Anne

Doğum Sonrası Depresyon

doğum sonrası depresyon

Doğum Sonrası Depresyon ve Belirtileri

Doğum sonrası depresyonu birçok yeni doğum yapan kadında görülür. Doğum sonrası depresyonu yaşamak için daha öncesinde psikolojik bir rahatsızlık geçirip geçirmenin önemi yok. Hayatı boyunca sağlıklı bir psikolojiye sahip olan bir kadın da doğum sonrasında depresyon yaşayabilir.

Doğum yapan kadının fiziksel, duygusal, davranışsal olarak değişimler yaşaması, kendini bir karmaşanın içerisinde hissetmesi doğum sonrası depresyonu olarak ifade edilir. Doğum sonrasındaki ilk bir ay içerisinde ortaya çıkan bu durum, her kadında farklı şiddetlerde görülür. Yeni doğum yapmış kadınların doğum sonrası depresyon yaşama nedeni sosyolojik, psikolojik veya kimyasal kaynaklı olabilir. Bu depresyon türünde de, diğer psikolojik rahatsızlıklarda olduğu gibi ilaç ve terapi gibi yöntemler ile tedavi sağlanmaktadır.

Doğum Sonrası Depresyonun Farkı

Psikoloji alanında uzmanlığını alan kişilere birçok kişi tarafından sık sık, doğum sonrası depresyonun farkı soruluyor. Uzmanlar, doğum sonrası depresyonun illa doğumdan sonra başlamasına gerek olmadığını, hamileliğin herhangi bir döneminde de ortaya çıkabileceğinin altını çiziyor. Bu nedenle doğum sonrası depresyonun belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak ve bu belirtiler hissedildiğinde bir uzmana danışmak, ruhsal sağlığın korunması açısından önemli…

Doğum sonrası depresyonunu sıradan bir depresyondan ayıran en önemli farkı, doğumdan sonra ilk üç ay içerisinde yaşanma ihtimalinin yüksek olmasıdır. Doğumdan bir yıl sonra doğum sonrası depresyon belirtileri görülmesi durumunda bu durum bu şekilde adlandırılmamakta, sıradan bir depresyon olarak ele alınmaktadır. Hamilelikte ortaya çıkan doğum sonrası depresyon belirtileri de yine bu şekilde değerlendirilir.

Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri

Sosyal, psikolojik ve kimyasal nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilecek olan doğum sonrası depresyon belirtileri arasında psikolojik ve fiziksel belirtiler yer alıyor. Sıradan depresyon vakalarında sık sık duyulan gündelik yaşama karşı isteksizlik, doğum sonrası depresyonun en önemli belirtilerinin başında yer alıyor.

Psikolojik belirtiler incelendiğinde;

 • Üzgün hissetme, nedensiz mutsuzluk, gerginlik hissi
 • Fazla ağlama, ağlama isteğine karşı ağlayamama
 • Çaresizlik düşüncesi
 • Kendini değersiz görme
 • Değişken ruh halleri
 • Suçluluk hissi
 • Sinirlilik hali
 • Bebeğe karşı duyulması gerektiği düşünülen annelik duygularını hissedememe gibi belirtiler psikolojik doğum sonrası belirtilerin en belirginleridir.

Fiziksel belirtiler ise;

 • Aşırı yorgunluk hali
 • Enerji düşüklüğü
 • Yerinde duramama veya yavaşlama
 • Cinsel isteksizlik
 • Çok fazla veya çok az yemek yeme olarak kabul edilir.

Doğum sonrası depresyonu yaşayan kadının çevresine karşı da tavırları değişkenlik gösterir. Böylece kişiler dikkatli ve ilgili davrandığında doğum yapan bir kadının doğum sonrası depresyonu yaşayıp yaşamadığı hakkında fikir de bulunabilir.

 • İnsanlardan uzaklaşma isteği
 • Eve kapanma
 • Gündelik işleri yapmama veya fazla yapma
 • Verilecek kararları erteleme
 • Sürekli tartışma, bağırma isteği ve kontrolsüzlük gibi tavırlar sergileyen kişiler, doğum sonrası depresyonunu akıllara getirmekte, bu gibi belirtilerde uzmana başvurulması tavsiye kişilere edilmektedir.

Kimler Doğum Sonrası Depresyonu Yaşar?

Doğum sonrası depresyonunda genellikle travmatik doğum hikayeleri önemli rol oynar. Doğumu zor gerçekleşen kadınlarda doğum sonrası depresyonu görülmesi daha yaygındır. Ayrıca geçmişte sık sık depresyon şikayeti yaşayan kadınlarda da, doğum sonrası depresyonuna rastlama ihtimali yükselir. Eşiyle sorun yaşayan kadınlar, bebeğine bağlanmakta, fiziksel ve ruhsal değişimine ayak uydurmakta zorlanarak doğum sonrası depresyonuna girebilir. Doğum sonrasında yanınızda görmek istediğiniz yakınlarınızı görememek de başlı başına bir doğum sonrası depresyonu nedeni olabilir.

Doğum Sonrası Depresyonu Kendi Kendine Geçer Mi?

Psikologlar ve psikiyatri servislerine gelen ve doğum sonrası depresyonu teşhisi konulan kişilere ilaç tedavisi ile birlikte terapi uygulanmaktadır. Bu tedavilerin işe yaraması ve kısa sürede, kalıcı sağlıklı sonuç vermesi için kişinin kendine yardımcı olması önemlidir. Ancak doğum sonrası depresyonu yaşadığını hisseden kişinin veya çevresi tarafından bu durumun fark edildiği durumlarda bir uzmana başvurmak şart.

Ülkemizde psikoloğa gitmek yaygın olmadığı için birçok kişi, kendi başına bu depresyon süreci ile baş etmeye çalışır. Fakat gecikilen her an, depresyonun şiddetinin artacağı ve tedavinin zorlaşacağı unutulmamalıdır.

Doğum sonrası depresyonu nedeni ile tedaviye başlayan kişiler, öncelikle sevdikleri, kendilerine yakın hissettikleri, doğru yönlendirecek kişiler ile duygularını paylaşmalı, onlardan da bu süreçte destek almalı. Mükemmeliyetçilik duygusu doğum sonrası depresyon tedavisi için daha zorlaştırıcı etki yaratır. Bunun için bu süreçte her şeyi mükemmel yapmak zorunda hissetmeyin. Bebek bakımı ve ev işleri konusunda yardım almaktan çekinmeyin.

İyi beslenmek, yeterli uyumak, sizi mutlu edecek, zihninizdeki karmaşadan uzaklaştıracak aktivitelerin içerisinde bulunmak, karamsar düşüncelerinizden ve gergin ruh halinizden çıkmanıza yardımcı olacak, spora başlamak bu süreçte sizlere kendini daha iyi hissettirerek, tedavinin daha hızlı bir şekilde sonuç vermesine yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu