Hamilelik

Dış Gebelik

dış gebelik

Dış Gebelik ve Dış Gebelik Nedenleri

Dış Gebelik, döllenen yumurtanın yani embriyonun rahimde değil de follop tüpünde takılı kalarak burada kalması ile oluşan gebeliktir. Normal gebelikte döllenen yumurta follop tüpünden sonra rahime yerleşir ve burada büyümeye ve gelişmeye devam eder. Dış gebelikte ise bu durum söz konusu değildir. Follop tüpünde tutunan embriyo burada büyüyemez. Eğer büyürse çok kötü sonuçlar ile karşılaşılabilir. Follop tüpü içinde eğer embriyo büyümeye devam ederse tüp patlayabilir ve kişinin bu durum ölümüne yol açabilir. Bu açıdan dış gebelik tespit edildiği takdirde vakit geçirmeden tedavi olmalıdır.
Normal gebeliği benzer özellikler taşıyan dış gebeliğin belirtileri olarak aynı normal gebelikteki gibi adet gecikmesi, ara ara kanamalar, mide bulantısı, göğüslerde hassasiyet, ağrılar gibi belirtiler olabilir. Tıpkı normal gebeliktekine benzer belirtilerin dış gebelikte de görülür. Bu açıdan bir kişi bu belirtilere nazaran hamile kaldığını düşünebilir. Normal gebelik olup olmadığını kesin anlamak için kadın doğum uzmanına muayene olmak ve bunun neticesinde en net bilgiyi öğrenmek gerekir. Dış gebeliğin edilmeden geciktirilmesi ciddi sorunlara yol açabilir. Bu açıdan hamile olduğunuzdan şüphelendiğinizde sağlıklı bir gebelik geçirmek için bir doğum uzmanına başvurmanızda yarar vardır.

Dış Gebelik Nedenleri Nelerdir ?

Normal hamilelik belirtileri taşıyan fakat normal gebeliğe dönüşmesi mümkün olmayan dış gebelik nedenleri olarak çok sayıda nedeni sayabiliriz. Dış gebeliğin en büyük nedenlerinden birisi follop tüplerinin iltihap kapması, zamanla biçiminin bozulması ya da zarara uğramasıdır. Kişideki, hormon bozuklukları, embriyonun normal dışı gelişimi de dış gebeliğin en yaygın nedenleri arasında sayılmaktadır. Bunlar dışında dış gebeliğin oluşmasına sebebiyet veren dış gebeliğin nedenleri sırasıyla açıklamaya çalışalım:
Pelvik Enfeksiyon Oluşumu (PID)
Pelvik enfeksiyon yani rahim, mesane, yumurtalık ya da bağırsaklarda oluşan enfeksiyon sonucu rahim bölgesi kapsamında olan enfeksiyonlarda dış gebelik ihtimali görülmektedir. Pelvik enfeksiyonun nedeni genelde cinsel yollara bulaşan enfeksiyondur. Dış gebelik oluşmasına neden olan bu enfeksiyonda herhangi bir belirti bazen hissedilemeyebilir ve dış gebe olduğunuzu anlayamayabilirsiniz.
Fallop Tüpünde Görülen Enfeksiyonlar
Dış gebeliğin oluşmasına neden enfeksiyonlardan birisi de fallop tüpünden görülen enfeksiyondur. Fallop tüpünde iltihap olmasının nedeni düzgün tedavi uygulanmamış olmasıdır. Bunun sonucunda tüpler içinde tıkanıklık olabilir. Bu tıkanıklık sonucu da oluşan embriyo buraya tutunur ve burada dış gebelik oluşmaya başlar.
Kürtaj Vakalarının Uygunsuz Yerlerde Yapılması
Özellikle yasa dışı yerlerde yapılan kürtajlar olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu yerler yeterli hijyenik koşullar taşımadığı için enfeksiyon riskinin arttığı yerlerdir. Özellikle bu konuda uzman olmayan kişilerin kürtaj yapması dış gebelik dışında çok ciddi sorunlara da yol açabilir. Uzman kişiler yapsa dahi kürtaj yapılan ortamda yeterince hijyenin koşullar sağlanmadıysa kürtaj esnasında enfeksiyon kapma riski artar ve bu da dış gebeliğin oluşmasına neden olabilir.

Fallop Tüpüne Etki Eden Operasyonlar
Pelvik bölgesi, tüp bağlama, karın bölgesinde yapılan ameliyatlar tüplerin etrafında yapışıklık oluşmasına neden olabilir. Bu yapışıklık nedeniyle de dış gebelik olma ihtimali yükselebilir. Apandis ameliyatı olan kişilerde de apandisin patlama ihtimali olduğunda tüplerin etrafında yapışıklık olma ihtimali artar. Bu yapışıklık sonucunda kişinin dış gebelik yaşama ihtimali yüksektir.
Kısırlık Tedavisi
Normal hamile kalamama nedenlerinden birisi ve kısırlığa neden olan sorunlardan en önemlileri arasında tüplerin bozuk ve hasarlı olması gelmektedir. Hasarlı olan tüplerin tedavisi için genelde tüp bebek tedavisi uygulanır. Bu tedavi yönteminde çok sayıda döllenen yumurta olabileceği için dış gebelik riski de aynı oranda artacaktır.
Önceden Dış Gebelik Yaşama
Daha öncesinde dış gebelik yaşayan birisinin sonraki dönemlerde de dış gebelik yaşama ihtimali olabilir. Ancak bu oran çok düşüktür. Bu açıdan bir kez dış gebelik yaşadıysanız ikinci kez dış gebelik yaşama riskinin düşük oranlardadır. Yine de bu konuda endişeniz vara doktorunuza danışmanızda yarar vardır.
Annenin Yaşı
Yaş ilerledikçe normal bir gebelik yaşama oranı da azalabilir. Özellikle 35 yaşını geçen bayanların yumurtalıkları işlevini eskisi gibi yerine getiremeyebilir. Bu durumlarda hem dış gebelik hem de anomoli çocuk doğurma riski artabilir. Yaşı ilerlemiş bayanların mümkünse genetik tedaviden geçerek iyi bir muayene olması yararına olabilir.
Tüplerin Doğuştan Hasarlı Oluşu
Tüplerin hasarlı olması dış gebeliğin nedenleri arasında görülen sık sorunlardan birisidir. Doğuştan tüplerin hasarlı olma durumu genelde ender görülen vakalardan birisidir. Ancak olma ihtimali de olabilir. Böyle bir durum da dış gebeliğe neden olabilir. Bu açıdan iyi bir uzmanla görüşerek bu konuda tedavi olabilirsiniz.
Sigara Kullanımı
Sigaranın sağlığa olan çok sayıda zararını uzun uzun anlatmaya gerek yoktur. Pek çok kişi sigaranın ne kadar zararlı olduğu konusunda artık bilgi sahibidir. Sigara kullanımı vücudumuzun pek çok yerine zarar verdiği gibi rahim bölgesine de zarar verir. Sigara kullanımın sık olması rahimdeki tüplerin bozulma ihtimalini artırır. Bozulan ve normal bir şekilde işlevini yerine getiremeyen tüpler sonucunda dış gebelik oranı da bir o kadar artmaktadır.
Kullanılan Bazı Doğum Kontrol Hapları
En çok önerilen ve tavsiye edilen korunma yöntemlerinden birisi de doğum kontrol haplarıdır. Doğum kontrol hapları gebelik oluşumu engellemesinin yanı sıra kişiye bazı faydalar da sağlayabilir. Yapılan araştırmalar doğum kontrol haplarının dış gebelik konusunda risk oluşturduğu saptanmadıysa da ender görülen vakalarda bazı doğum kontrol hapları dış gebeliğe neden olabilir. Bu gibi durumlardan endişeniz varsa doktorunuz ile görüşmenizde yarar vardır. Doğum kontrol hapı kullanmak istiyorsanız doktorunuz önereceği doğum kontrol haplarını kullanarak bu riski önleyebilirsiniz.
Spiral Kullanımı
Gebelikten korunmak için rahim içi spiral kullanımı da en sık tercih edilen doğum kontrol yöntemlerinden birisidir. Spiral kullanımı % 99 ihtimal gebeliği önler. Ancak küçük te olsa hamile kalma olasılığınız vardır. Bu gebeliğin dış gebelik olma olasılığı da vardır. Bu açıdan spiral kullanmanıza rağmen hamilelik belirtileri yaşıyorsanız dış gebelik ihtimali olma durumundan dolayı bir an önce doktorunuzla görüşmenizde yarar vardır.
Kadınlarda Görülen Kronik Hastalıklar
Kronik hastalık olarak bazı durumlarda kadınların rahim içindeki dokular anormal bir şekilde yumurtalık ya da fallop tüpleri dışına taşabilir. Bu durumlarda fallop tüplerinde yaralar oluşabilir. Bun durum da kişide düşük yapma ya da dış gebe kalma ihtimalini arttırır.

Dış Gebeliğin Anne İçin Tehlikeleri

Normal dışı gebelik olarak yaşanan dış gebeliğin anne için tehlikeleri küçümsenmeyecek oranda olabilmektedir. Dış gebeliğin en önemli ve en büyük tehlikelerden birisi fallop tüplerinin dış gebelik nedeniyle patlaması sonucu ölümle sonuçlanabilen vakaların yaşanmasıdır. Yapılan araştırmalarda dış gebelik kaynaklı ölümler gelişmemiş ülkelerde daha sık yaşanmaktadır. Gelişmiş ülkelerde dış gebelik sonucu ölümler ise daha ender görülen vakalardan birisidir.
Dış gebeliğin ölüm dışında diğer riskleri arasında şunlar bulunmaktadır:
• Dış gebelik yaşayan birisinin tekrar dış gebelik yaşama ihtimali olabilir. Bu durumda daha önceden dış gebelik tecrübeniz bulunuyorsa bu konuda doktorunuza danışarak doktorunuzun uygun gördüğü şekilde tedavi olabilirsiniz.
• Kısırlık: Dış gebelik sonucu kanalların kapanması riski artabilir ve bunun sonucunda da kanallarınız kapandığı için kısır olma ihtimaliniz artar. Bu konuda geç kalmadan tedavi olmanız gerekebilir.
• Rahmin alınması: Dış gebeliğim rahim boyuna kadar ulaşması durumlarında bazı durumlarda rahmin bu nedenden dolayı alınma ihtimali artabilir.
Görüldüğü gibi dış gebeliğin yol açtığı pek çok kötü sonuçlar olabilmektedir. Her kadının dış gebelik yaşama ihtimali olabilir. Bu açıdan bu konuda herhangi bir durumdan şüphe etmeseniz bile arada jinekolog muayenesinden geçmenizde yarar vardır. Belki farkında olmadığınız bazı durumlar dış gebeliğe yol açacak nedenler arasında olabilir. Bunun için jinekolog muayenesini düzenli aralıklarla takip etmenin yanı sıra pelvik bölgenizin hijyenik olmasına dikkat ederek, sigara gibi zararlı maddelerden uzak durarak ve doğum kontrol yöntemlerini doktorunuzun önerdiği şekilde kullanarak dış gebelik riskinden korunabilirsiniz.

Dış Gebelik Tedavisi

Her hastalıkta olduğu gibi dış gebelik tedavisi de yapılmaktadır. Böylece bu hastalığın yol açtığı sorunlardan büyük ölçüde korunabilir. Dış gebelik tedavisi için kişinin durumuna göre tedavi yöntemi uygulanır. Bazı hastalara ilaç tedavisi uygulamak yeterli olsa da bazı hastalar için cerrahi operasyon gerekebilir. Cerrahi operasyonlar içinde en sık uygulanan operasyon laparoskopik cerrahi yöntemdir. Bu uygulama ile dış gebelik tedavisi en iyi şekilde yapılabilir. Diğer bir dış gebelik tedavi yöntemi de medikal tedavidir. Ancak medikal tedavi için oluşan embriyoda kalp aktivasyonu olmaması ve kişinin bu tedaviye cevap verecek uygun hormonal değerlere sahip olması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu