Çocuk

Çocuğa günde ne kadar atıştırmalık verilmeli

çocuğa günde ne kadar atıştırmalık verilmeli

Çocuğa Günde Ne Kadar Atıştırmalık Verilmeli?

Çocukların gün içerisinde tükettiği besin değerleri ve miktarları oldukça önemlidir. Özellikle, bedensel ve zihinsel gelişimleri açısından anne ve babaların titiz olmaları gerektiğinin altını çizmeliyiz. Günümüzde, çeşitli sağlık örgütlerinin belirttiği üzere, çocukların gün içerisinde en 100 kaloriyi geçmeyecek şekilde atıştırmalık tüketmeleri gerektiği belirtilmektedir. Sağlıksız beslenme sonucunda ortaya çıkan obezite ve çeşitli hastalıkların önüne geçebilmek için, hem atıştırmalıklara, hem de öğün yemeklerine önem gösterilmelidir.

Bu yazımızda sizlere çocuğun atıştırmalık olarak ne yemesi ve hangi miktarda tüketmesi gerektiğini belirteceğiz. İngiltere Kamu Sağlığı araştırmacılarının verilerine göre, çocukların günde en az üç veya dört sağlıksız şekerli içecek ve atıştırmalık tükettiğinin altı çizilmektedir. Tavsiye edilen şeker miktarını bir hayli aşan bu tüketimden çocukların olumsuz yönde etkilendiği ve hastalıklara yol açtığı da eklenmektedir.

Hastalıkların Önüne Geçmelisiniz

Endüstriyel çağımızın en büyük sorunlarından biri olan sağlıksız beslenme, orta yaşlı ve yaşlıları etkilediği kadar çocukları da abluka altına almaktadır. Bunun önüne geçebilmek için birçok sağlık kurumu ve örgütün çalışmaları yoğun bir hızda devam etmektedir. Ebeveynlerin bu noktada son derece titiz ve hassas davranmaları gerekiyor. Yapılan araştırmaların bir sonucu olarak çocukların hemen hemen her yıl 500 bisküvi ve 130dan fazla hamur işi, çörek, kek, 80 çikolata, 110 porsiyon tatlı ve 200’e yakın gazlı içecek ve meyve suyu tükettiği söylenmektedir. Çocuğa günde ne kadar atıştırmalık verilmeli? Sorusuna ek olarak obezite vb. hastalık riskleri konusunda da dikkatli olmalısınız.

Sebze Ve Meyve Tüketmelisiniz

Atıştırmalıklar, çocukların vazgeçilmezleri arasında görülse de, ailelerin izleyeceği yolun öneminin vurgusunu da yapmamız gerekiyor. Araştırmacıların kampanyalar düzenlediğini ve ailelere sebze ve meyve tüketimi konusunda önerilerde bulunduğu bilinmektedir. Çocuğunuzun sağlıklı gelişimi açısından meyve ve sebzelerin tüketimi son derece önem taşıyacaktır. Bu sebeple, kendinize besin tablosu oluşturmalı ve çocuğunuzun uyması gereken noktaları belirtmelisiniz. Özellikle, okul çağındaki çocuklar ve bebekler için düzenli ve sağlıklı bir beslenme programının etkisi, hem zihinsel, hem de bedensel gelişime direkt etkisi olacağı unutulmamalıdır.

Kalsiyum ve vitamin açısından son derece zengin olan içecek ve yiyeceklere yönelmeli ve sağlık araştırmacılarını dikkate almalısınız. Çocuğa atıştırmalık önerilerimizi titizlikle incelemeli ve çocuğunuza mutlu bir gelecek zemini oluşturmalısınız. Gün içerisinde altı öğünlük bir beslenme süreci izleyen çocukların; rahatsızlık ve hastalıklara karşı daha korunaklı ve sağlıklı bir süreç izledikleri de bilinmektedir. Bu yazımızdaki önerileri dikkate almalı ve çocuğunuzun geleceğini etkileyebilecek unsurlardan kurtulmalısınız. Sebze ve meyvelerin içerdiği vitaminlerin oranı ve miktarı konusunda bilinçli davranmalı ve sağlık makalelerine göz atmalısınız. Aşırı tüketim sonucunda ortaya çıkacak bedensel ve zihinsel sorunların olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Çocuğunuzun Yeme Alışkanlıklarınızı Taklit Etmesi

Bilinçli ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip bir aile için çocuğunun yeme alışkanlığı hiçbir zaman sorun olmamaktadır. Ancak, aile içerisindeki tüketimin dengesiz ve sağlıksız olması, çocuğun gelişimini direkt olarak etkileyecektir. Bir evde hamur işleri, hazır meyve suyu, asitli içecekler, börek-tatlı, kızartmalar, cips ve hamburger benzeri şeyler tüketiliyorsa, çocuğun etkilenmeme payı bir hayli düşük olacaktır. Çocuğun atıştırmalık alışkanlığı var ise, ailenin önce kendisini sorgulaması ve dikkatli olması gerekecektir. Doğal beslenme kaynaklarına ve ev yemeklerinin hafif ve lezzetli olmasına da özen gösterilmelidir.

Çocuk beslenmelerinde, aile içi prensiplerin rolünün büyük olduğunun altını çizmeliyiz. Abur cubur diye belirtilen yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Besin tablosu oluşturmalı ve doktor kontrollerinde tavsiye ve önerileri dikkate alınmalıdır. Bir çocuğun ailesini örnek alması kaçınılmaz olacağından, anne ve babalara büyük sorumluluklar düştüğü akıldan çıkarılmamalı ve bu doğrultuda hareket edilmelidir.

Hastalıklı Çocuklara Hangi Besinler Verilmelidir?

Doktor ve sağlık kuruluşlarının tavsiyelerini dikkate almalı ve sık hastalanan çocuğa özel bir program hazırlanmalıdır. Ne kadar meyve ve sebze tüketileceği ve hangi yemeklerin verilmesi gerektiği son derece önemlidir. Kalsiyum ve vitamin açısından son derece zengin olan; kivi, muz, siyah üzüm, portakal, parlak kabuğa sahip meyveler, koyu yeşil sebzeler, zencefil, mantar, nane ve özellikle C Vitamini barındıran besinler tüketilmelidir. Bağışıklık sistemini direkt olarak etkileyeceğini ve hastalığın önüne geçebileceğini de eklememiz gerekiyor.

Çocuğunuzun Sürekli Tüketmesi Gereken Besinler

Anne ve babaların dikkat etmesi gereken konulardan birisi de, çocuğunuzun mütemadiyen tüketeceği besinler olmalıdır. Çocuğun atıştırmalık hastalığı var ise ailenin öz eleştiriden yoksun olmaması gerektiğini de söylemeliyiz. Bir yaşından itibaren çocuğunuza vereceğiniz süt, kefir, yoğurt, iki bardak süt ve bir yumurta oldukça faydalıdır. Gün içerisinde bir tatlı kaşığı kadar lezzetli ve doğal balın çocuğunuzu güçlendirdiği bilinmektedir. Biber, kabak, pırasa, domates, brokoli, pırasa ve kereviz gibi tüketimlere öncelik verebilirsiniz. Omega-3 açısından zengin besinler ve kırmızı eti de buna ekleyebiliriz. Ihlamur ve doğal bitki çaylarını deneyebilir ve yeterli oranda su içilmesi üzerinde titizlikle durulabilir.

Gün İçerisinde Süt İçilmelidir

Bilindiği üzere bebeklerin diş çıkma dönemlerinde yaşadığı iştahsızlıklar ve hastalıkların neden olduğu bazı unsurlar bulunmaktadır. Bedensel ve zihinsel rahatsızlıklar sonucunda çocuğunuz iştahsız olabilir ve bir şey yemek istemeyebilir. Bu süreçte çocuğunuza destek olmalı ve sağlıklı besinler tüketmelisiniz. Gün içerisinde yarım litre süt tüketimi her çocuğa faydalı olacağından, çocuğunuzun atıştırmalık sorunlarına da şifa olabileceğini bilmelisiniz.

Okul Çağındaki Çocukların Beslenmesi

Abur cubur ve sağlıksız gıda tüketimi, günümüzün en büyük beslenme sorunlarından birisidir. Özellikle, okul çağındaki çocukların dışarıda edindiği alışkanlıkları takip etmeli ve bu doğrultuda sağlıklı bir program oluşturmalısınız. Günde peynir, yoğurt ve süt, üç günde bir tavuk ve balık, ayrıca haftada dört günde bir kırmızı et tüketimi son derece yararlı olacaktır. Kepekli makarna, bulgur pilavı tüketimi ise haftada bir olabilir. Gün içerisinde en az iki kez meyve bir öğün sebze tüketimi aksatılmamalıdır. Çocuğunuz için zararlı olan kahve ve çaydan ise uzak durulmalıdır. Her gün taze ve lezzetli meyve suyunun yanı sıra kuruyemiş olarak kuru üzüm, fıstık, ceviz ve bademde yiyebilirsiniz. Asitli içeceklerden, cips ve atıştırmalık yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Çocuğun Öğün Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Sağlıksız beslenmenin yol açacağı hastalıkları engellemek için günde 2,5 ile 3 saat aralıklarla olmak üzere altı öğün bir beslenme programı uygulamanız oldukça yararlıdır. Üçü ana öğün olmak üzere üç ara öğünü de aksatmamalısınız. Abur cuburların iştahı kapatabileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple, sağlıklı ve doğal besin kaynaklarını evinizde bulundurmalısınız. Bebeklerin ve okul çağındaki çocukların beslenmesi, dikkat isteyen bir beslenme programı gerektirmektedir. Ayrıca, doktorunuzdan ve bilimsel sağlık makalelerinden destek alabilirsiniz.

Çocuk Ve Atıştırmalık Gıdalar

Her yaş için olumsuz bir beslenme sorunu olan atıştırmalık gıdalar, obezite vb. birçok hastalığa yol açabilmektedir. Bebeklerin ve çocukların daha çabuk etkilendiği ise sağlık örgütleri ve anketleri sonucunda bilinen can sıkıcı gerçekler arasında yerini almaktadır. Tam bu noktada ebeveynlere büyük sorumluluklar düşmekte ve atıştırmalık gıdalardan uzak durulmalıdır. Son olarak, sebze ve meyve tüketimi, ev yemekleri ve doğal besin kaynakları sağlıklı beslenmenin ön koşulu olduğunun altını çizelim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu