Bebek

Biberona ne zaman başlamalı

biberona ne zaman başlamalı

Biberona Ne Zaman Başlamalı

Anneler için önemli bir konu olan biberona ne zaman başlamalı sorusu üzerine eğilmek ve sizlere yardımcı olmak istiyoruz. Öncelikle, biberon emmesinin anne emzirme sürecinden farklı olduğunu bilmelisiniz. Su ve mamanın biberonla bebeğin ağzına dolduğu ve bebeğin çaba sarf etmeksizin beslendiğinin altını çizmeliyiz. Anne memesine alışkın her çocuğun başlangıçta yabancılık çekebilmesi kadar, biberon sürecinin ne zaman başladığı da bir hayli önemli olmaktadır.

Bebeklerde Biberon Alışkanlığı

Su ya da mama ile biberonla beslenme alışkanlığı için bebeklerinize karşı hassas olmalısınız. Memeye alışmış her çocuğun aynı benzerlikte bir emiş gerçekleştirmesi doğal karşılanmaktadır. Dilleri ile sağma işlemi gerçekleştirmesi ve meme başlarını emmesine tanık olursanız şaşırmamalısınız. Meme başı şaşkınlığı olarak da adlandırılan bu sorunun yenilmeyecek bir şey olduğunu sanmamalısınız. Sütün gelmemesi durumunda huzursuz olan bebeğiniz, annenin meme başını emmesiyle birlikte de memeyi tam anlamıyla boşaltamamaktadır. Biberon ile beslenmenin çocuk ve anne için sabır gerektiren bir süreç olabileceği de akıldan çıkarılmamalıdır.

Bebek İçin Emme Süreci

Anne sütünün hazır ve her durumda bulunması, bebek için doğal bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple, anne sütü alan çocukların huzur içerisinde olduğu gözlemlenmektedir. Bebeklerin, emme konusunda salt karın doyurduğunu düşünmemelisiniz. Bebek ve anne arasındaki etkileşimin gelişime direkt olarak etkisi bulunmasının ana etkeni de bu olmaktadır. Bebeklerde biberon alışkanlığı güven duygusunun yanı sıra sabır ve kararlılık gerektiren bir süreci kapsayacaktır.

Biberon İle Beslenme Ve Başlangıç Süresi

Çocuğun beslenme sürecinde edindiği besin değerleri, biberon yardımı ile de sağlanmakta ve bunun belirli bir alışkanlık konusunu getirdiği de bilinmektedir. Anne sütünün ekstra değer ve avantajlarının yanı sıra bebeğin fizyolojik ve ruhsal durumuna bakılarak biberona alıştırılması gerekecektir. Emzirme dönemlerinin sonu ve başlangıcı hakkında doktorunuzla hareket etmeniz faydalı olacaktır. Hem açlığını, hem de doygunluğunu çocuğunuza sağlamaya özen göstermeli ve biberon konusunda sabırlı olmalısınız. Biberona alışmak için her çocukta farklı tepki ve sürecin olması sizleri endişelendirmemeli ve bebeğinize karşı anne şefkatini esirgemekten şiddetle kaçınmalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu