Çocuk

Çocuklarda yüksek tansiyon özelliği nedir

çocuklarda yüksek tansiyon özelliği nedir

Çocuklarda Yüksek Tansiyon Özelliği Nedir?

Her ailenin dikkat etmesi gereken önemli unsurlarından birisi de, çocuklarda yüksek tansiyon özelliği olmalıdır. Sağlıklı bir yaşam sunmak ve onlara her konuda destek olmak istiyorsak, çocuklardaki yüksek tansiyon özelliği hakkında fikir sahibi olmalısınız. Bu sebeple, yüksek tansiyon belirtileri, tanısı, tedavi yöntemleri ve nasıl bir süreç izleneceği konusunda bizlere kulak vermelisiniz. Sağlıklı ve düzenli beslenme, egzersiz gibi yöntemler çocuklar için faydalı olsa da, hipertansiyonun birçok çocuğa olumsuz etkileri bulunmaktadır. Hastalığın fark edilmesinin önemli olduğunu ve tedavi sürecinin başlangıcını oluşturduğunu aklınızda bulundurmalısınız.

Çocuklarda Hipertansiyon Belirtileri

Görme bozukluklar, çarpıntılar, kulak çınlaması, baş ağrısı, baş dönmesi, burun kanaması belirtileri hipertansiyon tanımına uymaktadır. Bu seçeneklerden herhangi birinden şüphelenmeniz durumunda doktorunuza başvurmalı ve gerekli tedavi sürecini hızlandırmalısınız. Yüksek tansiyonun çocuklarda yol açacağı sorunlar arasında kilo kayıplar, bulantılar, çabuk yorulma, bilinç değişiklikler, havaleler, huzursuzluk ve ödem benzeri durumlar oluşabilir. Özellikle, aşağıda vereceğimiz maddeleri incelemeli ve çocuklarda yüksek tansiyon belirtileri hakkında fikir sahibi olmalısınız.

 • Böbrek taşı öyküsü
 • Guatr
 • Uyku apnesi ve uyku düzensizliği
 • Obezite
 • Düşük doğum ağırlığı ile doğum veya prematüre
 • Üriener sistemi yapısındaki bozukluklar
 • İdrar yolundaki enfesiyonlar
 • Aile içerisinde böbrek yetersizliği, enfarktüs ve yüksek tansiyondan mustarip kimselerin olması durumunda kan basıncı ölçümlerine başvurmalı ve aksatmamalısınız.
 • Diyabet veya insülin direnci de diğer unsurlar arasındır.

Çocuklarda Yüksek Tansiyon Görülme Nedenleri

Kalp hastalıkları, hormon bozuklukları ve obezite benzeri rahatsızlıklar sinir sistemini en çok etkileyen durumlar olmakla birlikte ilaçların da yüksek tansiyon ve akciğer hastalıklarını tetiklediği bilinmektedir. Hareketsiz ve tembel yaşam, kafein ve mütemadiyen stres, hazır ve sağlıksız gıda tüketimleri, zararlı diyet uygulamaları çocuklarda yüksek tansiyona yol açan nedenler arasında sayılabilir. Günümüzde, sağlıksız beslenme, psikolojik rahatsızlıklar ve çevresel etkenler sebebiyle, birçok çocukta hipertansiyon görülmektedir. Son derece ciddi rahatsızlıklara yol açabilecek bu hastalığın tanı ve tedavi süreci oldukça önemlidir. Bu sebeple, yukarıda bahsettiğimiz hipertansiyon unsurlarını dikkatli bir şekilde incelemeli ve nedenleri hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Doktor kontrolleri ve sağlık testleri, çocuğunuzun gelişimi ve hipertansiyon hastalığını yenme açısından önemli olacaktır.

Çocuklarda Yüksek Tansiyon Ve Obezite

Obezite problemi ya da kilo fazlalığı bulunan çocuklarda yüksek tansiyonun görülme olasılığı bir hayli fazla olmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda özellikle 7 yaş ve üzerinde bulunan yüksek tansiyon hastası çocukların yaklaşık %50’si obezite hastalığından mustariptir. Ergenlik dönemlerine bakıldığında ise bu oranın %90’a kadar uzadığı bilinmektedir. Obezite hastalığının etkisinde gelişen hipertansiyondan uzak durmak adına çocuklarınızın beslenme ve egzersiz alışkanlıklarını kontrol altına almalısınız. Aksi durumda, çocuklarda hipertansiyonun yol açacağı birçok olumsuz sonuç sizleri bekleyecektir.

Çocuklarda Tansiyon Holteri Ve Kullanımı

Kan basıncının gün içerisinde mütemadiyen değişiklik gösterdiği bilinmektedir. Bu sebeple, tansiyon holteri kullanımı önerilmekte ve çocuğunuzun 24 saat sürecindeki kan basıncı ölçümlerini kontrol etme imkanınız bulunmaktadır. Hastalığın tanısında son derece önemli olduğunu unutmamalı ve çocuğunuzun gündelik yaşamında ara ara kan basıncı ölçümlerini yaptırmalısınız. Bunun sonucu olarak da kan basıncı değerlerine kavuşabilir ve yüksek tansiyon miktarının hangi yoğunlukta olduğunu hesaplayabilirsiniz. Beyaz önlük hipertansiyonu veya maskeli hipertansiyon seçeneklerinden hangisine sahip olduğunu bilmeniz, hastalığın tedavisi için faydalı olacaktır.

Beyaz Önlük Hipertansiyonlarında; Kan basıncının sağlık personelleri veya hastanelerde ölçülmesi gibi bir durum söz konusudur. Tanı ve saptamanın kolay bir süreçte gerçekleşmesi mümkün olmaktadır.

Maskeli Hipertansiyonlarda; Muayenehane ya da hastane ölçümlerinin normal bir seyir izlemesinin yanı sıra gündelik kan basıncı ölçümleri gerçekleştirilmektedir. Çocuklarda kan basıncı ölçümleri anne ve babaların bilinçli ve sağlıklı bir süreç izlemeleri adına son derece önemlidir.

Çocuklarınız Okul Çağında Nelere Dikkat Etmelidir?

Ailenin en büyük görevlerinden birisi de çocuğunun sağlığını korumak ve geliştirmektir dersek sanırım yanılmış olmayacağız. Bu sebeple, okul çağına gelmiş çocuklarınızın okul sürecini yakın olarak takip etmelisiniz. Hemşireler, revir doktorları ve öğretmenlere büyük işlerin düştüğünü söyleyebiliriz. Çabuk yorulma, derslerde başarı düzeyinin düşüşleri, halsizlikler, görme problemleri, kulak çınlamaları ve burun kanamalarında kesinlikle kan basıncı ölçümü yapılmalıdır.

Ebeveynlerin bilgilendirilmesi büyük hassasiyet ve titizlik gerektiren bir konudur. Çocuk doktorlarından yardım alınmalı ve yüksek tansiyon belirtileri adım adım takip edilmelidir. Acil durum söz konusu olduğunda çocuğunuzun okul revirlerinden faydalanması ve öğretmenleri ile iletişime geçmesi gerekecektir. Çocuklarda hipertansiyon nedir? Sorularının sıklık derecesi, sorumlu aile bireyleri tarafından dile getirilmektedir. Sağlıklı bir yaşam sunmak ve çocuğunuzun bedensel ve zihinsel gelişimine katkıda bulunmak istiyorsanız, hipertansiyon hakkında fikir sahibi olmalısınız.

Çocuklarda Yüksek Tansiyon Korunma Yöntemleri

 • Kan basıncı izlenimleri yaptırmalı ve çocuğunuzu yakın olarak takip etmelisiniz
 • Tuz tüketimini azaltmalı ve sağlıklı besin kaynaklarına yöneltmelisiniz
 • Aile içerisinde gerçekleşen sosyal ve fiziksel faaliyetlere yeterli süreyi ayırmalısınız. Fitness, tenis, basketbol, yüzme, bisiklet ve park yürüyüşleri yararlı olacaktır.
 • Yemeklerin önemli olduğunu ve hazır gıdalardan uzak durulması gerektiğini bilmelisiniz. Ev yemeklerine öncelik vermeli ve yemek yanında yoğurt ve salata tüketmelisiniz. Ayran ve su tüketiminin yanı sıra ara öğünlerde süt tüketimi, kuruyemiş, kuru meyveler, çiğ sebzeler sağlıklı olacaktır.
 • Tablet, bilgisayar, televizyon ve telefon kullanımlarını kısıtlamalısınız. Bilgisayarla yapacağınız gezinti ve işlemlerinizi çocuktan uzak yapmalı ve televizyon sürecini minimuma indirmelisiniz.

Çocuklarda Yüksek Tansiyon Tedavisi

Çocuklarda yüksek tansiyon tedavisi hakkında çocuk hekimlerinden ve kardiyologlardan destek almalı ve doğru bir planlama çizmelisiniz. Hipertansiyon tedavilerinde şimdi vereceğimiz önerilere kulak asmalı ve çocuğunuzun sağlıklı olması için bu bilgileri es geçmemelisiniz.

 • Kilo kontrolleri büyük bir önem taşımaktadır. Meyve sebze yönünden faydalı besinler tüketilmeli ve tuzlu gıdalardan uzak durulmalıdır. Yemeklerde herhangi bir şekilde tuz bulundurmamalı ve enerji içeceklerinin kan basıncına olan etkilerini araştırmalısınız.
 • Çocuğunuzun ve sizin eğitim bilinciniz, hipertansiyon hastalığını yenmek adına gelişim göstermelidir. Doktor kontrollerinde, sabırlı ve titiz bir süreç izlemelisiniz.
 • Egzersizlerin büyük yararlar sağladığını aklınıza çıkarmamalısınız. Çocuğunuzun günde en az yarım saat olmak üzere egzersiz alışkanlığı edinmesini sağlayabilirsiniz. 3 ile 6 aylık düzenli ve sağlıklı egzersiz hareketleri, hipertansiyon hastalığında kan basıncını düşürecektir.
 • Yanlış ve bilinçsiz ilaç kullanmaktan vazgeçmelisiniz. Ağrı kesici, anti depresanlar, hormon ve grip ilaçlarından uzak durun. Kafein ve doğum kontrol haplarının kan basıncını olumsuz etkilediği bilinmektedir.
 • Alkol ve sigara kullanmaktan kaçının. Çocuğunuzun pasif içiciliğe maruz kalması, kan basıncında olumsuz değişikliklere yol açabilir.
 • Tümör ve damar bozukluklarında cerrahi tedavi uygulamaları gerekeceğini söylemeliyiz.

Çocuklarda Yüksek Tansiyon Hakkında

Tedavinin yanlış ve zamansız olması, çocuklarda yüksek tansiyon sorunlarına yol açmaktadır. Hipertansiyonun direkt olarak hedef aldığı organlar olan böbrek, kalp, damarlar, beyin ve gözlerde ortaya çıkması kaçınılmaz olacaktır. İdrarla kalınlaşmalar, kalp büyümesi, kalp yetmezliği, felç, beyin kanamaları, görme bozuklukları, böbreklerde bozulma, böbrek yetmezlikleri, kalp kasılmaları gibi ciddi sorunlara yol açabilir. Beyin, damar, kalp ve böbrek hasarlarının engellenmesi adına yüksek tansiyon hastalığının tedavi edilmesi hayati önem taşımaktadır. Çocuklarınızın uzun ve sağlıklı bir yaşam sürecine sahip olmasını istiyorsanız, hipertansiyon tedavilerinde dikkatli davranmalı ve doktorunuzla bilgi alışverişinde bulunmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu