Anne

Doğum Sonrası Cinsellik

doğum sonrası cinsellik

Doğum Sonrası Cinsellik

Cinsel ilişkiden çok ilk olarak bebeğimizi kucağımıza alana kadar sağlıklı ve sıhhatli doğmasıdır. Doğumdan sonra cinsel ilişkinin ne zaman gerçekleşebileceği hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz. İster normal doğum olsun, ister sezeryan ile doğum yaptıktan sonra belirli bir müddet tıp dilinde löşü adı verilen akıntınız olacaktır. Bu akıntı regl döneminde ki kanamaya benzer şekilde gerçekleşir. Halk dilinde de bu döneme lohusa adı veriliyor.

Doğum sonrası eğer normal doğum yaptıysanız vajinada yırtılmalar sonucu dikiş atılmış olabilir veya sezeryan ile doğum esnasında kasığımızda dikiş olduğu bilgisine de sahipsinizdir. Tabi ikinci aşama bunların iyileşerek iltihap kapmaması. Tabi bunun öncesinde de hamilelik nedeni, karnınızın büyük olması nedeni ile cinsel ilişki yaşamanız zor olmuştur. Her şeyi yoluna koymaya başladığınıza emin olduğunuz zaman ki hemen hemen toparlamak kolay olmayacak. Hatta bir önceki yaşamınızda ki bir hayatınız olmayacak.

Genel olarak lohusa döneminde, anne psikolojik olarak da rahat olmayabilir. Acaba beni beğenecek mi? Ona karşı güzel görünmüyorum gibi kaygılara kapılabilir. Fakat içinizin rahat olmasını tavsiye ederiz. Elbette ki sizin düşündüğünüz gibi eşiniz sizi beğenmiyor değil.

Doğum Sonrası Ne Zaman Cinsel İlişkiye Başlanmalı?

Doğum sonrası anne bebeği emzirdiği için cinsel organında (vajinada) kuruluk oluşur. Aynı zamanda göğüslerde de değişim başlamıştır. Fakat erkek için eski cinsel hayatından bir farklılık olmaz. Aynı zamanda bebeğin gereksinimlerinden dolay da zaman ayıramayabilirsiniz.

Fakat cinsel ilişkiye anne kendini toparlamaya başlaması, dikişlerin iyileşmesi ile başlanabilir. Fakat ilk adımın bayandan gelmesi ve buna hazır olması önemlidir. Doğum sonrası cinsel ilişkiye başlama konusunda tedirginlik olabilir, bu evreleri atlattıktan sonra ilişkinin sakıncası yok.

Doğum Sonrası Cinsel İlişki Esnasında Ağrı

Doğum yapan annelerin en sık karşılaştığı problemlerden biridir ilişki sırasında ağrı. Bu nedenle ilişkiden kaçınmakta, hatta eşlerini reddetmektedir. Bu duruma bir an önce el atmayınca bu problem vajismus hastalığına dönüşebilir.

Bu problemi ortaya çıkaran en büyük etmenlerden biri erken ilişki yaşamak olabilir. Diğer bir neden de isteksiz olan bayanın uyarıla sorunu yaşaması ve vajina da olan kuruluk problemi.

Vajina da oluşan kuruluk cinsel ilişki esnasında aşırı ağrılara neden olur. Doğum yapan bayan için cinsel organ oldukça hassas bir bölge haline gelir. Bu sorunu aşmak için ise tam zamanı ayarlamak ve bayanın gerçekten istekli olmasıdır.

Doğum Sonrası Cinsel İsteksizlik

Cinsel isteksizlik doğum sonrası 10 kadından 7 sinin başına geliyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri olarak hormonal değişiklikler diyebiliriz. Doğumdan sonra bayanlarda prolaktin adı verilen hormon salgılanır. Bu hormon sütün gelmesi ve bebeğin emzirilmesi için oldukça önemli bir yere sahiptir. Fakat bu hormon cinsel isteksizlik problemini de ortaya koyuyor.

Diğer bir yandan ise doğum yapan birey psikolojik sorunlar yaşıyor. Belirli beğeni kaygıları içerisine giren bayanlar kendini iyi hissetmeyerek, daha büyük psikolojik sorunlara neden olabilir. Bu nedenle doğum yapan bir bayan kendini iyi hissetmesi için güzel giyinmeli ve kendini iyi hissedecek şekilde süslenmelidir. Doğum yapan bayanlar eşlerinden çok uzak kalmadan iyileşme sonrası (en az 40 gün) eşleri ile eski cinsel hayatına geri dönmeli.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu