Çocuk

Çocuklarda Öksürüğü Azaltacak Öneriler

çocuklarda öksürüğü azaltacak öneriler

Çocuklarda Öksürüğü Azaltacak Öneriler

Yetişkinler hasta olduklarında zor bir sürece girmektedir. Ancak bu durum çocuklar için çok daha fazla sancılı geçebilmektedir. Çocuklarda öksürük ile karşılaşan anne babaların dikkat etmesi gereken belli başlı hususlar vardır. Bu yöntemlere ve püf noktalara dikkat ederek öksürüğü azaltmaları da mümkündür. Hatta hastalığın ilerlemeden sonlanması için de öneriler hayat kurtarabilir.

Öksürüğü Azaltmak İçin Neler Yapılabilir?

Uzun süren öksürükler sadece çocukların değil, aynı zamanda anne babaların da canını sıkabilmektedir. Evde uygulanacak basit yöntemler elbette var; ancak, unutulmaması gereken önemli bir husus da vardır. Çocuk doktoruna başvurup ilaç takviyesi almak en önemli adımdır. Sadece sunacağımız bu yöntemler ile öksürüğü kesmek mümkün olmamakta ve tıbbi bir tedavi olarak bu çözümler de görülmemektedir. Her öksüren çocuğun yakından gözlemlenmesinin önemli olduğunu da unutmayalım. Birkaç maddede püf noktalara değinerek ilaçlara takviye verebilir ve öksürüğün daha da kısa sürede kesilmesine yardım edebilirsiniz.

 • Hastalığa yakalanmadan önce hastalıktan korunma hususuna da önem vermek gerekir. Mesela hasta olan kişilerden çocukları uzak tutmak, soğuk havalarda korunaksız olarak dışarıya çıkmamak ilk alınabilecek önlemler arasındadır.
 • Aşı takvimine mutlaka uyulmalıdır.
 • Bol sıvı tüketimi ve vitamin takviyesi her hastalıkta olduğu gibi öksürük için de destekleyici yöntemler arasındadır. Ancak 6 aydan önce hiçbir çocuğa ek sıvı verilmemelidir. Bal konusunda da yine 1 yaş beklenmelidir.
 • Öksürüğün etkisini azaltmak için burnun tıkalı olmaması gerekir. Rahat nefes alınmasına destek verilmelidir.
 • Yastık görevi görecek bir havlu ile baş desteklenmelidir. Bu şekilde nefes alışverişi de kontrol altında tutulabilir.
 • Odanın nemi orta düzeyde tutulmalıdır. Ne çok kuru ne de çok nemli bir ortamda bulunmak gerekir. Özellikle de kuru ortamların öksürüğü tetiklediği unutulmamalıdır.
 • Çocukların dinlenmesi sağlanmalıdır. Özellikle de okula giden çocuklar için aşırı öksürük gözlemlendiği günlerde okula gidilmemesi gerektiği verilen tavsiyelerin başındadır.
 • Ev içinde sigara içilmesine engel olun. Sigara sadece öksürük için değil, birçok konuda çocuklara zarar veren bir etkendir. Ancak öksürük ile karşı karşıya kalındığı zaman daha çok dikkat edilmesi gerekir.
 • Doktorun her zaman dinlenmesi gerektiğini yeniden hatırlatalım. Verilen ilaçların düzenli ve denildiği süre boyunca kullanılması önemlidir. Unutulmamalıdır ki her ilacın hemen bırakılması uygun olmaz. Özellikle de antibiyotik türevi ilaçların sonuna kadar bitirilmesi önemlidir. Bu konuda doktorun tavsiyelerine kulak verilmelidir.
 • Sağlıklı beslenme ile desteklenmelidir. Vitamin takviyesinin yanı sıra bağışıklığın güçlenmesi için düzenli ve sağlıklı yiyecekler yenmelidir.
 • Evin sürekli olarak her gün havalanması gerekir. Temiz hava ve bol oksijen hastalıkların kovulmasında önemli olan bir adımdır. Hem de evin havasının değişmesi ve kokulardan arındırılması için de bu önemlidir.

Her şeyden önce öksürüğün bir hastalık olmadığını unutmayalım. Ancak düzenli takip edilmesi gereken ve önlem alınmadığı zaman ilerleyip ciddi hastalıklara sebep olabilecek kadar da önemli olduğunu hatırlamak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu