Çocuk

Çocuklarda bahar alerjisi

çocuklarda bahar alerjisi

Çocuklarda Bahar Alerjisi

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte çocuklarda bahar alerjisi sıklıkla kendisini göstermektedir. Yetişkin, yaşlı, çocuk her kesimi meşgul eden bu alerji, tedavi edilmediği sürece ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Burun kanaması, nezle ve astım gibi sorunların nüksetmesi ve yaygın olarak görülmesi mümkündür. Çocukların gelişimini direkt olarak etkileyebileceğini aklınızdan çıkarmamalı ve gerekli önlemleri almalısınız.

Bahar Aylarındaki Alerji Şikâyetleri

Öncelikle, bahar alerjisinin ağaçlardan yayılan polenlerden ortaya çıktığını ve ciddi rahatsızlıklara yol açabildiğini belirtmemiz gerekiyor. Anne ve babaların çocuklarını bu rahatsızlıktan korumaları ise oldukça önem taşımaktadır. Bu alerjinin yıl boyu devam edebileceğini bilmeli ve bu doğrultuda hareket etmelisiniz.

Alerjik nezlelerde çiçek açmayan ağaçlardan yayılan polenler havada süzülmektedir. Havanın sıcak ve çocukları cezbeden bahar mevsimine denk gelmesi, çocuklar için alerji tehlikesini ortaya çıkarmaktadır. Solunum yollarını etkilemesi, göz, akciğer vb. birçok organa bulaşabilme özelliği ile bahar alerjisi sıklıkla şikâyet edilen sorunlardan birisi haline gelmiştir. Burun kaşıntısı, baş ağrısı, kulak tıkanması gibi şikâyetlerin ciddi hastalıklara yol açtığı da akıldan çıkarılmamalıdır. Göz sulanması, kaşıntı ve nezle gibi sorunların hepsinin birlikte ortaya çıkabileceği gibi bahar alerjisinden korunmanın mümkün olduğunu da eklemeliyiz.

Astım Sorunu Ve Bahar Alerjisi

Bitki ve çiçeklerin ev, bahçe, sokak ve birçok yaşam alanında olmasının çocuklar için artı değerler olduğunu bilmemiz kadar, çiçeksiz ağaçlardan yayılan polenlerin yol açtığı tahribatların da farkında olmalıyız. Alerjik nezle ve astım şikâyeti olan her çocuğun, bahar alerjisine karşı daha duyarlı ve hassas olduğu ise inkâr edilemez bir gerçektir. Bu sebeple, çocuklarınız için koruyu önlemler almaktan vazgeçmemelisiniz. Elbise temizliği, evlerin çamaşır su ile yıkanması ve hijyenik bir konuma getirilmesi oldukça önemlidir. Astımla birleşen bahar alerjisinin ciddi hastalıklara yol açtığı birçok sağlık uzmanı tarafından dile getirilmelidir. Burun spreyi ve koruyucu ilaçlar kullanmalı ve doktorunuz kontrolünde hareket ederek bahar alerjisi astım birlikteliğinin önüne geçebilirsiniz.

Alerjik Nezle Ve Bahar Alerjisi

Alerjik nezlenin, özellikle bahar aylarında artış göstermesi, hayvan tüyleri, tütün dumanları, evlerdeki toz ve kırdaki bazı bitkilerle mümkün olmaktadır. Çocuklarda alerjik nezlenin olması durumunda bunun astım gibi hastalıklarla devam ettiği de bilinmektedir. Hırıltı, öksürük ve vücutta tıkanma gibi belirtilerin görülmesi durumunda en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz. Önlem alınmadığı sürece alerjik nezlelerin bir yaşam süresince devam etmesi de muhtemeldir. Bu sebeple dikkatli olmalı ve çocuğunuzun bahar aylarını sağlıklı geçirmesi adına titiz ve bilinçli bir yol izlemelisiniz.

 

Bahar Alerjisi Hakkındaki Yanılgılar

Bahar aylarıyla birlikte çiçeksiz ağaçlardan yayılan polenlerin birçok insanı etkilemesi kadar, bu sorunun diğer hastalıklarla karıştırılması da mümkündür. Buna örnek olarak soğuk algınlığı diyebiliriz. Nezle ile sürekli olarak karıştırılması, hem yanlış tedavi yöntemleri, hem de rahatsızlığın ileri seviyeye taşınmasına yol açmaktadır. Doktor kontrolleri ve alerji testleri, özellikle çocuklarda alerji gelişiminin önüne geçmek adına son derece önemli olacaktır.

Alerjiye Yol Açan Unsurlar Tespit Edilmelidir

Alerjik nezle şüphesi taşıyan çocuklar adına ebeveynlere oldukça önemli görevler düşmektedir. Bu sebeple, kan ve cilt testlerini aksatmamalı ve burun kanaması gibi durumları da es geçmemelisiniz. Çocuğunuzun nelere ve ne şekilde tepki verdiğini kontrol etmeli ve doktor tavsiyesine bağlı kalacağınız bir yol izlemelisiniz. Her çocuğun alerjiye karşı hassas noktaları bulunduğunu belirten sağlık uzmanları, ailelere büyük sorumluluklar düştüğünü ve aşı, test ve tedavi gibi unsurları göz ardı etmemeleri gerektiğinin altını çizmektedirler.

Bahar Alerjisi Ve Tedavi Yöntemleri

Alerjenlerden kaçınıldığı takdirde, alerjik nezleyi önlemekte büyük bir adım atmış olacağınızı söylemeliyiz. Çocuğunuzda, polenlere karşı bir alerji durumu gelişimi söz konusu ise, bahar aylarında orman, kır ve bitkilerin yoğun olduğu bölgelerde korunma yöntemlerine başvurmalısınız. Bahar alerjisi tedavi yöntemleri arasında ilaç tedavisi olduğu kadar aşılardan da yararlanabilirsiniz. Düzenli ilaç kullanımı ve gerekli özen gösterildiği takdirde çocuğunuzun bahar alerjisini yenmesi aynı oranda olumlu bir ivme kazanacaktır.

Bahar Alerjisi Teşhisinin Önemi

Geniz etinde büyüme, kulak iltihapları ve sık sinüzit gibi hastalıklara yol açabilen bahar alerjisi, okul çağındaki çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Alerjik nezleye sahip çocuklarda ise daha riskli durumlar oluşabilir. Bu sebeple, doğru ve bilinçli tespitlerde bulunmalı ve doktorunuzdan yardım almalısınız. İlaç tedavilerini aksatmadığınız takdirde, %100’e yakın başarılı sonuçlar almanız mümkündür. Aşıların ve testlerin de teşhis ve tedavi noktasında önemli olduğunu ekleyelim.

Bahar Mevsiminde Polenlerden Korunmak

Astım benzeri polenlerin sebep olduğu bahar alerjileri, çocukların bedensel ve zihinsel gelişiminde bir hayli etkilidir. Çiçeksiz ağaçlardan yayılan polenler, sıcak havada yaşam alanlarının birçok noktasında karşılaşabileceğiniz pamuksu maddelerdir. Polenlere karşı korunma adına ev temizliği, elbise değişikli, düzenli banyo ve hijyenik ortam son derece önem taşıyacaktır. Çocuklarda alerji nedenleri hakkında fikir sahibi olmanız, ciddi hastalıkların önüne geçmeye ve çocuğunuza sağlıklı bir gelecek sunmaya yardımcı olacaktır. Sıcak ve bahar aylarında çocuğunuzu özellikle öğle saatlerinde dışarı çıkarmamaya özen gösteriniz. Ağaç polenlerinin öğle vakitleri daha fazla yayıldığı bilinmektedir. Doktor destekli uygulayacağınız sağlık programı ise, hem astım, hem de sinüzit gibi hastalıkları engellemek adına faydalı olacaktır.

Bahar Alerjisi Aşısı Kimlere Yapılmaktadır?

Alerjik nezlesi gelişen çocuklarda, bahar alerjisi aşısı tavsiye edilmektedir. Süreklilik arz eden göz kaşınması, hapşırmak, burun tıkanıklığı, nefes sıkışıklığı ve öksürükler, alerjik nezle ve astım belirtileri arasında gösterilmektedir. Cilt alerji testlerinin başarılı sonuçlar sunduğunu da eklememiz gerekiyor. Bahar aylarında artış göstermesi, önüne geçilmeyecek bir sorun olduğu anlamına gelmemektedir. Bilinçli ve akılcı bir yol izleyerek çocuklarınızı bahar alerjisinden koruyabilir ve aşılarınızı düzenli olarak yaptırabilirsiniz. Bahar alerjisi aşısı çocuklarda doktor kontrolü ile yapılmalı ve testleri aksatmamalısınız.

Bahar Alerjisi Aşı Tedavileri Hakkında

Üç yaş sonrası bahar alerjisi aşı tedavisi uygulanabilmekte ve beş yaşından sonra tekrar yapılabilmektedir. Bahar alerjisi aşı tedavilerinin üç tür olduğunun altını çizmeliyiz. Cilt altına enjeksiyon, tablet ve dilaltı damla şeklindedir. Mevsim öncesi ve yıl boyunca yapılan bu tedaviler, çocuk uzmanları kontrolünde yapılmalıdır. Kendi kararınızla yapacağınız alerji testlerinde yapılacak yanlış tanı ve hatalar, çocuklarınızda ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Bu sebeple uzmanlara başvurmaktan kaçınmamalı ve sağlık kurumlarından yardım almalısınız.

Bahar Alerjisi Hakkında

  • Meyve suyu ve bol miktarda su tüketerek çocuklarınızın enerjik olmasına yardım edebilirsiniz.
  • Bahar mevsiminde ortaya çıkan polenlerden uzak durmalı ve çocuklarınıza koruyucu elbiseler giydirmenin yanı sıra güneş gözlüğü ve spreyler kullanabilirsiniz.
  • Bahar aylarında göz alerjisi ve alerjik nezle belirtisi taşıyan çocuklarınızı incelemeli ve doktorunuzdan yardım almalısınız
  • Polenlerin yoğun olduğu alanlarda ağızdan nefes almak yerine burnunuzu kullanabilir ve polenlerin yol açacağı bahar alerjisi belirtilerini asgari düzeye indirebilirsiniz.
  • Aşı tedavilerinden faydalanabilir, ilaç ve alerji testlerini yapabilirsiniz.
  • Evinizi temiz tutmalı, çamaşır suyu ile yıkamalı ve çocuğunuzun elbiselerini dışarıda kurutmalısınız. Aynı zamanda gözlük ve elbise takviyelerini de aklınızdan çıkarmamalısınız.
  • Kulaktan dolma bilgilerle hareket etmemeli ve alerji uzmanlarından gerekli desteği alarak çocuğunuzu bahar alerjisine karşı koruyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu