Anne

Doğum Sonrası Dönemler

doğum sonrası dönemler

Doğum Sonrası Dönemler

Her yeni doğum yapan anne doğum sonrası zorlu dönemler ile karşı karşıya gelmekte ve zorlu süreçlerden geçmektedir. Doğum sonrası dönem bebeğin doğumundan sonraki 6 hafta ile 8 hafta arasındaki dönemi kapsamaktadır. Doğum sonrasında annelerde genel olarak fiziksel ve sosyal değişimler gözlemlenmekte ve bu durum annelerin psikolojisi üzerinde büyük bir etki yaratmakta. Özellikle ilk defa bebek doğurmakta olan anneler iki ya da daha fazla sayıda çocuk doğurmakta olan annelere göre çok daha zorlu dönemler yaşayabilmekte ve alışma süresine ihtiyaç duymaktadır. Bazı anneler doğum sonrası belirli bir süre hastanede müdahale altında tutulurken bazı anneler ise hemen ayağa kalkarak günlük yaşamına devam edebilmekte.

Doğum sonrası dönemler annede ağrı olup olmaması genel olarak doğum esnasında uygulanmakta olan doğum yöntemine bağlıdır. Ağrısız doğum yöntemleri ile doğumunu gerçekleştirmekte olan anneler doğum sonrası daha kısa bir sürede ayağa kalkabilmekte ve bebeğini beslemeye hemen başlayabilmektedir.

Doğum Sonrası Anne Bakımı

Doğum sonrasında tüm anneler bir yandan kendi dikiş ve ağrıları ile uğraşırken bir yandan da bebeği ile uğraşmaktadır. Maalesef ki bazı anneler bebeğini tek başına büyütmek zorunda kalıyor. Bu durum da yeni doğum yapmakta olan anneler için oldukça zor bir süreci kapsıyor.

Doğum sonrasında bebek bakımı kadar annenin kendine bakması da oldukça önemlidir. Normal doğum ya da sezaryen doğum fark etmeksizin her yeni doğum yapan anne dikiş yerlerine düzenli bir şekilde pansuman yaptırmalı ve doktor tarafından verilen ilaçları eksiksiz bir şekilde kullanmalıdır. Bunun yanı sıra doktor kontrollerine gününde gidilmeli ve kontroller aksatılmamalıdır.

Yeni doğum yapan anneler bebeğini daha sağlıklı besleyebilmek adına süt yapıcı besinler tüketmeli, beslenmesine dikkat etmeli ve düzenli olarak egzersiz yapmalıdır.

Yeni Doğum Yapan Annelerde Adet Düzensizliği

Yeni doğum yapan annelerde hamilelik dönemi öncesi adet düzenli bir şekilde gerçekleşiyor olsa bile doğum sonrası adet düzensizlikleri gözlemlenebilmekte. Hatta bazı yeni doğum yapan kadınlarda yaklaşık olarak 6 ay ve 7 yıl gibi bir süre aralığında hiç adet dönemi yaşanmamaktadır. Adet düzeni genel olarak bebek emzirmeyi bıraktıktan sonra tekrar düzene girmektedir.

Doğum sonrası doktor kontrolleri de anne sağlığı açısından büyük ölçüde önem taşımaktadır. Gebelik dönemi sonrasında cinsel ilişkiye girmeden önce ilk olarak doktor kontrolüne gitmekte büyük fayda var. Doğum sonrasında anne yeniden hamile kalabilme olasılığı taşımaktadır. Bu sebepten dolayı yeni doğum yapan kadınlar yeniden hamile kalabilme olasılığına karşı korunmalı cinsel ilişkiyi tercih etmelidir.

Doğum Sonrası Dönemlerde En çok Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğum sonrası dönemlerde anne hem kendi sağlığına ve beslenmesine hem de bebeğinin sağlık ve beslenmesine dikkat etmelidir. Annenin yemiş olduğu her besin bebeğini emzirmekte olduğundan dolayı direk olarak sütüne gitmekte ve buradan da bebeğe geçmektedir.

Doğum sonrası bebek emziren anneler bebeğinin sağlıklı gelişimi için sigara ve alkol tüketiminden kesinlikle uzak durmalı ve genel olarak süt arttırıcı besinler tüketmelidir. Bazı durumlarda annelerden süt gelmemekte ya da çok az süt gelebilmektedir. Böyle durumlar ile karşı karşıya kalındığında anne bu durumu uzman bir doktor ile paylaşarak ek vitamin alabilir ya da yine doktor kontrolünde bebeğine ek mama takviyesi yapabilir. Ancak her zaman bebeğin sağlıklı beslenmesi ve kemik yapısının güçlü olabilmesi için anne sütü büyük önem taşır. Bu sebepten dolayı annenin beslenme düzeni ve kendine bakması hamilelikten sonraki dönemde oldukça önemli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu