Çocuk

çocuklarda kızamık belirtileri ve tedavisi

çocuklarda kızamık belirtileri ve tedavisi
Çocuklarda Kızamık Belirtileri Ve Tedavisi

Eski Arap uzmanlarının yaptığı araştırmalar sonucu kızamık, çiçek hastalığı türlerinden biri olarak belirtilmiştir. Morbilli denilen virüsün vücuda girmesi sonucunda kızamık hastalığına yakalanılmaktadır. Kızamık hastalığı genelde solunum yolu ve havadan bulaşan bir enfeksiyon türüdür. 3 ile 10 yaş arasında ki çocuklarda görüldüğü gibi yetişkinlerde de çıkarılan hastalık türüdür. İnsan hayatı boyunca bir defa yaşanan bir hastalıktır.

Vücutta kırmızı kırmızı beliren kabarcıklar oluşması ile teşhis edilebilir. Ateşli bir şekilde geçirilebileceği gibi sakin geçiren kişilerde bulunur.

Kızamık Belirtileri Nelerdir?

Nefes, hatta temas yolu ile bulaşan hastalık 7 gün içerisinde ortaya çıkar. Kırmızı döküntülerin vücutta oluşması ile hafif kaşıntılar görülür. Hastalığın başlaması üzerine 5 günden fazla sürebilir. Asıl kuluçka dönemi diye adlandırdığımız dönem 10-12 gün arasında gerçekleşir. Bu dönem sürecinde çocuk ayakta geçirir, fakat sonrasında 2-3 gün boyunca halsizlik, yorgunluk, ateş ve burun akıntıları gibi bulgular gözlenmektedir. Gebelik sonrasında bebek 6 ay boyunca anneden geçen antikorlar ile korunur.

Belirtilerin ortaya çıkması ile birlikte yanak içlerinde koplik lekeler diye adlandırdığımız kırmızı-beyaz lekeler meydana gelir. Asıl kızamık başlangıcı teşhisi bu lekeler ile konulmaktadır. Bu lekelerin kaybolması 14 saati bulur.

Son günlerde geçirilen hastalık ateşin yükselmesine neden olacaktır. Bebeklerde bu sık sık kontrol altında tutularak tehlike anında doktora başvurulmalıdır. Aksi durumda havale geçirme riski bulunmaktadır.

Hastalık dönemi boyunca kırmızı döküntüler vücudun her yerinde çıkabilir. Kademeli olarak kabaran vücut iyileşmeye başladığında da kademeli olarak vücuttan geçer. Son zamanlarda kabarmalar ve kızarıklar vücuttan geçerken, soyulmalarda meydana gelebilir.

Bir defa geçirilen hastalık bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi sonucu bir daha meydana gelmeyecektir.

Kızamık Hastalığı Tedavi Yöntemleri

Kızamığın belli bir tedavi yöntemi yoktur. Hastalık bir virüsü bağışıklık kazanma aşaması olduğu için sadece hafifletmeye yönelik tedaviler bulunur. Özellikle de çocuğunuz okul çağında kızamık hastalığı geçiriyor ise kesinlikle bu dönem içinde okula gönderilmemeli. Aksi durumda başka çocuklara da bulaşmasına neden olacaktır.

 • Kızamık hastalığı tedavi yöntemlerine gelince, kızamık geçiren hasta kesinlikle güneş gören bir odada yatırılmalı. Kıyafetleri ve yatacağı çarşaflar temizlenip, ütülenmeli.
 • Belirtilen koşullara uyulmaz, hijyen bir alanda bulunmaz ise hastalık zatürreye çevirir. Doktora tedavi olunup, doktorun vereceği ilaçlar zamanı aksatmadan kullanılmalı.
 • Kızamık hastaları mutlaka sık sık ateşi kontrol edilerek, müşade altında tutulmalı.
 • Özellikle kızamığı ağır geçiren çocuklarda çocuğun eli yüzü temiz tutulmalı, gözleri ılık su ile yıkanmalıdır.
 • Hastalığın son dönemlerde geçirilen soğuk algınlığı esnasında burunu açmak için damlalar mevcut bulunmaktadır. Bunları kullanırsak çocuk daha rahat nefes alaca seviyeye gelecektir.
 • İshal durumu gözlenebilir. Bu durumda çocuğa bol sıvı tüketiminde yardımcı olun. Su içirin.
 • Eğer solunum yolları şiddetli şekilde tıkalı ve ağır hastalık geçiriyor ise doktora kesinlikle danışın.
 • Kalacağı odayı sık sık havalandırın ve temiz hava almasına yardımcı olun.
 • Oda sıcaklığını 20 derecede muhafaza etmek gerekir.
 • Sindirimi kolay olacak sebze, sebze çorbaları, yemekler tüketilmelidir.
 • Karantina altına almaktansa kızamık hastalığı geçirmemiş kişiler ile o zaman diliminde görüşmemeyi tercih etmelisiniz.

Kızamık Aşısının Önemi

Kızamık hastalığına yakalanmamak veya hafif geçirmek için kızamık aşısı oldukça önemlidir. Çocuk doktorlarına kızamık aşısının zamanını sormalı ve bu aşıyı mutlaka yaptırmalıyız. Kızamık aşıları 2-3 doz olarak günümüzde yapılır. Bebeklerde 12 aylıkken ilk doz enjekte edilir. İkinci aşı ise 5-6 yaşlarında yapılmalıdır. Üçüncü doz ise 12 yaşına gelindiğinde yapılır.

Kızamık belirtileri ile karşılaşıldığında mutlaka aile hekiminize müracaat etmeniz gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu