Anne

Belden Aşağı Anestezi İle Doğumun Faydaları Ve Zararları

belden aşağı anestezi ile doğumun faydaları ve zararları

Belden Aşağı Anestezi İle Doğumun Faydaları Ve Zararları

Doğum anne adaylarının bebeğine kavuşma heyecanı kadar aynı zamanda anne adaylarını en çok düşündüren konudur. Her anne bebeğini sağlıklı bir şekilde kucağına almak ister ancak doğumun zorlukları ve doğum esnasında artarak yaşanan ağrılar anne adaylarını tedirgin etmekte. Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte tıp dünyası da bu yeniliklerden faydalanarak anne adayları için ağrısız doğum yöntemleri konusunda çalışmalar sağlamaya başladı.

Belden aşağı anestezi yöntemi özellikle son yıllarda pek çok kişi tarafından tercih edilmekte olan bir doğum yöntemidir. Belden aşağı anestezi uygulamasının ağrıları ortadan kaldırma konusunda ve daha pek çok konuda anneye faydaları bulunduğu gibi bazı durumlarda zararları da gözlemlenebilmekte.

Belden aşağı anestezi ile doğumun faydalarının en önemlisi hem normal hem de sezaryen doğumda uygulanabiliyor olması. Ayrıca anneye doğum esnasında ağrısız doğum gerçekleştirmesini sağlamakta olan belden aşağı anestezi yönteminde anne doğumdan hemen sonra normal hayatına dönüş yapabilir ve ayağa kalkarak kolay bir şekilde yürüyebilir. Belden aşağı anestezi uygulamasında anne uyutulmaz ve bebeğin doğum anını kendi gözleri ile anlık bir şekilde takip edebilir.

Belden aşağı anestezi de karşımıza çıkabilecek zararlı durumların başında ise işlemin başarısız olması ve doğum esnasında annenin ağrı duyabilmesi durumu söz konusu olabilir. Bu durum oldukça düşük bir ihtimal olsa da yine de olası riskler arasında yer almaktadır. Ayrıca belden aşağı uygulanan anestezinin etkisine bağlı olarak anne adayında tansiyon düşüklüğü ve doğumda uzama görülebilir. Alerjik olarak da kaşıntı ve kızarıklık gibi etkilerin görülebileceği söylendiği gibi bazı anne adaylarında idrarını yaparken zorlanma gibi sıkıntılarda meydana gelebilmekte.

Belden Aşağı Anestezi Kimlere Uygulanır

Her anne ağrısız ve sorunsuz bir şekilde doğum yaparak bebeğini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmek ister. Günümüzde hızla ilerleyen teknolojiye bağlı olarak çeşitli ağrısız doğum yöntemleri geliştirilmiş olsa da maalesef her anne adayı bu doğum yöntemlerinden faydalanamamaktadır. Belden aşağı anestezi ile ağrısız doğum yapmak isteyen anne adayları doktor tarafından muayene edilir ve bu doğum yönteminde ortaya çıkabilecek herhangi bir risk durumu olup olmadığı araştırılır. Doktorun uygun görmesi durumunda belden aşağı anestezi uygulaması yapılabilir.

Eğer belden aşağı anestezi ile doğum yapmak isteyen annede enfeksiyon ve kanama pıhtılaşması var ise belden aşağı anestezi yöntemi uygun görülmemektedir.

Belden Aşağı Anestezi Konusunda Anne Adayının Bilinci

Belden aşağı anestezi uygulaması ile doğum yapacak olan bir anne doktor kontrolünden geçtikten sonra eğer uygun görülürse kendi onayı da alınarak ameliyat esnasında bu yöntem ile doğum gerçekleşir. Anne adayının doğum anında sıkıntı yaşamaması ve panik yapmaması adına belden aşağı anestezi ile ilgili bilgi sahibi olması gerekmektedir. Bu noktada anne adayının ve doktorun arasındaki iletişim oldukça önemli. Anne adayı belden aşağı anestezi ile ilgili olarak aklına takılan ve öğrenmek istediği her şeyi doktoruna danışarak bilgi almalıdır. Bu durum anne adayının rahatlamasını sağlayarak daha rahat ve daha stressiz bir doğum gerçekleştirmesine yardımcı olmaktadır.

Belden Aşağı Anestezi İle Doğum

Belden aşağı anestezide annenin sadece belden aşağısı uyuşturulmakta ve belden yukarısı normal hissiyatta olmaktadır. Anne belden aşağı anestezi uygulamasında doğun anında hiçbir ağrı ya da sancı hissetmeden doğumu gerçekleştirir. Doğum sonrası kısa süre içerisinde kendini toparlayan anne bebeğini kolay bir şekilde besleyebilmekte ve günlük hayatına kısa bir süre içerisinde dönerek hastaneden daha hızlı taburcu olabilmekte.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu