

Karın Egzersizleri: Sırtüztü yatın. Ellerinizi öne uzatarak dizleriniz kırık şekilde vücudunuz nefes alıp vererek kaldırın Bu harekette çenenizi başınızı ve göğsünüzü yukarıda tutun ve üst karın kısmınızı hissetmeye çalışın.

Ayak ve bacak egzersizleri: Düz bir zeminde dik oturun. Tam kalçanız üzerinde oturmaya çalışın. Kollarınız önce, avuçlarınızı yere paralel olacak şekilde başınızın ve göğsünüz tam karşıya bakarak bacaklarınızı düz olarak uzatın. Bu durumda nefes alın ve ayak parmaklarınızı ileriye doğru itin. Tekrara nefes alıp ayak parmaklarınızı tam olarak geri çekin.

Kedi hareketi: Yüzünüz aşağı dönük, elleriniz yerde, başınız yere paralel ve dizleriniz doksan derecelik açı yapacak şekilde dizler kalça hizasında açık olarak nefes alın. Nefeas alma esnasında karnınızı içe doğru çekin. Bulunduğunuz yerde nefes alın ve nefes verirken göğsü aşağı indirim ve bel çukuru oluşturarark başınızı yukarıya doğru kaldırın.

Yan Egzersizler: Mat olarak yan şekilde yatın Alt kısımda kalmış olan kolunuzu yukarıya doğru uzatın. Nefes alıp vererek bacağınızı tam olarak yukarıya doğru kaldırın. Nefesle beraber indirin. Bu harekette kalça, bacak ve omuz kısmının düz olması önemlidir. Dengesiz duruş bu hareketin tam olarak yapılmasını engelleyecektir. Günde beş kez bu hareketi yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu