Bebek

Doğum Sonrası Bebek Bakımı

doğum sonrası bebek bakımı

Doğum Sonrası Bebek Bakımı

Hamilelik sürecinin tamamlanması ve doğum gerçekleşmesi ile tüm açılardan size muhtaç minik bir bebekle baş başa kalacaksınız. Hayatınızda gerçekleşen bu mucizenin heyecanının yanı sıra birçok anne ve baba, doğumdan sonra ilk günlerde büyük bir telaş yaşarlar. Günün her saati, sizin bakımınıza muhtaç olan bebek karşısında endişelenmeniz, onun için en iyisini yapmaya çalışmanız çok doğal. Anne babalar genellikle ilk çocuklarında daha endişeli olurlar.

Bu ilk birkaç ay ve özellikle ilk günlerde endişelerinizi giderecek, size yol gösterecek yeni doğan bebek bakımı konusunda bilgi sahibi olmak önemli. Annelik içgüdüleri ile sizler, bebeğiniz için en güvenli ve en iyi yöntemleri zaten hissedersiniz. Fakat edineceğiniz bilgiler ve yaşayarak tecrübe edeceğiniz deneyimler ile birkaç gün içerisinde yeni doğan bebek bakımı hakkında uzman olabilirsiniz.

Ne Zaman Emzirmelisiniz?

Bebeğinizi ilk kucağınıza aldığınız andan sonra yaşadığınızın duygu selinin hafiflemesinin ardından tüm anne adayları aynı soruyu sorar: Ne zaman emzirmeliyim? Doğum gerçekleştikten sonra odanıza geçmenizle birlikte yeni doğan hemşiresi, sizlere yardımcı olacaktır. Panik yapmanıza gerek yok. Birçok uzman, doğumdan sonra ilk bir saat içerisinde, ilk emzirme olması gerektiğini savunuyor. İlk dört saat boyunca her saat başı, sonraki günlerde ise günde en fazla 12 emzirme, bebeğinizi beslemeniz için yeterli olacaktır.

En Büyük Panik: Gaz Sancısı

Anne ve babaları en çok endişelendiren durumların başında gaz sancısı gelir. Gaz sancısı çeken bebeğinizin ağlama sesleri sizleri daha çok strese sokabilir. Yeni doğan bir bebek, dış dünya ile iletişim kurmak için çok sık ağlayacaktır. Bunun için öncelikle sakinliğinizi korumalı, sorunun ne olduğunu çözmeye çalışmalısınız.

Gaz sancısı söz konusu olduğunda paniğe kapılmayın. Bu çok doğal ve bebeğinizin sağlıklı olduğunun da bir işareti. Ağlama krizini hafifletmek için doktorunuzdan ilaç desteği isteyebilir, doğru gaz çıkarma yöntemlerini deneyerek yeni doğan bebek gaz sancısı sorununu çözmeye çalışabilirsiniz.

En Doğru Banyo Zamanı

Bebeğin ilk banyosu için değişik inanışlar mevcut. Kimileri göbek bağının düşmesini beklerken kimileri hastane çıkışı banyo yaptırmayı tercih ediyor. Uzmanlar bu konuda kararı anne ve babaya bırakırken aynı zamanda banyonun uyku öncesinde, bir akşam rutini haline getirilmesini bebeğin daha rahat bir uyku geçirmesi için önemli olduğunu vurguluyor.

Banyo sonrasında kullanmak için aldığınız bebek bakım yağlarını, kremleri ve losyonları da dikkatli bir şekilde kullanmanız gerekir. Çünkü bu tür ürünlerin sık kullanılması bazı bebeklerde isilik, sivilcelenme sorunlarına yol açmaktadır. Bunu göz önünde bulundurarak birçok uzman, bebeğin cildinde kuruluk vb. sorunlar görüldüğünde 2 gün ara ile bu ürünlerin kullanılmasını tavsiye ediyor.

Bu süre içerisinde bebeğin göbek bağının düşmesi de oldukça önemli bir süreçtir. Yeni doğan bebeğin ilk gün bakımları arasında en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan biri, göbek bölgesi. Göbek bağının iltihap kapmaması için mutlaka bebek bezinin dışında tutulması ve düzenli olarak temizlenmesi gerekiyor.

Bebeğinize Ne Giydireceksiniz?

Çok savunmasız ve sizin korumanıza muhtaç bebeğinizin üşümesinden endişelenmeniz çok normal. Birçok anne – baba özellikle ilk günlerde bu endişeyi taşır. Fakat bu endişe ile bebeği kat kat giydirmek oldukça yanlış. Üstelik kat kat giydirdiğinizde sıcaktan bunalan bebeğiniz daha çok ağlayacaktır. Bu nedenle 20 – 22 derece arası oda sıcaklığında kendi kıyafetinizden bir kat fazla giydirerek bebeğinizin üşümesini engelleyebilirsiniz.

Ayrıca yeni doğan bebek giyimi için polyester ürünlerden uzak durmalı, mutlaka pamuklu kıyafetler tercih etmelisiniz.

Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

Bebeğiniz ile ilk anlarınızı yaşadıktan sonra bir süre sonra uyutmanız gerekecek. Fakat birçok anne baba, son yollarda bebeğe kendi yatağında yatmaya alıştırmaya çalışmaktadır. Bu uzmanlar tarafından da tavsiye edilen bir durum. Bebeğinizi yatırdığınızda en uygun yastığı arıyorsanız bebeklerde sağlıklı uyku için yastık kullanmayın.

Bebeğinizin yatağının çok yumuşak olmamasına, şekil değiştirmeyen sertliğe sahip bir yatakta ve pamuklu kumaştan nevresim takımı kullandığınız bir yerde olmasına dikkat edin. Böylece daha sağlıklı bir uyku geçirmesi mümkün olur. Ayrıca bebeğinizin yatarken tercih ettiği pozisyon da çok önemli. Uyku esnasında kusmalara karşı bebeğinizin başını hafif yana eğimli, vücudu sırt üstü pozisyonda olarak tutmaya dikkat edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu