Çocuk

Çocuklarda neden lenf bezi şişlikleri olur

çocuklarda neden lenf bezi şişlikleri olur
Çocuklarda Neden Lenf Bezi Şişlikleri Olur

Lenf bezi şişmesi genel olarak enfeksiyona bağlı olarak gerçekleşmekte ve ağrılı bir süreci kapsamaktadır. Lenf bezleri hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı vücudun direnç sağlamasında önemli bir parça olarak bilinmektedir. Lenf bezleri boyun, koltuk altı, göğüs, karın boşluğu ve diz arkasında bulunmaktadır.

Çocuklarda lenf bezi şişkinlikleri meydana geldiğinde en geç 1 ya da 2 hafta içerisinde normale dönmesi gerekmektedir. Eğer şişkinlik normale dönmüyor ise mutlaka doktora danışmakta fayda var. Çocuklarda bulunmakta olan lenf bezleri yetişkinlere oranla daha hızlı bir şekilde çalışmaktadır ve herhangi bir durumda daha belirgin olarak kendini gösterebilmektedir. Çocuklarda görülen lenf bezi şişlikleri çoğunlukla enfeksiyon sonucu ortaya çıkmaktadır. Bakteri enfeksiyonları, üst solunum yolu enfeksiyonu ve alt solunum yolu enfeksiyonları çocuklarda lenf bezi şişkinliklerinin meydana gelmesine yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra ayrıca dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı da yanıt olarak lenf bezlerinde şişlik gözlemlenebilmektedir.

Enfeksiyona bağlı olarak şişen lenf bezi ağrılı olabilmektedir. Lenf bezi şişmesine yol açan başlıca enfeksiyonlar ise; grip, soğuk algınlığı, kızamık, bademcik iltihabı, ağız içinde meydana gelen yaralar ve frengi gibi rahatsızlıklardan kaynaklanabilmektedir. Ağız içerisinde meydana gelen iltihaplanmalarda genel olarak boyun bölgesindeki lenf bezlerinde şişme gözlemlenebilmekte ve bu durum yaklaşık olarak 2 hafta gibi bir süreyi kapsayabilmektedir.

Çocuklarda Lenf Bezi Büyüklüğü

Lenf bezlerinin büyüklüğü yerleşim yerine göre farklılık göstermektedir ancak sağlıklı bir çocuktaki lenf bezi büyüklüğü yaklaşık olarak 0.5 cm ile 1.5 cm arasında olmaktadır. İnsan vücudunda yaklaşık olarak 600’e kadar lenf bezi bulunmaktadır. Lenf bezi şişkinliği genel olarak vücutta boyun bölgesi, kasık bölgesi ve koltuk altında meydana gelebilmekte ve gözle görülebilir bir şekilde büyüme sağlayabilmektedir. Çocuklarda lenf bezi şişkinliği enfeksiyonun yanı sıra alerji ve doku rahatsızlıklarından da kaynaklanabilmektedir. Lenf bezi büyümesi bazen yeni doğan bebeklerde de gözlemlenebilmektedir.

Lenf Bezi Şişkinliği Fark Edilince Neler Yapılmalı

Çocuklarda meydana gelen lenf bezi şişkinliği ailesi tarafından fark edildikten sonra mutlaka doktora muayene edilmesi gerekmektedir. Anne ve babanın lenf bezi büyüklüğünü nasıl ve ne zaman fark ettiği, lenf bezi şişkinliği ile birlikte ortaya çıkan başka bir rahatsızlık olup olmadığı, şişlik olan bölgede ağrı olup olmadığı ve lenf bezi şişkinliğinde artış olup olmadığını doktora doğru bir şekilde bildirmesi gerekir.

Doktor tarafından yapılmakta olan muayene sonucu lenf bezi şişkinliğinin bir enfeksiyondan dolayı kaynaklandığı ortaya çıkarsa doktorun uygun görmüş olduğu tedavi yöntemi uygulanır ve 2 hafta gibi bir süre içerisinde lenf bezlerinde düzelme görülür. Ancak tedaviye sonuç vermeyen durumlarda ise biyopsi işlemi uygulanarak lenf bezi çıkartılır.

Çocuklarda Lenf Bezi Şişmesi Hangi Durumlarda Tehlikelidir

Lenf bezi şişmesi bazen tehlikeli durumlara yol açabilmektedir. Lenf bezi şişmesinde tehlikeli durum olduğunu bazı belirtilerden anlayabiliriz. Bu belirtiler şunlardır;

  • Lenf bezi 2 hafta süre geçmesine rağmen küçülmek yerine daha da büyüyor ise
  • Beraberinde ateş ve kilo kaybı gibi sorunları da getiriyor ise
  • Vücutta ağrı ve köprücük kemiği etrafında beze var ise
  • Sürekli tekrarlayan öksürük ve nefes darlığı problemi var ise mutlaka doktora başvurmakta fayda vardır.

Doktor tarafından yapılan muayene sonucunda kan sayımı, böbrek ve karaciğer fonksiyon testleri, akciğer grafisi ve kan yaymasında riskler ortaya çıkar ise tümöre yol açmamasından dolayı lenf bezi biyopsi uygulaması ile alınabilmektedir.

Çocuklarda Lenf Bezi Kanseri

Çocuklarda lenf bezi kanseri belirtileri koltuk altı ve kasık bölgesinde meydana gelen lenf bezi şişkinlikleri ile kendini belli etmektedir. Lenf bezi şişmesi genel olarak ağrısız bir şekilde oluşmaktadır. Lenf bezi şişkinliği fark edildiği zaman doktora başvuru yapılmalıdır. Doktor muayene sonucu lenf bezi kanserinden şüpheleniyor ise bazı kan testleri isteyebilmektedir. Bu testler ile kan hücre sayımı kontrol edilir. Eğer kan testi sonucunda lenf kanseri belirtisi var ise kan hücrelerinin üretmekte olduğu kemik iliğinden örnek alınmaktadır. Bu işlem ağrılı bir süreci kapsamaktadır.

Lenf bezi kanseri tedavisinde kemoterapi, radyoterapi, immünoterapi ve kök hücre nakli yöntemleri uygulanmaktadır. Lenf bezi kanseri genetik olarak oluşabileceği gibi aynı zamanda beslenme alışkanlığı, bağışıklık sistemi ve zararlı kimyasallar sonucu ortaya çıkabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu