Çocuk

Çocuğunuzun Ateşi Düşmüyorsa Ateş Düşürme Yöntemleri

çocuğunuzun ateşi düşmüyorsa ateş düşürme yöntemleri

Çocuğunuzun Ateşi Düşmüyorsa Ateş Düşürme Yöntemleri

Ateş sorunu bebek ve çocuklarda en sık görülen ve korkulan durumlardan birisidir. Özellikle bebek ve küçük çocuklar için ateş bazı durumlarda korkulsa da 40 dereceyi bulmayan hafif ateş durumlarında alabileceğiniz bazı önlemler ile çocuğunuzun ateşini düşürebilirsiniz. Çocuklarda ateş yükselmesi 40 derece ve üstü durumlarda ancak endişe edilebilir. Bu durumlarda vakit kaybetmeden hemen doktora gitmek oldukça önemlidir. Aksi takdirde ateşin gereğinden fazla yüksek olması ve buna müdahale edilmemesi durumunda havale geçirme gibi çok ciddi sorunlara yol açabilir. Bu açıdan gerektiği yerde ateş yükselmesinin olduğu durumlarda mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir.

Ateş yükselmesi için kritik olan ve önemsenmesi gereken süreç 3 günlük bir dönemdir. Bu üç günlük süreç içinde özellikle küçük bebek ve çocuklar sıkı takibe alınmalıdır. Özellikle bebekler daha fazla önemsenmeli. 6 aydan büyük bebeklerde ateş 39 derecenin üstüne çıkmadıysa bu durumda evde yapılabilecek bir takım yöntemlerle ateş düşürülebilir. Bunun dışında eğer 40 derece ve üstüne üzerine ateş çıktıysa mutlaka ama mutlaka uzman bir doktora vakit kaybetmeden çıkılmalıdır.

Evde çocukların ateşini düşürmek için uzmanların önerisi hemen antibiyotiklere sarılmamaktır. Doktor önerisi dışında antibiyotik kullanımına hemen başlamamak gerekir. Doktorun önerdiği şekilde ve uygun gördüğü ilaçlar vasıtasıyla ateş düşürülebilir. Bu konuda doktordan gereken yardım ve destek alınmalıdır.

Çocuklarda Ateşi Düşürmek İçin Ne Yapılabilir?

Çocuklarda ateş yükselmesi konusunda destek sağlamak için doktora başvurmadan önce bazı önlemler alınabilir. Çocuklarda ateş düşürme yöntemleri olarak yapılması gerekenler olarak şunları önerebiliriz:

  • Ateşi olan çocuklar öncelikle sıkı giydirilmemeli. İnce kıyafetler seçilerek ince ve bol giyilmelidir. Bu durumda çocukların üzerinde kalın giysiler varsa mutlaka çocuk soyulmalı. Bebekler mümkünse sadece alt beziyle kalabilir.
  • Ateş durumunda sıvı kaybı yaşanabilir ve vücut sıvı ihtiyacına gerek duyabilir. Bu durumda çocuğun bolca sıvı tüketmesi sağlanmalıdır. Ateş durumunda bol su içirilebilir. Meyve suları içirilebilir.
  • Ortamın sıcaklığı da muhafaza edilmeli. Ortalama sıcaklık olarak çocuğun kaldığı ortam 21-22 derece arasında en az tutulmaya gayret edilmelidir. Ortamın çok sıcak olması ateşi daha da yükseltebilir.
  • Ateşlenen çocuklara ılık su ile banyo yaptırmak ateşin düşürülmesi konusunda oldukça etkilidir. Bu amaçla ateşli çocuklara ılık su banyosu yaptırmak çocuğa oldukça iyi gelecektir.
  • Ateş durumunda hemen antibiyotiklere sarılmamak gerekir. Doktora danışmadan gelişigüzel ilaç kullanımı yarardan çok zarar getirebilir. Bu amaçla antibiyotik kullanımına dikkat etmek oldukça önemlidir.

Sirke İle Ateş Düşürmek

Sirkenin yapılan araştırmalara göre pek çok faydası olduğu kanıtlanmıştır. Çocuklarda sirke ile ateş düşürmek konusunda bazı uzmanlar bunu uygun görmese de çok yüksek olmayan ateş durumunda biraz sirkeli su etkili olabilir. Bunun için bir sürahi suyun içine bir miktar elma sirkesi konarak sirke su ile öncelikle seyreltilmelidir. Sonrasında çocuğun koltuk altına, sırtına, bacakları bir bez vasıtasıyla sirkeli su ile teması sağlanır. Sirkeli bezi başa ve alına koymak sakıncalı olabileceği için bu kısımlara sirkeli bezi koymamak daha uygun olacaktır. Belirttiğimiz bölgelere sirkeli bezi sürerek ateşin düşmesi sağlanmalıdır.

Saymış olduğumuz yöntemler ve sirke ile ateşi düşürme ateşin 40 dereceyi bulmadığı zamanlarda uygulanmalıdır. Eğer çocuğun ateşi 40 derece ve üstü ise bu durumda vakit kaybetmeden bir an önce doktora gitmek ve doktorun önerdiği şekilde tedavi ettirmek gerekir. Hastanede ateşin düşmesi için gerekli önlemler ve tedavi işlemi yapılacaktır. Doktorun önerdiği şekilde şurup ya da ilaç ta kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu